Զախարովա. Հանկարծ Հայաստանը Արևմուտքի նոր զոհը չդառնա
«Մենք ամբողջ սրտով Հայաստանին մաղթում ենք խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում»,- այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայաստանն անցել է իր պատմական դժվարին ճանապարհը, որը ներառում էր ցեղասպանություններ, սեփական ինքնիշխանության պահպանություն, պայքար իր մշակույթի համար, տարածքային բարդ վեճեր, խնդիրներ, հակամարտություններ։ Այս երկիրն ու այս ժողովուրդն արժանի են խաղաղ ապրելու և ոչ մի դեպքում չդառնա սակարկության առարկա արևմտյան անբարեխիղճ քաղաքական գործիչների ձեռքում։
Հայաստանը մեզ համար դաշնակից է, երկիր ու ժողովուրդ, ում հետ մենք երկարամյա պատմական կապեր ունենք։
Ուստի մեր ամբողջ սրտով մաղթում ենք խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում այս պետությանը` և՛ այս երկրի և ժողովրդի հանդեպ սիրո, և՛ պրագմատիզմի տեսակետից։ Այս բարեկեցությունից է կախված ողջ տարածաշրջանի բարեկեցությունը:
Բայց մենք, ցավոք, տեսնում ենք, թե ինչպես Արևմուտքը, բավականաչափ խաղալով և կոտրելով Ուկրաինան, նրան, առանց ձեռքի ու ոտքի, հնամաշ տիկնիկի պես անկյուն նետելով, սկսեց նոր զոհեր փնտրել։ Հանկարծ այս նոր զոհը չի լինի Հայաստանը, որին կգայթակղեն ու կխաբեն»,- ասել է Զախարովան։

Захарова: Как бы новой жертвой Запада не оказалась Армения
От всей души мы желаем мира, стабильности и процветания Армении, заявила на брифинге 6 марта официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Армения прошла свой тяжелейший исторический путь, который включал в себя и геноциды, и отстаивание собственного суверенитета,  борьбу за свою культуру, сложнейшие территориальные споры, вопросы, конфликты.  Эта страна и этот народ заслуживают того, чтобы жить в мире и ни в коем случае не стать разменной монетой в руках нечистоплотных западных политиков.
Армения для нас – союзник, страна и народ, с которыми у нас длительные исторические связи.
Поэтому от всей души мы желаем мира, стабильности и процветания этого государства – и с точки зрения любви к этой стране и народу, и с точки зрения прагматики. От этого благополучия зависит и благополучие региона в целом.
Но мы видим, к сожалению, как Запад, наигравшись и сломав Украину, бросив ее, как потрепанную куклу без руки и ноги в угол, принялся искать новую жертву. Как бы этой новой жертвой не оказалась Армения, которую заманят, обманут», – сказала Захарова.
«У Армении, действительно, исторически был опыт, и она знает, кто всегда приходил на помощь», – добавила она.