Ներքին Հանդում ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո է 2,700 հեկտար տարածք.«Թաթոյան» հիմնադրամ
«Ադրբեջանական հանցանքները Ներքին Հանդում, այդ թվում` այն դիրքերը, որտեղից սպանվել էին մեր զինծառայողները (մանրամասներով)
1. Ներքին Հանդը 3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 25 անօրինական զինված դիրքով, որոնցից 15-ը գյուղի, այսինքն՝ Հայաստանի տարածքում են:
2. Ադրբեջանական զինված դիրքերը, որտեղից 13.02.2024թ. Հայաստանի տարածքում ՀՀ 4 զինծառայող սպանվել է, իսկ 1-ը` ստացել վիրավորում:
3. Ներքին Հանդում՝ Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական անօրինական զինված դիրքերից ամենից մեծ հեռավորությունը մոտ 2,060 մետր է (սահմանից դեպի երկրի խորքը):
4. Ներքին Հանդի դպրոցին ադրբեջանական անօրինական զինված դիրքերից ամենից մոտը 769 մետր հեռավորության վրա է:
5. Ներքին Հանդում խմելու ջրի ակունքները, Սբ. Հռիփսիմե եկեղեցին, գերեզմանոցը ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո է։ Մարդիկ ստիպված խմում են գետի ջուրը:
6. Ներքին Հանդում այգիները, արոտավայրերը, խոտհարքները և վարելահողերը ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո են, վերացել է անասնապահությունը:
7. Ներքին Հանդում ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո է 2,700 հեկտար տարածք, որից՝
1. 2,400 հեկտար հատուկ պահպանվող հողեր.
2. 170 հեկտար անտառային հողեր.
3. 130 հեկտար համայնքային հողեր։
2,700 հեկտարից բացի, 1,000 հեկտարից ավելի հողատարածք հայտնվել է վտանգավոր գոտում, որտեղ կա´մ հնարավոր չէ իրականացնել գյուղատնտեսական կամ այլ տեսակի որևէ աշխատանք, կա´մ այդ աշխատանքներն էականորեն դժվարացել են` կյանքի համար իրական վտանգների պատճառով։
8. Ներքին Հանդում ադրբեջանական զինծառայողները ոչնչացնում են բուսական և կենդանական աշխարհը, կառուցում անօրինական ճանապարհներ:

2,700 hectares of land in Nerkin Hand under Azeri occupation – Tatoyan Foundation
Azerbaijani forces have occupied 2,700 hectares of land in Hand village, a border village in Armenia’s Syunik Province, the Tatoyan Foundation underscores, exposing the ongoing challenges faced by local residents
"1. Nerkin Hand is isolated from 3 sides by 25 unlawful military positions of Azerbaijan. 15 of the positions are inside the village, that is, in the territory of Armenia.
2. Azerbaijani positions, from where 4 Armenian servicemen were killed and 1 wounded in the territory of Armenia on 13.02.2024.
3. In Nerkin Hand, the biggest distance from Azerbaijani unlawful combat positions on the territory of Armenia is about 2,060 meters (the border and country’s deep territory).
4. The nearest Azerbaijani unlawful military position to Nerkin Hand school is about 769 meters away.
5. Sources of drinking water in Nerkin Hand, St. Hripsime Church and the cemetery are under Azerbaijani occupation. People have to drink water from the river.
6. Gardens, pastures, grasslands and arable lands in Nerkin Hand are under Azerbaijani occupation, cattle breeding has disappeared.
7. 2,700 hectares are under Azerbaijani occupation in Nerkin Hand, of which:
1. 2,400 hectares of specially protected lands;
2. 170 hectares of forest lands;
3. 130 hectares of communal lands.
In addition to 2,700 hectares, more than 1,000 hectares of land is in the danger zone, where it is either impossible to carry out any agricultural or other work, or these works have become significantly more difficult due to real dangers to life.
8. In Nerkin Hand, Azerbaijani servicemen are destroying environment, flora and fauna, building unlawful roads.
9. Shootings and mine explosions are heard from the Azerbaijani army positions isolating Nerkin Hand," the foundation said in a social media post on Sunday.