Գևորգ Դանիելյան. Մենք հայտնվել ենք ոչ թե փակուղում, այլ ծուղակում
«Մենք հայտնվել ենք ոչ թե փակուղում, այլ ծուղակում։ Փակուղուց հետդարձի ճանաարհ կա, այստեղ չկա»,-հայտարարեց իրավագիտության դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը՝ ելույթ ունենալով «ՀայաՔվե» քաղաքացիական նախաձեռնության՝  Անկախության հռչակագրի կարևորության թեմայով կազմակերպած համաժողովին։
Նա հարց հնչեցրեց՝ ի՞նչ կլինի, եթե Անկախության հռչակագիրը չչեղարկվի։
«Վերջ ի վերջո կարող է հանրաքվե տեղի չունենալ, կարող է տեղի ունենալ, բայց հավանական է, որ հիսուն տոկոսը չմասնակցի։ Վերջին հանրապետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները հենց դրա մասին են վկայում։ Իշխանության դեմ բոլոր քաղաքական ուժերը միանում են, չեն կարողանում ապահովել 28 տոկոս մասնակցություն։ Բայց որպեսզի հանրաքվեն համարվի կայացած, պետք է մասնակցի ընտրելու իրավունք ունեցողների 50 տոկոսը։  Դուք պատկերացնո՞ւմ եք սրա հետևանքը, երբ մենք ասել ենք, որ ճանաչում ենք Անկախության հռչակագիրը ոչ իրավաչափ կերպով ներդրված փաստաթուղթ»,-ասաց Դանիելյանը։

Мы оказались не в тупике, а в ловушке. Из тупика все же есть обратный выход, здесь его нет, заявил доктор юридических наук, бывший министр юстиции Геворк Даниелян на посвященном Декларации о независимости форуме, организованном гражданской инициативой «АйаКве»( («Армянский референдум», HayaVote – Прим. ред.).
Он озвучил вопрос: что произойдет в случае аннулирования Декларации о независимости?
«В конце концов, референдум может не состояться или состояться, но вполне вероятно, что пятьдесят процентов имеющих право голоса не примут в нем участия. Последние республиканские и муниципальные выборы свидетельствуют именно об этом. Все политические силы объединяются против действующей власти, но не могут обеспечить 28-процентного участия.
Но для того, чтобы референдум считался состоявшимся, в нем должны принять участие 50 процентов имеющих право голоса. Можете ли вы представить себе последствия этого?» – сказал Даниелян.