Ես դեմ չեմ Ադրբեջանի և Թուքիայի հետ խաղաղ ապրելուն. Սիմոնյան
«Ուկրաինայի նախագահի այցի վերաբերյալ այս պահին տեղեկություն գոյություն չունի, բայց եթե նման այց լինի, ես կարծում եմ, որ դա կլինի տարածաշրջանային այց, այլ ոչ թե Հայաստան»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք, որ լրատվամիջոցների փոխանցմամաբ՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մարտին կայցելի Երևան ու Բաքու։
«Լիահույս եմ, եթե նման այց տեղի ունենա, դրական մի բան կբերի, թեպես մինչ այս պահը հստակ չեմ կարող ասել այց կլինի, թե ոչ»,- ասաց Սիմոնյանը։
Խոսելով Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին մասին և հիշեցնելով Ալիևի վերջերս արած հայտարարությունը, որ Հայաստանն ունի մեկ ճանապահը՝ կատարել Ադրբեջանի բոլոր պայմանները, Սիմոնյանն ասաց. «Բոլոր գործողությունները պետք է լինեն հայելային և պահանջ ներկայացնելը ճիշտ հռետորաբանություն չէ։ Առավել ևս՝ մի քանի օրից մենք հանդիպումներց ունենք։
Ժամանակին, երբ բանակցություններ էին տեղի ունենում, Ալիևը մշտապես կրակում էր մեր զինվորների վրա՝ փորձելով ճնշումներ գործադրել։
Ալիևը շրջանառության մեջ դրեց «միջանցք» տերմինը, մենք հետո շատ դժվարությամբ հանեցինք  այդ խոսույթը։
Հայաստանը, երբ որոշի, որ իր Սահմանադրության մեջ բան պետք է փոխվի, այն ժամանակ կփոխի»,- նշեց նա։
Ա. Սիմոնյանն ասաց, որ պատրաստ են Ադրբեջանի հետ քննարկել բոլոր խնդիրների լուծումը, քննարկում են այդ հարցերը, չեն տեսնում հարցեր, որոնք կտրուկ իրենց համար անքննարկելի են։
«Բոլոր երկրները պետք է իրար հետ խաղաղ ապրեն, և ես դեմ չեմ Ադրբեջանի և Թուքիայի հետ խաղաղ ապրելուն։ Եթե այլ տարբերակ կա, որն առաջարկում է  որևէ մեկը, պատրաստ էլ չեմ նույնիսկ լսել»,- ասաց ԱԺ նախագահը։
Խոսելով Բաքվում պահվող հայ գերիների մասին՝ նա նշեց. «Բաքվում այժմ մոտավորեպս 25 հաստատված գերի կա` Արցախի նախկին ղեկավարները ներառյալ, բանակցությունները շարունակվում են»։

Parliament speaker: I don't mind living in peace with Azerbaijan and Turkey
No information on Ukrainian President Volodymyr Zelensky’s visit to Armenia is currently available, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan says.
“If such a visit takes place, I think it will be part of a regional trip,” the speaker told reporters on Tuesday.
Media reports suggest that Zelenskiy is planning to visit Yerevan and Baku in March.
Speaking about the Armenia-Azerbaijan peace process and referring to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest statement that "Armenia’s only option is to accept all the conditions put forward by Azerbaijan", Alen Simonyan said: "All steps should be reciprocal and making demands is wrong rhetoric, especially when the delegations of the two countries are scheduled to meet in a few days.”
“At the time when negotiations were held, Azerbaijan always firmed at Armenian troops in an effort to put pressure on Yerevan. Aliyev put the term "corridor" into circulation and we managed to remove this discourse with great difficulty. When Armenia decides to change something in its Constitution, it will do so,” he stressed.
Simonyan expressed the Armenian leadership’s readiness to discuss solutions to all pending issues with Azerbaijan.
"All countries should live peacefully with each other and I am not against living in peace with Azerbaijan and Turkey," the speaker said.
In Simonyan’s words, around 25 confirmed prisoners, including former Artsakh leaders, are now being held in Baku and negotiations are underway to repatriate them.