Ապրիլի 8-ին տեղի է ունենալու Արեգակի ամբողջական խավարում
«Ապրիլի 8-ին տեղի է ունենալու Արեգակի ամբողջական խավարում, որը  կլինի ԱՄՆ-ում տեսանելի Արեգակի վերջին ամբողջական խավարումը առաջիկա 2 տասնամյակի ընթացքում՝ հաջորդը 2042 թվականի ապրիլի 20-ին»,-այս մասին ֆեյսբուքյան գրառմամաբ հայտնել է
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն ԱզիզյանըԼ
Վկայակոչելով  NASA-ի տվյալները՝ Ազիզյանը նշում է, որ ամբողջական խավարման ընդհանուր փուլը, երբ երկինքը լիովին կմթնի  կտևի 268 վայրկյան, ստվերի լայնությունը կկազմի 199 կմ և այն կարելի է դիտել Մեքսիկայում, ԱՄՆ-ում և Կանադայում։ Մասնակի խավարումը տեսանելի կլինի Հյուսիսային Ամերիկայում, ինչպես նաև Արևմտյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ամերիկայի որոշ մասերում: Արեգակի այս խավարումը Հայաստանի տարածքում չի դիտվի։
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ եղանակը հաճախ խանգարում է նրանց, ովքեր սիրում են դիտել նման աստղագիտական ​​երևույթներ, Delta Airlines ընկերությունն առաջարկել է հատուկ թռիչքային երթուղի, որը ուղևորներին կտեղափոխի ուղիղ դեպի ապրիլին սպասվող արևի ամբողջական խավարման կենտրոն և թույլ կտա դիտել այդ հազվագյուտ իրադարձության գագաթնակետը:
Ի՞նչ ազդեցություն է ունենում Արեգակի խավարումը։ Ամբողջական խավարման պահին, այն դիտարկվող կետում, օդի ջերմաստիճանը իջնում ​​է, որոշ դեպքերում նույնիսկ ավելի քան 10 °C-ով՝ համեմատած խավարմանը նախորդող ժամանակի հետ։ Ջերմաստիճանի նման կտրուկ անկումը կարող է հանգեցնել ամպերի առաջացման կամ անհետացման և քամու արագության կտրուկ փոփոխության։
Կենդանիներն ու բույսերը նույնպես արձագանքում են արևի խավարմանը, որպես կանոն, նրանք Արեգակի ամբողջական խավարման փուլի սկիզբն ընկալում են որպես գիշերվա սկիզբ: Օրինակ, մինչև ամբողջական փուլը, ցերեկային թռչունները կտրուկ դադարում են երգել և սկսում են վերադառնալ իրենց բները, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ ընկնում են գետնին, մինչդեռ չղջիկները և բուերն ավելի ակտիվ են դառնում: Կենդանիները զգում են անհանգստություն»,-մանրամասնել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը։

8 апреля произойдет полное солнечное затмение, но его не смогут увидеть на территории Армении
Полное солнечное затмение произойдет 8 апреля 2024 года, полную фазу можно будет наблюдать на территории Мексики, США и Канады. Следующее затмение произойдет 20 апреля 2042 года. Об этом сообщил директор Центра гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении Левон Азизян.
Ссылаясь на данные NASA, Азизян указал, что длительность солнечного затмения 8 апреля 2024 года составит 268 с (4 мин 28 с), ширина тени – 199 км. Полную фазу можно будет наблюдать на территории Мексики, США и Канады. Частные фазы затмения будут видны в Северной Америке, а также частично в Западной Европе и в Центральной Америке.
«Это затмение не смогут увидеть на территории Армении», – подчеркнул Азизян.
Он отмечает также: с учетом того, что погода часто мешает любителям наблюдать подобные астрономические явления, авиакомпания Delta Air Lines планирует 8 апреля специальные рейсы, чтобы пассажиры могли наблюдать солнечное затмение на борту.
Специальный полет спланирован так, чтобы время, проведенное в пути, было максимальным. Внутренний рейс, выполняемый на самолете A220-300, вылетит из международного аэропорта Остин Бергстром (Австралия) 8 апреля в 12:15 и прибудет в аэропорт Детройт Метрополитен-Уэйн Каунти (DTW) в 16:20.
Азизян рассказал также об эффектах затмения: «К моменту полного затмения в точке, где оно наблюдается, температура понижается, в некоторых случаях даже больше, чем на 10 °C по сравнению со временем до затмения. Такое резкое падение температуры может приводить к появлению или исчезновению облаков и к резкому изменению скорости ветра.
Животные и растения также реагируют на солнечные затмения: как правило, начало полной фазы воспринимается ими как наступление ночи. Например, дневные птицы к моменту полной фазы резко прекращают пение и начинают возвращаться в гнезда, а в некоторых случаях даже падают на землю, а летучие мыши и совы активизируются. Домашние животные испытывают беспокойство».