Ադրբեջանը փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել, ինչն արտահայտվում է հուշարձանների պղծմամբ. Արցախի ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի վանդալիստական քաղաքականությունը.
«Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմից ու ամբողջական բռնազավթումից հետո վտանգված են Արցախի միջնադարյան բազում հոգևոր կենտրոններ, կրթահամալիրներ ու հուշակոթողներ, պատմամշակութային արժեքներ հանդիսացող շենքեր ու շինություններ:
Չնայած խաղաղության մասին միջազգային տարբեր հարթակներում սեփական բարձրակոչ հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն անթաքույց փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել: Դա հիմնականում արտահայտվում է հայկական քրիստոնեական պատմամշակութային, ազատագրական պայքարի և պետականակերտման խորհրդանիշ հանդիսացող հուշարձանների պղծմամբ, ոչնչացմամբ կամ էլ այսպես կոչված «աղվանական ծագման» հորջորջմամբ:
Վանդալիզմի վերջին դրսևորումներն են Ստեփանակերտի Աստմածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարի պղծումը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքերի հիմնահատակ ավերումը:
Ըստ զինված հակամարտությունների ժամանակ արժեքների մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի որևէ գործողություն: Թեև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մի քանի անգամ կոչեր են հնչել Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը վերջ դնելու համար և խոստումներ եղել առաքելություն ուղարկելու, սակայն որևէ առաքելություն առ այսօր այդպես էլ չի ժամանել Արցախ, Ադրբեջանի կողմից արհեստական խոչընդոտների ստեղծման պատրվակով, և միզազգային հանրության անտարբերությունը և անուշադրությունն ազատություն են տվել ագրեսորի վանդալիզմին՝ դառնալով տարածաշրջանում նոր պատերազմների հրձիգ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական հետքի վերացման բարբարոսական գործողությունները և իրավապաշտպան կազմակերպություններից, ՀՀ իշխանություններից պահանջում ադրբեջանական հակամշակութային բոլոր գործողությունների փաստերը մեկ առ մեկ ներկայացնել միջազգային իրավասու մարմիններին և ատյաններին՝ խնդրին տալով միջազգային հնչեղություն»։

Artsakh parliament slams acts of vandalism by Azerbaijan
The National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on Tuesday issued a statement strongly condemning the acts of vandalism by Azerbaijan’s regime.
"After the large-scale war and Artsakh’s complete occupation by Azerbaijan, numerous medieval spiritual centers, educational complexes and memorials, buildings and structures of historical and cultural significance in Artsakh are under threat,” the Artsakh parliament said.
“Despite its resounding statements on peace on various international platforms, Azerbaijan seeks to finalize its plans of genocide against the Armenian people. This is mainly manifested by the desecration and destruction of monuments that stand as symbols of Armenian Christian history and culture, liberation struggle and state building, as well as false statements about their Albanian origin.
“The latest acts of vandalism were the desecration of the Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert, the complete destruction of the buildings of the Artsakh Republic National Assembly and the Union of Freedom Fighters,” the statement says.
The Artsakh parliament cites Article 4 of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict which prohibits any form of theft, pillage or misappropriation of, and any acts of vandalism directed against, cultural property.
“Despite UNESCO has issued several calls to stop the destruction of Artsakh's historical and cultural heritage and promised to send a mission to Artsakh, no mission has yet been deployed to Artsakh under the pretext of artificial obstacles created by Azerbaijan. The indifference of the international community has emboldened the aggressor to commit acts of vandalism.
“The National Assembly of the Artsakh Republic condemns the barbaric acts of the Azerbaijani authorities to erase the Armenian traces there and urges human rights organizations and Armenian authorities to submit all evidence of Azerbaijan’s cultural genocide policy to the competent international organizations and instances, giving the problem an international resonance,” reads the statement.