Ադրբեջանը փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել, ինչն արտահայտվում է հուշարձանների պղծմամբ. Արցախի ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի վանդալիստական քաղաքականությունը.
«Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմից ու ամբողջական բռնազավթումից հետո վտանգված են Արցախի միջնադարյան բազում հոգևոր կենտրոններ, կրթահամալիրներ ու հուշակոթողներ, պատմամշակութային արժեքներ հանդիսացող շենքեր ու շինություններ:
Չնայած խաղաղության մասին միջազգային տարբեր հարթակներում սեփական բարձրակոչ հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն անթաքույց փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել: Դա հիմնականում արտահայտվում է հայկական քրիստոնեական պատմամշակութային, ազատագրական պայքարի և պետականակերտման խորհրդանիշ հանդիսացող հուշարձանների պղծմամբ, ոչնչացմամբ կամ էլ այսպես կոչված «աղվանական ծագման» հորջորջմամբ:
Վանդալիզմի վերջին դրսևորումներն են Ստեփանակերտի Աստմածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարի պղծումը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքերի հիմնահատակ ավերումը:
Ըստ զինված հակամարտությունների ժամանակ արժեքների մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի որևէ գործողություն: Թեև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մի քանի անգամ կոչեր են հնչել Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը վերջ դնելու համար և խոստումներ եղել առաքելություն ուղարկելու, սակայն որևէ առաքելություն առ այսօր այդպես էլ չի ժամանել Արցախ, Ադրբեջանի կողմից արհեստական խոչընդոտների ստեղծման պատրվակով, և միզազգային հանրության անտարբերությունը և անուշադրությունն ազատություն են տվել ագրեսորի վանդալիզմին՝ դառնալով տարածաշրջանում նոր պատերազմների հրձիգ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական հետքի վերացման բարբարոսական գործողությունները և իրավապաշտպան կազմակերպություններից, ՀՀ իշխանություններից պահանջում ադրբեջանական հակամշակութային բոլոր գործողությունների փաստերը մեկ առ մեկ ներկայացնել միջազգային իրավասու մարմիններին և ատյաններին՝ խնդրին տալով միջազգային հնչեղություն»։

НС Арцаха: Азербайджан открыто пытается довести до завершения свои геноцидальные планы в отношении армянского народа
Национальное собрание Республики Арцах (НКР) распространило заявление, осудив акты вандализма Азербайджана.
«После развязанной Азербайджаном в Арцахе широкомасштабной войны и полной оккупации под угрозой оказались многочисленные средневековые духовные центры, образовательные комплексы и мемориалы, представляющие историко-культурную ценность здания и сооружения Арцаха.
Несмотря на собственные громогласные заявления о мире на различных международных платформах, Азербайджан открыто пытается довести до завершения свои геноцидальные планы в отношении армянского народа. В основном это выражается в осквернении, разрушении памятников, являющихся символами армянской христианской истории и культуры, освободительной борьбы и государственного строительства, а также в из провозглашении т.н. албанскими (агванскими).
Последними проявлениями вандализма стали осквернение Кафедрального собора Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте, полное разрушение зданий Национального собрания Республики Арцах и Союза воинов-освободителей (азатамартиков)», – говорится в заявлении парламента Арцаха.
Напоминается, что согласно статье 4 Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 14 мая 1954 года, запрещены любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма в отношении указанных ценностей.
Хотя со стороны ЮНЕСКО прозвучало несколько призывов прекратить уничтожение историко-культурного наследия Арцаха и были обещания отправить миссию, но ни одна миссия до сих пор так и не прибыла в Арцах – под предлогом создания искусственных препятствий со стороны Азербайджана. А безразличие и равнодушие международного сообщества дали полную свободу агрессору для вандализма, указывается в заявлении.
Национальное собрание Республики Арцах осуждает варварские действия властей Азербайджана по уничтожению армянского следа и требует от правозащитных организаций, властей РА представить все факты политики культурного геноцида Азербайджана до единого компетентным международным структурам и инстанциям, придав проблеме международный резонанс.