ՀԲ. Ավարտական փուլում են Հայաստանի հետ գործընկերության ռազմավարության մշակման աշխատանքները
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Անտոնելլա Բասանիին:
Կառավարությունից հայտնում են՝ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կրթության ոլորտներում իրականացված համատեղ ծրագրերի և դրան հետագա շարունակականության ապահովման կարևորությունը:
Անտոնելլա Բասանին ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և նշել, որ ավարտական փուլում են Հայաստանի հետ գործընկերության ռազմավարության մշակման աշխատանքները՝ հաշվի առնելով մեր երկրի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Տավուշի մարզում համատեղ իրականացված կրթական պիլոտային ծրագրի արդյունքներից և հույս հայտնել, որ այն կիրականացվի նաև մյուս մարզերում:
Քննարկվել են նաև վերը նշված ուղղություններով հետագա փոխգործակցությանը, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին վերաբերող հարցեր: Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներին համապատասխան  վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Mondayreceived Antonella Bassani, Vice President of the Europe and Central Asia Region at the World Bank.
The premier highly praised the cooperation between the Armenian government and the World Bank in various directions, including the effective implementation of the reforms implemented in Armenia. In particular, Nikol Pashinyan emphasized the importance of joint projects implemented in the fields of infrastructure development, energy, transport, education and ensuring their further continuity, the Armenian government said in a readout.
Antonella Bassani also expressed satisfaction with the cooperation with the government of Armenia and noted that the development of the partnership strategy with Armenia is in the final stage, taking into account the priorities of our country.
The interlocutors expressed satisfaction with the results of the jointly implemented educational pilot program in Tavush region and expressed hope that it will be implemented in other regions as well.
Issues related to further cooperation in the above-mentioned directions, humanitarian problems of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, "Crossroads of Peace" project presented by the Armenian government and its principles were also discussed. The parties emphasized the importance of unblocking the regional infrastructures in accordance with the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity, expressing confidence that it will contribute to the development of trade and economic ties.