Ադրբեջանը ոչնչացրել է Ստեփանակերտում կանգնեցված Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանը
Ադրբեջանը, հետևելով վերջին շրջանում ակտիվ կերպով  գործարկվող՝ Արցախի Հանրապետության անկախության շրջանում տեղադրված հուշարձանների ոչնչացման ծրագրային քաղաքականությանը, ոչնչացրել է Ստեփանակերտի Մարտունի փողոցում գտնվող խորհրդային պետական-քաղաքական գործիչ, մտավորական ու  գրականագետ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանը։ Այս մասին ահազանգում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
Ալեսանդր Մյասնիկյանի արձանի բացումը 2014 թվականի սեպտեմբերի 27-ին է եղել՝ Ստեփանակերտ քաղաքի օրը։ Սկսած 2014 թվականից քաղաքի ավագանու որոշմամբ Ստեփանակերտ քաղաքի օրը տոնվում էր սեպտեմբերի երրորդ շաբաթ օրը։  Ալեքսանդր Մյասնիկյանի (գրական կեղծանունը Մարտունի) հուշարձանի հեղինակն է անվանի քանդակագործ  Յուրի  Հովհաննիսյանը։
«Հարկ է նշել, որ սա Ստեփանակերտ քաղաքում  Արցախի և խորհրդային շրջանի  պետական-քաղաքական գործիչների հուշարձանների ոչնչացման առաջին դեպքը չէ։ Հիշյալ քաղաքականությանը հետամուտ արդեն իսկ ոչնչացված են ադմիրալ Իվան Իսակովի կիսանդրին, Արցախի հերոս Աշոտ Ղուլյանի հուշաքարը, Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Անատոլի Զինևիչի կիսանդրին, Ստոփանակերտում գտնվող Ստեփան Շահումյանի արձանը, Ստեփանակերտի վերին զբոսայգում գտնվող Արծվի հուշարձանը։
Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների ոչնչացումն արգելող Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի համաձայն հուշարձանի ունեցած վաղեմությունը (հին, թե նոր), կամ բնույթը չեն կարող պատճառ դառնալ արդարացնելու ոչնչացումը։ Համաձայն կոնվենցիայի առաջին հոդվածի, մշակութային արժեքը վերազգային և համամարդկային է. «Մշակութային արժեքը, անկախ ծագումից, յուրաքանչյուր ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ունեցող շարժական կամ անշարժ ժառանգությունն է, ինչպիսիք են ճարտարապետության, արվեստի կամ պատմության հուշարձանները՝ անկախ իրենց կրոնական կամ աշխարհիկ բնույթից....»։ Ուստի՝ ժառանգությունը պետք է պահպանվի, որտեղ էլ որ այն գտնվի, երբ էլ որ այն ստեղծված լինի։  Կոնվենցիայի տրամաբանությունից ելնելով՝ ազգերն են որոշելու, թե ինչն է իրենց՝ «մեծ կարևորության» ժառանգությունը, այս դեպքում՝ արցախահայերը։ Եվ անկախ նրանից, թե ինչ տեսք ունի այն կամ ինչ զգացողություններ է առաջացնում Ադրբեջանի մոտ, պետք է պահպանվի։ Եվ եթե 20-րդ դարում մշակութային ժառանգությունն անպայմանորեն պետք է օժտված լիներ անցյալի պատմական նշանակությամբ, ապա 21-րդ դարի  ժառանգության տեսա-իրավական համակարգում ժառանգություն են համարվում թե՛ անցյալի, թե՛ ներկայի արժեքները։
1993 թ. սեպտեմբերի 20-ից, Ադրբեջանը, վավերացնելով Հաագայի 1954 թ. կոնվենցիան, դրա կատարման կանոնակարգերը, ինչպես նաև հաստատելով կոնվենցիային կից 1954 թ. «Գրավյալ տարածքներում մշակութային արժեքները պաշտպանելու Հաագայի առաջին արձանագրությունը», շարունակաբար խախտում է այն՝ թույլ տալով մի շարք հանցագործություններ ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ մարդկության հանդեպ»,- նշված է monumentwatch.org կայքում։

Азербайджан разрушил памятник Александру Мясникяну в Степанакерте
Азербайджан, следуя активно проводимой в последний период своей программной политике по уничтожению памятников, установленных в период независимости Республики Арцах (НКР), уничтожил расположенный на улице Мартуни в Степанакерте памятник советскому государственно-политическому деятелю, литературоведу Александру Мясникяну. Об этом сообщает независимая академическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH).
Открытие памятника Мясникяну состоялось 27 сентября 2014 года – в день города Степанакерт. Начиная с 2014 года, решением Совета старейшин Степанакерта, день города в арцахской столице праздновался в третью субботу сентября.
Автором памятника Александру Мясникяну (псевдоним Мартуни) является известный скульптор Юрий Ованнисян.
«Следует отметить, что это не первый случай разрушения Азербайджаном памятников советским и арцахским государственно-политическим деятелям. В соответствии с вышеуказанной политикой Азербайджаном уже разрушены бюст адмирала Ивана Исакова, памятник герою Арцаха Ашоту Гуляну, бюст бывшего начальника Генерального штаба Армии обороны Республики Арцах генерал-лейтенанта Анатолия Зиневича, памятник Степану Шаумяна в Степанакерте, памятник Орлу в Верхнем парке Степанакерта», – отмечает monumentwatch.org.
Реакция monumentwatch.org:
Согласно запрещающей уничтожение культурных ценностей в случае вооруженного конфликта Гаагской конвенции 1954 года, дата установления или характер памятника не могут служить основанием для оправдания разрушения. Согласно ст.1 Конвенции, «культурными ценностями считаются независимо от их происхождения и владельца: ценности, движимые или недвижимые, которые имеют большое значение для культурного наследия каждого народа, такие, как памятники архитектуры, искусства или истории, религиозные или светские…»
Посему наследие должно сохраняться, где бы оно ни находилось, когда бы оно ни было создано. Основываясь на логике конвенции, народам решать, какое наследие представляет для них «большое значение», в данном конкретном случае – армянам Арцаха. И оно должно сохраняться – независимо от того, как выглядит и какие чувства вызывает в Азербайджане.
И если в ХХ веке культурное наследие обязательно должно было быть наделено историческим значением прошлого, то в визуально-правовой системе наследия ХХI века наследием считаются ценности как прошлого, так и настоящего.
Азербайджан, с 20 сентября 1993 года ратифицировав конвенцию и ее регламенты, а также протокол к ней, постоянно нарушает их, совершая ряд преступлений не только против Арцаха, но и против всего человечества».