Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԿԽՄԿ նախագահի հետ
«Փետրվարի 26-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարի սեպտեմբերին ռազմական հարձակման և իրականացված էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանվածների կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն առնչվող հարցերը և հումանիտար բնույթի հարցերի շուրջ ԿԽՄԿ հետ համագործակցության շրջանակը:
Նախարար Միրզոյանը մասնավորապես ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի, ինչպես նաև անհետ կորածների և բռնի անհետացած անձանց ճակատագրերի բացահայտման կարևորությունը՝ վերահաստատելով հայկական կողմի հրապարակայնորեն հայտնած պատրաստակամությունը խնդրո շուրջ համագործակցության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին և տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին»:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with Mirjana Spoljaric Egger, President of the International Committee of Red Cross, in Geneva on Monday.
Issues on addressing the needs and rights of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh as a result of the military attack and ethnic cleansing carried out by Azerbaijan last September, as well as the scope of cooperation with the ICRC on humanitarian issues were discussed, the Armenian Foreign Ministry reported.
Mirzoyan particularly emphasized the importance of the repatriation of persons held in Azerbaijan, as well as working on clarification of the fate of missing and forcibly disappeared persons, reiterating the publicly expressed willingness of the Armenian side to cooperate on this issue.
During the meeting, the current security situation in the South Caucasus and the efforts of Armenia towards establishing peace and stability in the region were also touched upon.