Ֆրանսիան դարձել է աշխարհում առաջին երկիրը, որը սահմանադրությամբ ամրագրել է հղիության արհեստական ընդհատումը
10:21 05/03/2024
Ֆրանսիացի օրենսդիրները հավանություն են տվել օրինագծին, որը Ֆրանսիայի Սահմանադրությամբ ամրագրելու է հղիության արհեստական ընդհատման՝ աբորտի իրավունքը։
Միջազգային մամուլի փոխանցմամբ, օրինագիծը հավանության է արժանացել երկուշաբթի օրը ձայների ճնշող 780-72 հարաբերակցությամբ, և գրեթե ողջ նստաշրջանն անցել է տևական ծափահարություններով:
Երկրով մեկ կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցով ակտիվիստները տոնել են օրենքի ընդունումը՝ ողջունելով նախագահ Էմանուել Մակրոնին խոստումն իրագործելու համար։
Նման քայլը Ֆրանսիան դարձնում է առաջին երկիրը, որը մայր օրենքով առաջարկում է հստակ պաշտպանություն հղիության ընդհատման համար:
Վերսալյան պալատում տեղի ունեցած համատեղ նիստում խորհրդարանի երկու պալատները՝ Ազգային ժողովը և Սենատն  ընդունել են Սահմանադրության 34-րդ հոդվածում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը՝ հստակեցնելով, որ կնոջ աբորտի իրավունքը երաշխավորված է:
«Ֆրանսիան առաջնագծում է», - ասել է խորհրդարանի ստորին պալատի ղեկավար Յաել Բրաուն-Պիվետը՝ բացելով համատեղ հանդիպումը։
«Ես հպարտ եմ այս Կոնգրեսով, որը կասի, որ հղիության արհեստական ընդհատման իրավունքն այժմ կդառնա մեր հիմնական օրենքի մի մասը»,- նիստի մեկնարկին հայտարարել է խորհրդարանի ստորին պալատի ղեկավար Յաել Բրաուն-Պիվետը:
Վարչապետ Գաբրիել Աթալն ավելի վաղ ասել էր. «Մենք ուղերձ ենք հղում բոլոր կանանց. ձեր մարմինը պատկանում է ձեզ, և ոչ ոք չի կարող որոշել ձեր փոխարեն»:

French lawmakers have approved a bill that will enshrine the right to an abortion in the Constitution of France in a joint session of Parliament at the Palace of Versailles, Al Jazeera reports.
The bill was approved in an overwhelming 780-72 vote on Monday, and nearly the entire joint session stood in a long-standing ovation.
There were celebratory scenes across the country as women’s rights activists hailed the measure promised by President Emmanuel Macron following a rollback of abortion rights in court rulings in the United States.
The move makes France the first country in the world to offer explicit protection for terminating a pregnancy in its basic law.
Both houses of Parliament, the National Assembly and the Senate, have already adopted a bill to amend Article 34 of the constitution to specify a woman’s right to an abortion is guaranteed.
“France is at the forefront,” the head of the lower house of Parliament, Yael Braun-Pivet, said as she opened the joint meeting.
“I’m proud of this Congress, which will say that the right to get an abortion will now be part of our basic law,” she said.
Prime Minister Gabriel Attal had earlier said: “We’re sending a message to all women: your body belongs to you and no one can decide for you.”