Ռուբինյան. Մենք Ադրբեջանի կողմից բավարար ջանքեր չենք տեսնում խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ
13:53 01/03/2024
«Մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք այն փաստին, որ խաղաղ բանակցությունները Երևանի և Բաքվի միջև չէին էլ դադարել»,- Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում  «Խաղաղությունը, զարգացումն ու կապվածությունը Հարավային Կովկասում» խորագրով պանելային քննարկման ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նշենք, որ քննարկմանը ներկա են Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի բանագնաց Սերդար Քըլըչը, Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Ռուբինյանը նշեց, որ  2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձություններից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպումներ տեղի չէին ունեցել, այնուամենայնիվ, կողմերը շարունակել են իրենց առաջարկները փոխանակել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ։
«Սա դրական առաջընթաց քայլ է»,- ընդգծեց նա։
Ռ.Ռուբինյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 17-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում Նիկոլ Փաշինյանի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Իսկ փետրվարի 28-29-ը Բեռլինում կայացել են բանակցություններ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև։
«Վերջին տարիներին Հայաստանն ու Ադրբեջանը տարբեր համաժողովներում կարողացել են համաձայնության գալ խաղաղության հիմնարար սկզբունքների շուրջ։ Սա առաջին հերթին փոխադարձ ճանաչումն է,  միմյանց տարածքային ամբողջականության հաստատումը՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Երկրորդ սկզբունքն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատումը կիրականացվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Եվ ևս մեկ հարց՝ հաղորդակցությունները. մենք ասել ենք, որ բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունները ապաշրջափակվելու են օրենքի, իրավահավասարության և կողմերի իրավասության սկզբունքներով։
Մենք կարծում ենք, որ եթե կարողանանք արդեն գոյություն ունեցող սկզբունքները տեղավորել խաղաղ բանակցություններում, ապա շատ լավ կարող ենք հասնել խաղաղության և կարող ենք դա անել բավականին արագ։ Ցավոք սրտի, չեմ կարող ասել, որ մինչ այժմ մենք կարողացել ենք դա անել։ Մեր կողմից, իհարկե, մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի արտացոլենք սկզբունքները։ Բայց մենք Ադրբեջանի կողմից բավարար ջանքեր չենք տեսնում։ Սա, իհարկե, մեր գնահատականն է։ Հույս ունենք, որ կկարողանանք անհրաժեշտ արդյունքներ ստանալ»,- ասաց Ռուբինյանը։

Рубен Рубинян: Не видим достаточно усилий со стороны Азербайджана в направлении заключения мирного договора
1 марта в Анталье начал работу III Дипломатический форум. Среди спикеров на панельной сессии в рамках форума на тему «Мир, развитие и коммуникации на Южном Кавказе» – Рубен Рубинян, Хикмет Гаджиев, Сердар Кылыч, Тойво Клаар.
«Нужно обратить внимание на то, что мирные переговоры между Ереваном и Баку и не останавливались. После событий в Нагорном Карабахе в 2023 году у нас не было встреч на уровне лидеров и глав МИД Армении и Азербайджана. Однако стороны продолжали обмениваться своими комментариями по проекту мирного договора. Это позитивный шаг вперед», – сказал вице-спикер Национального Собрания Армения Рубен Рубинян.
Он напомнил, что 17 февраля на полях Мюнхенской конференции по безопасности состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, канцлера Германии Олаф Шольц и президента Азербайджана Ильхама Алиева. А 28-29 февраля в Берлине состоялись переговоры министра иностранных дел Республика Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
«За последние годы Армения и Азербайджан на различных форумах смогли договориться по базовым принципам мира. В первую очередь, это взаимное признание, подтверждение территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации. Второй принцип – делимитация государственной границы между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе Алма-Атинской декларации. И еще один вопрос – коммуникации: мы говорили о том, что все региональные коммуникации будут разблокированы на принципах права, равенства и юрисдикции сторон.
Мы думаем, что, если мы сможем вписать уже существующие принципы в мирные переговоры, то вполне можем достичь мира и можем это сделать довольно-таки быстро. К сожалению, я не могу сказать, что до настоящего момента мы смогли сделать это. С нашей стороны, конечно, мы делаем все возможное, чтобы отразить принципы. Но мы не видим достаточно усилий со стороны Азербайджана. Это, конечно, наша оценка. Мы надеемся, что сможем получить необходимые результаты», – заявил Рубинян.