Որպես բարի կամքի դրսևորում` ՀՀ որոշում է կայացրել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողին հանձնել ադրբեջանական կողմին․ ԱԱԾ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնում են.
«Ս․թ․ փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05։15-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել էր Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Որպես բարի կամքի դրսևորում և ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածության, որ երկու կողմերի մոլորված և հակառակ կողմում հայտնված զինծառայողները սեղմ ժամկետներում պետք է վերադարձվեն, Հայաստանի Հանրապետությունը որոշում է կայացրել Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնել ադրբեջանական կողմին»։

Armenia releases detained Azeri soldier
The Armenian authorities have decided to release and repatriate an Azerbaijani soldier who crossed into Armenia on February 28.
The soldier, identified as Ruslan Panahov, was detained by Armenian troops near the border village of Tegh in Syunik Province. He was armed with an assault rifle and a mag of bullets.
In a statement on Monday, the National Security Service (NSS) said an investigation revealed that Panahov had lost his way and crossed the border into Armenia after fleeing an Azerbaijani combat position because of an “incident” between Azeri servicemen.
“The Republic of Armenia has decided to hand over Ruslan Panahov to Azerbaijan as a sign of goodwill and in accordance with a high-level Armenian-Azerbaijani agreement on the soonest possible repatriation of servicemen straying into each other’s territory,” reads the statement.