«Մենք կանք». Ադրբեջանը հստակ ուղերձ է հղում աշխարհին` արցախցիների վերադարձը սեփական հայրենիք չի դիտարկում
13:00 05/03/2024
«Մենք կանք» քաղաքացիական նախաձեռնությունը տարածել է  հայտարարություն ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորումների վերաբերյալ, որտեղ ասված է.
«Էթնիկ զտման ճանապարհով արցախյան խնդիրը փակելու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը շարունակում է ինքնահաստատվել նորանոր դրսևորումներով։ Շարունակելով ոտնձգությունները պատմական հուշարձանների նկատմամբ՝ ադրբեջանական իշխանությունները հիմա էլ պատերազմ են վարում Արցախի պետական խորհրդանիշ հանդիսացող կառույցների հետ։ Հանրահայտ ու համաշխարհային հեղինակությունների՝ Շառլ Ազնավուրի, մարշալ Խուդյակովի և այլոց հուշարձանների հանդեպ վանդալիզմի անպատժելիությունը վերաճել է նոր մակարդակի ավերածությունների։
ԶԼՄ֊ներում ու սոցցանցերում այսօր տարածվող տեսանյութերը` Արցախի խորհրդարանի շենքի ավիրման ու Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարի պղծման կադրերը հերթական անգամ հաստատում են Ադրբեջանի՝ ահաբեկչական երկրին բնորոշ վարքագիծը։
Հարվածելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդավարության խորհրդանիշին՝ Ադրբեջանը հստակ ուղերձ է հղում աշխարհին` արցախցիների վերադարձը սեփական հայրենիք չի դիտարկում։
«Մենք կանք» քաղաքացիական նախաձեռնությունն իր վրդովմունքն է հայտնում բարբարոսության հերթական ակտի հանդեպ և Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում է դադարեցնել մեր հայրենիքի նկատմամբ պղծումների քաղաքականությունը, ինչպես նաև դիմում է`
֊Արցախի ու Հայաստանի հասարակություններին և իշխանություններին` բարձրաձայնել մեր անհատական ու հավաքական իրավունքների պաշտպանության մասին և դատապարտել Ադրբեջանի հայաֆոբ քաղաքականությունը։
- 2020թ. նոյեմբերից Արցախում խաղաղապահ առաքելություն ստանձնած և այսօր արցախցիների վերադարձի հնարավորության մասին բարձրաձայնող Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին՝ լինել հավատարիմ միջնորդական ջանքերի կանոններին ու առնվազն չթույլատրել վանդալիզմի նմանօրինակ դրսևորումներ։
- Խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ստորագրմանը ձգտող արևմտյան երկրների ու կառույցների ղեկավարներին` լինել հասցեական դատապարտումներում և առավել ուշադիր հետևել տեղի ունեցող զարգացումներին՝ չբավարարվելով բռնի տեղահանվածների իրավունքների վերաբերյալ պարզապես կոչեր ու հայտարարություններ հնչեցնելով։
Մենք՝ Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիներս, դիմում ենք միջազգային հանրությանը օգնության կոչով։
Այսօր Արցախում ոչնչացնում են Խորհրդարանը, վաղը հողին կհավասարեցնեն մեր տներն ու գերեզմանները։ Ադրբեջանի ամենաթողությունը ձեր լռության ու անտարբերության հետևանքն ու պատասխանն է։ Աշխարհը պետք է կողմնորոշվի` նավթի և մարդու իրավունքների կարևորության միջև։ Մենք Հայրենիք ունենալու և այնտեղ արժանապատիվ ապրելու իրավունք ունենք։
Մենք կա՛նք, իսկ դա նշանակում է, որ Արցախի էջը չի՛ կարող շրջվել»։

Инициатива «Мы есть»:  Азербайджан посылает миру четкий сигнал о том, что считает закрытым вопрос достойного возвращения арцахцев на Родину
12:36 05/03/2024
Инициатива «Мы есть»: Азербайджан посылает миру четкий сигнал о том, что считает закрытым вопрос достойного возвращения арцахцев на Родину
Гражданская инициатива «Мы есть» выступила с заявлением в связи с проводимой Азербайджаном на государственном уровне политикой уничтожения и присвоения культурного наследия оккупированной Республики Арцах, а также зданий государственных и частных учреждений.
В заявлении, которое приводим ниже, говорится:
«Проводимая посредством этнических чисток политика армянофобии Азербайджана, направленная на закрытие карабахской проблемы, перешла на новый уровень. Война с гражданским населением плавно переросла в войну с историческими памятниками и зданиями - государственными символами Арцаха и в вандализм в отношении памятников известных личностей – таких, как маршал Худяков, Шарль Азнавур и т.д..
Видео, распространяющиеся в СМИ и соцсетях и свидетельствующие о разрушении здания парламента Арцаха и осквернении Кафедрального Собора Пресвятой Богородицы, в очередной раз подтверждают намерения Азербайджана по уничтожению армянского следа в Карабахе.
Посягая на один из символов демократии Арцаха, Азербайджан посылает миру четкий сигнал о том, что считает закрытым вопрос достойного возвращения граждан Карабаха на Родину.
Гражданская инициатива «Мы есть» выражает возмущение в связи с очередным актом вандализма на нашей Родине и требует от властей Азербайджана прекратить бесчинства в Карабахе.
Мы обращаемся:
- К общественности и властям Арцаха и Армении с требованием защитить наши индивидуальные и коллективные права и осудить политику армянофобии Азербайджана;
- К властям Российской Федерации, с ноября 2020 года выполняющим миротворческую миссию, с требованием сохранять приверженность взятым на себя посредническим обязательствам и, как минимум, не допускать подобных проявлений вандализма «в зоне ответственности РФ»;
- К лидерам западных стран и институтов, стремящихся к скорейшему подписанию так называемого «мирного договора», с требованием адресной оценки произошедшего и защиты прав нашего населения не на словах, а «на земле».
Мы, граждане Арцаха и Армении, обращаемся к международному сообществу с криком о помощи. Сегодня в Карабахе разрушают наш парламент, завтра сравняют с землей наши дома и кладбища. Разнузданность Азербайджана – это ответ на ваше молчание и равнодушие. Мир должен определиться между нефтью и правами человека. Мы имеем право на родину и достойную жизнь на земле наших предков.