Միսաք Մանուշյանին և Շառլ Ազնավուրին նվիրված նամականիշերի թողարման արարողություն՝ Ֆրանսիայում
Փետրվարի 27-ին Ֆրանսիայի փոստային ընկերության կենտրոնական գրասենյակում (Carrée d’Encre) մեծարվել է հայազգի երկու խոշոր գործիչների՝ Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանի և աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրի հիշատակը՝ նրանց նվիրված նամականիշների թողարկման հանդիսավոր արարողության շրջանակներում։
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության հաղորդմամբ, միջոցառմանը ներկա են եղել և բացման խոսքով հանդես եկել Ֆրանսիայի սենատի փոխնախագահ Պիեռ Ուզուլիասը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոմլաջյանը, Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն Բրիս Ռոքֆոյը, Ֆիլապոստի խմբի եվրոպական և միջազգային հարցերով տնօրեն Ժան-Պոլ Ֆորսըվիլը, Ֆիլապոստի տնօրեն Պոլ Դվորկինը, Միսաք Մանուշյանի եղբոր թոռնուհին՝ Կատյա Գիրակոսյանը և Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Միշա Ազնավուրը։
Միսաք Մանուշյանին նվիրված չորս նամականիշ ներառող հավաքածուն (Collector timbre) Ֆրանսիայի փոստային ընկերությունը թողարկել է Դիմադրության շարժման հերոսի աճյունը Ֆրանսիայի Պանթեոնում՝ ֆրանսիացի մեծագույն գործիչների կողքին ամփոփելու իրադարձության կապակցությամբ՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և վերջինիս հետ սերտ համագործակցությամբ։ Հավաքածուն թողարկվել է 8000 օրինակով։
Միջոցառման շրջանակներում կայացել է Շառլ Ազնավուրին նվիրված նամականիշի պատկերի ներկայացման հանդիսավոր արարողությունը։ Պատկերի հեղինակը ծագումով վիետնամցի նկարիչ Հոմ Նգույենն է, իսկ նրա ստեղծագործության հիմքում՝ ֆրանսահայ անվանի լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանի կողմից արված Շառլ Ազնավուրի լուսանկարը։ Նամականիշի պաշտոնական թողարկումը՝ շուրջ 600 000 օրինակով, նախատեսված է մայիսին՝ երգչի 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
Արարողությանը ներկա են եղել խորհրդարանականներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։

Во Франции выпущены почтовые марки, посвященные Шарлю Азнавуру и Мисаку Манушяну
В центральном офисе почтовой компании Франции (Carrée d’Encre) 27 февраля воздали дань уважения памяти двух крупных французских деятелей армянского происхождения – героя Сопротивления, поэта Мисака Манушяна и шансонье Шарля Азнавура – в рамках торжественной церемонии выпуска посвященных им почтовых марок.
Как сообщили в посольстве Армении во Франции, на торжественной церемонии присутствовали многочисленные видные деятели, а также внучка брата Мисака Манушяна Катя Киракосян, сын Шарля Азнавура Миша Азнавур.
Посвященную Мисаку Манушяну коллекцию из 4 марок (Collector timbre) почтовая компания Франции выпустила в связи с перезахоронением праха Мисака Манушяна 21 февраля в парижском Пантеоне, усыпальнице великих людей Франции. Коллекция выпущена тиражом 8000 экземпляров.
В рамках мероприятия состоялась торжественная церемония представления изображения марки, посвященной Шарлю Азнавуру. Автор изображения – Хом Нгуен (художник вьетнамского происхождения, известный в области современного искусства Франции). В основе его работы – фотография Шарля Азнавура, сделанная известным французско-армянским фотографом Роже Каспаряном. Официальный выпуск марки тиражом около 600 000 экземпляров запланирован на май, по случаю 100-летия со дня рождения шансонье.