95 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ կառավարության նախկին ղեկավար Նիկոլայ Ռիժկովը: Այս մասին հայտնել է Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
«Մարդ-դարաշրջան: Յուրահատուկ ճակատագրի տեր և եզակի պետական գործիչ: Մեծ հոգու տեր մարդ»,- գրել է նա Թելեգրամում
Ռիժկովը ղեկավարել է խորհրդային կառավարությունը 1985-1991 թվականներին։ 2003 թվականից Բելգորոդի մարզից Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի անդամ է։
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նշանակվել է Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները ԽՍՀՄ մասշտաբով համադրելու և տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար ստեղծված ԽՄԿԿ ԿԿ քաղբյուրոյի հանձնաժողովի նախագահ։ Եղել է աղետից տուժած վայրերում, հսկայական կազմակերպչական աշխատանք կատարել բնակչությանն անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու, ավերված քաղաքներն ու գյուղերը վերականգնելու ուղղությամբ։
Գյումրիում տեղադրված է Ռիժկովի հուշատախտակը՝ դիմաքանդակով, Սպիտակում՝ կիսանդրին։ 2008 թվականի դեկտեմբերի 5-ին արժանացել է «Հայաստանի ազգային հերոս» Հայաստանի բարձրագույն կոչման։

Former premier of the Soviet Union Nikolai Ryzhkov has died at the age of 94, Russia's Federation Council Speaker Valentina Matviyenko said.
"An amazing person, Nikolai Ryzhkov, has passed away. He was a man of his times, a unique personality and a prominent statesman," Matviyenko wrote on her Telegram channel on Wednesday.
Ryzhkov was a Russian Hero of Labor. In 1985-1991, he headed the Soviet government as chairman of the Council of Ministers of the USSR, and later served as a member of the Russian State Duma, the lower house of parliament, in 1995-2003. For two decades, from 2003 to 2023, he was a member of the upper house Federation Council as a senator representing the borderline Belgorod Region.
A monument in recognition of his significant personal contribution to the reconstruction in Armenia after the 1988 Spitak earthquake was erected by the Armenian government. In 2008, the Armenian government awarded Ryzhkov their highest state decoration, the National Hero of Armenia.