Ադրբեջանցի վանդալները շինարարական տեխնիկայի միջոցով ոչնչացնում Արցախի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը
15:00 29/02/2024
Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգությունը։  «Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն» Հովիկ Ավանեսովն ահազանգում է, որ ամենօրյա պարբերականությամբ ադրբեջանական վանդալիզմի տասնյակ փաստեր են արձանագրում։
«Համացանցում հրապարակված հերթական տեսանյութից հստակ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի վանդալները շինարարական տեխնիկայի միջոցով ոչնչացնում Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ի թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական տանդեմի կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմից ու 2023 թ. Արցախի ամբողջական հայաթափումից հետ Ադրբեջանի պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության քաղաքականության թիրախում են հայտնվել Շուշիի պատմական գերեզմանոցները, Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերի բազմաթիվ գերեզմանոցներ, Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի գերեզմանոցը, Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղի եղբայրական գերեզմանատունը և այլն։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ»,-- գրել է Ավանեսովը։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոածի՝ արգելված է մշակութային  ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի  ցանկացած գործողություն։  Հաագայի 1954 թվականի  առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։

Азербайджанские вандалы с помощью строительной техники разрушают кладбище населенного пункта Хин Шен Шушинского района Республики Арцах
Азербайджан на государственном уровне уничтожает культурное наследие оккупированного Арцаха, бьет тревогу «Омбудсмен культуры Айка» Овик Аванесов.
«Ежедневно мы фиксируем десятки фактов азербайджанского вандализма. На очередном видео, опубликованном в Сети, наглядно видно, как азербайджанские вандалы с помощью строительной техники разрушают кладбище населенного пункта Хин Шен Шушинского района Республики Арцах.
После развязанной турецко-азербайджанским тандемом 27 сентября 2020 года широкомасштабной войны и полной деарменизации Арцаха 2023 года мишенью проводимой Азербайджаном на государственном уровне политики культурного геноцида оказались исторические кладбища Шуши, многочисленные кладбища в Гадрутском и Мартунинском районах, кладбище села Сгнах Аскеранского района, братское кладбище в селе Атерк Мартакертского района и т.д..
Все это еще подтверждает, что культурное наследие Арцаха находится под угрозой уничтожения и присвоения», – подчеркивает Овик Аванесов.
Отмечается также, что согласно статье 4 Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 14 мая 1954 года, запрещены любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма в отношении указанных ценностей. Согласно Первому протоколу (Гаага, 1954 г.) к Гаагской конвенции 1954 г. о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, запрещается уничтожать культурные или духовные ценности на захваченных территориях.