ԶՊՄԿ-ն ու «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը  ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» խմբի ակտիվներ են համարվում. «Հետք»
«Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներն իսկապես վկայում են, որ ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն չի հանդիսանում ոչ ԶՊՄԿ-ի, ոչ էլ՝ հայաստանյան «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի սեփականատեր։ Սակայն, նշված երկու ընկերությունները ռուսական  «Գեոպրոմայնինգ» խմբի ակտիվներ են համարվում»,-գրում է «Հետք» պարբերականը՝ արձագանքելով այսօր ԶՊՄԿ-ի այսօր տարածած հայտարարությանը։
Շարունակելով ներկայացնել «Գեոպրոմայնինգ»-ի ու ԶՊՄԿ-ի միջև կապը՝ «Հետք»-ը նշում է՝ բացի այդ, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի և ԶՊՄԿ-ի սեփականատերերը փոխկապակցված են ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին և նրա որդուն՝ Գլեբ Տրոցենկոյին։ Տրոցենկոներին է պատկանում «Գեոպրոմայնինգ» խումբը։
«Ռոման և Գլեբ Տրոցենկոները ավելի վաղ հայտնվել են ամերիկյան պատժամիջոցների տակ, որից հետո իրենց պատկանող ընկերությունների մի մասից, որտեղ բաժնետեր են հանդիսացել, դուրս են եկել։
Անցած տարեվերջին Գլեբ Տրոցենկոն «լքել» է նաև հայաստանյան «Գեպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն և ԶՊՄԿ-ն։ Նրան փոխարինել է Տրոցենկոների բիզնեսներում ներգրավված Սվետլանա Երշովան»,-գրում է աղբյուրը։

Нetq: ЗММК и «Геопромайнинг голд» считаются активами российской группы GeoProMining
Данные Агентства государственного регистра юридических лиц министерства юстиции Республики Армения действительно свидетельствуют о том, что российское ООО «Геопромайнинг» (GeoProMining) не является ни собственником  ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК), ни собственником армянского ООО «Геопромайнинг голд». Однако указанные компании считаются активами российской группы «Геопромайнинг».  Об этом пишет армянское сетевое издание Нetq в ответ на распространенное сегодня заявление ЗММК.
Продолжая представлять связь ООО «Геопромайнинг» с ЗММК, Нetq отмечает: «Кроме того, владельцы ООО «Геопромайнинг голд» и ЗММК взаимосвязаны с российским миллиардером Романом Троценко и его сыном – Глебом Троценко. Именно Троценко принадлежит группа GeoProMining».
«Роман и Глеб Троценко ранее попали под американские санкции, после чего вышли из некоторых принадлежащих им компаний, в которых они были акционерами.
В конце 2023 года Глеб Троценко «покинул» и армянские ООО «Геопромайнинг голд» и ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат». Его заменила вовлеченная в бизнесы семьи Троценко Светлана Ершова», – пишет издание.