Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայկական որևէ հետքի վերացմանն ուղղված քաղաքականությունը. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Սումգայիթի ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«1988թ. փետրվարի 27-ին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ և բացարձակ թողտվության պայմաններում մեկնարկեցին Սումգայիթի հայ բնակչության ջարդերը, որոնք ուղեկցվեցին բռնությունների, դաժանությունների, բռնի անհետացումների, ունեզրկման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների դեպքերով: Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:
Սումգայիթյան ողբերգությանը հաջորդեցին Կիրովաբադի, Բաքվի և Ադրբեջանի այլ հայաշատ բնակավայրերի հայության ջարդերը: Այս շղթայական իրադարձությունները, ինչպես դրանցից առաջ Նախիջևանի ամբողջական հայաթափումը, ցույց տվեցին, որ հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե ազգայնամոլության հիմքի վրա բռնությունների առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված և իրականացված հայատյացության քաղաքականության հերթական դրսևորումներ։ Այդ քաղաքականության հետևանքով Խորհրդային Ադրբեջանից բռնի տեղահանման ենթարկվեց շուրջ 500 հազար էթնիկ հայ:
Հատկանշական է, որ այդ իրադարձությունները թիրախավորել են ոչ միայն հայ բնակչությանը. դրանք ուղեկցվել են նաև հայկական ժառանգության և ընդհանուր առմամբ հայկական հետքի վերացման կանխամտածված գործողություններով։
Արդեն 21-րդ դարում, լիակատար անպատժելիության պայմաններում Ադրբեջանի նույն քաղաքականության շարունակությունն էր Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայության ահաբեկման, անմարդկային շրջափակման, սովամահության մատնելու և ի վերջո ուժի կիրառման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու, էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը, որն ավարտին հասցվեց անգամ ի հեճուկս ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող երեք որոշումների:
Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայկական որևէ հետքի վերացմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ պղծելով, վանդալիզմի ենթարկելով և ոչնչացնելով հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողները։ Այսօր էլ, արդեն Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակվող այլատյաց և թշնամական քաղաքականությունն ուղեկցվում է բարձրագույն մակարդակով հնչող ատելության խոսքով, սպառնալիքներով և ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, որը խոչընդոտ է ժողովուրդների միջև թշնամանքի հաղթահարման և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ճանապարհին։
Միջազգային հանրությունը պետք է համարժեք գնահատական տա տեղի ունեցած զանգվածային ոճրագործություններին և գործարկի առկա բոլոր մեխանիզմները՝ կանխելու նման ոճրագործությունների կրկնությունը և նպաստելու Հարավային Կովկասում արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ ջանքերին»։

Azerbaijan continues the policy aimed at erasing the Armenian traces in the territories under its control, vandalizing and destroying Armenian monuments, the Foreign Ministry of Armenia said in a statement on the 36th anniversary of the Sumgait pogrom marked on 27 February. The full statement is provided below.
"On February 27, 1988, at the initiative and with the full connivance of the leadership of Soviet Azerbaijan, massacres of the Armenian population of Sumgait commenced, accompanied by cases of violence, brutality, enforced disappearances, deprivation of property, and massive violations of human rights. Hundreds were killed, including women, children and elderly, thousands were forcibly displaced.
The Sumgait tragedy was followed by massacres of Armenians in Kirovabad, Baku and other Armenian-populated settlements of Azerbaijan. This chain of events, as well as the complete annihilation of Armenians from Nakhijevan earlier, showed that the mentioned crimes were not separate episodes of violence based on national identity but regular manifestations of a state-orchestrated and state-led policy of Armenophobia. This policy resulted in forcible displacement of about 500.000 ethnic Armenians from Soviet Azerbaijan.
It is noteworthy that these events targeted not only the Armenian population: they were also accompanied by deliberate actions to destroy the Armenian heritage and to erase the Armenian trace in general.
Already in the 21st century, under the conditions of complete impunity, Azerbaijan continued the same policy of ethnic cleansing by terrorizing the native Armenians of Nagorno-Karabakh, inhumane siege, starving them to death and finally depopulating Nagorno-Karabakh through the use of force: ethnic cleansing was completed even in spite of the three legally binding decisions of the UN International Court of Justice.
Today, as well, Azerbaijan continues the policy aimed at erasing the Armenian trace in the territories under its control, desecrating, vandalizing and destroying Armenian religious and historical and cultural monuments. Today as well, the continuing xenophobic and hostile policy towards the Republic of Armenia is accompanied by hate speech, threats and aggressive rhetoric at the highest level, which is an obstacle in the path of overcoming hostility between nations and establishment of peace and stability in the region.
The international community must give an adequate assessment of the committed mass crimes and use all available mechanisms to prevent the recurrence of such crimes and to contribute to the genuine efforts of Armenia to achieve a dignified and lasting peace in the South Caucasus."