Մոսկվան դիտարկում է Սոչիի և Կապանի միջև քույր քաղաքների հարաբերություններ հաստատելու հարցը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով, Սոչիի քաղաքապետարանը կառուցողական համագործակցություն է կառուցում Մաքսային միության երկրների տարբեր քաղաքների համայնքապետարանների հետ, պահպանում է բարձ մակարդակի շփումներ Աբխազիայի և Չինաստանի գործընկերների հետ։
«2023 թվականի սեպտեմբերին Մինսկում պայմանագիր է ստորագրվել Սոչիի և Մինսկի միջև բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ։ Դիտարկվում է Վարադերո (Կուբա), Կապան (Հայաստան) և Ակապուլկո (Մեքսիկա) քաղաքների հետ քույր քաղաքների հարաբերություններ հաստատելու հարցը»,- ասել է Զախարովան։

Мария Захарова: Сочи и Капан могут стать городами-побратимами
Прорабатывается вопрос установления побратимских отношений Сочи с армянским Капаном. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, городская администрация Сочи выстраивает конструктивное взаимодействие с муниципалитетами стран Таможенного союза, поддерживает высокую динамику контактов с партнерами из Абхазии, Китая.
«В сентябре 2023 г. в Минске подписано соглашение об установлении дружественных отношений между Сочи и Минском. Прорабатывается вопрос установления побратимских отношений с городами Варадеро (Куба), Капан (Армения) и Акапулько (Мексика)», – сказала Захарова.