Ռուբինյան. Մենք Ադրբեջանի կողմից բավարար ջանքեր չենք տեսնում խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ
13:53 01/03/2024
«Մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք այն փաստին, որ խաղաղ բանակցությունները Երևանի և Բաքվի միջև չէին էլ դադարել»,- Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում  «Խաղաղությունը, զարգացումն ու կապվածությունը Հարավային Կովկասում» խորագրով պանելային քննարկման ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նշենք, որ քննարկմանը ներկա են Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի բանագնաց Սերդար Քըլըչը, Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Ռուբինյանը նշեց, որ  2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձություններից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպումներ տեղի չէին ունեցել, այնուամենայնիվ, կողմերը շարունակել են իրենց առաջարկները փոխանակել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ։
«Սա դրական առաջընթաց քայլ է»,- ընդգծեց նա։
Ռ.Ռուբինյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 17-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում Նիկոլ Փաշինյանի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Իսկ փետրվարի 28-29-ը Բեռլինում կայացել են բանակցություններ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև։
«Վերջին տարիներին Հայաստանն ու Ադրբեջանը տարբեր համաժողովներում կարողացել են համաձայնության գալ խաղաղության հիմնարար սկզբունքների շուրջ։ Սա առաջին հերթին փոխադարձ ճանաչումն է,  միմյանց տարածքային ամբողջականության հաստատումը՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Երկրորդ սկզբունքն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատումը կիրականացվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Եվ ևս մեկ հարց՝ հաղորդակցությունները. մենք ասել ենք, որ բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունները ապաշրջափակվելու են օրենքի, իրավահավասարության և կողմերի իրավասության սկզբունքներով։
Մենք կարծում ենք, որ եթե կարողանանք արդեն գոյություն ունեցող սկզբունքները տեղավորել խաղաղ բանակցություններում, ապա շատ լավ կարող ենք հասնել խաղաղության և կարող ենք դա անել բավականին արագ։ Ցավոք սրտի, չեմ կարող ասել, որ մինչ այժմ մենք կարողացել ենք դա անել։ Մեր կողմից, իհարկե, մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի արտացոլենք սկզբունքները։ Բայց մենք Ադրբեջանի կողմից բավարար ջանքեր չենք տեսնում։ Սա, իհարկե, մեր գնահատականն է։ Հույս ունենք, որ կկարողանանք անհրաժեշտ արդյունքներ ստանալ»,- ասաց Ռուբինյանը։

Peace talks between Yerevan and Baku had not suspended, Ruben Rubinyan, a deputy Armenian parliament speaker, said at a panel discussion on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum on Friday.
Azerbaijani presidential advisor Hikmet Hajiyev, Turkey’s special envoy for normalization talks with Armenia, Serdar Kilic, and Toivo Klaar, EU’s Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, were in attendance of the discussion.
“After the developments in Nagorno-Karabakh in 2023, where were no meetings on the level of leaders and foreign ministers of Armenia and Azerbaijan. Nevertheless, the sides continued to exchange comments on the draft peace treaty. This is a positive development," Rubinyan said.
He recalled that a trilateral meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, German Chancellor Olaf Scholz and Azerbaijani President Ilham Aliyev was held in the margins of the Munich Security Conference on February 17. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov held two-day negotiations in Berlin on February 28-29.
"In recent years, Armenia and Azerbaijan have agreed the basic principles of peace at various forums. It's the mutual recognition of each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration.The second principle agreed was that the delimitation and further demarcation of the state border between Armenia and Azerbaijan would be conducted on the basis of the Alma-Ata Declaration. The other major issue was and is connectivity and it's agreed that all regional communications would be unblocked based on the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity,” the deputy speaker remarked.
“If we manage to basically write in these principles which have been agreed in the peace treaty, peace is more than achievable in a short timeframe. Unfortunately, I can’t say that we’ve managed to do that. On our part, obviously we are doing everything we can to reflect these principles in the peace treaty. We haven’t seen so much eagerness from Azerbaijan, at least it’s our assessment, but we hope that we will reach this,” Rubinyan noted.