Ակնկալվում է, որ մինչև 2030 թվականը ավելի քան 342 միլիոն կանայք և աղջիկներ կհայտնվեն աղքատության մեջ. ՄԱԿ
15:12 08/03/2024
Բարգավաճ տնտեսություն և առողջ մոլորակ կառուցելու գործում  կյանքի բոլոր ոլորտներում գենդերային հավասարության ստեղծումն առավել քան կարևոր է։  Նշում է ՄԱԿ-ն ու տագնապալի համարում, որ  մինչև 2030 թվականը գենդերային հավասարությանն ուղղված ջանքերի իրականացման համար տարեկան 360 միլիարդ դոլարի պակաս կա:
ՄԱԿ-ն այս առումով կարգախոս է առաջ քաշել՝ «Ներդրում կատարիր կանանց մեջ, արագացրու առաջընթացը», իսկ սոցցանցերում օգտագործում է #InvestInWomen հեշթեգը։
Նշվում է, որ կանանց համար ներդրումը մարդու իրավունքների հարց է։ Գենդերային հավասարությունը մարդու իրավունքների ամենամեծ մարտահրավերն է, որը շահավետ է բոլորի համար:
Մարտահրավերներից մեկն էլ աղքատությունը հաղթահարելն է։ 2020-ից ի վեր COVID-19 համավարակի ու զինված հակամարտությունների հետևանքով 75 մլն մարդ հայտնվել է աղքատության մեջ։ Որպեսզի  մինչև 2030 թվականը ավելի քան 342 միլիոն կանայք և աղջիկներ չհայտնվի  աղքատության մեջ, անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել։
Զինված հակամարտությունները և գների աճը կարող են հանգեցնել այն բանին, որ երկրների 75%-ը կրճատի պետական սուբսիդիաները մինչև, ինչը բացասաբար կանդրադառնա կանանց վրա:

ООН: Чтобы к 2030 году более 342 млн женщин и девочек не оказались в нищете, нужны срочные меры
8 марта 2024 года Международный женский день проходит под девизом «Инвестируйте в женщин, ускоряйте прогресс», сообщается на сайте ООН.
«Достижение гендерного равенства и благополучия женщин во всех сферах жизни как никогда важно, если мы хотим создать процветающую экономику и здоровую планету. Однако вызывает тревогу тот факт, что существует дефицит в 360 млрд долларов в год на меры по обеспечению гендерного равенства к 2030 году», – указывается в публикации и приводится пять ключевых областей, требующих совместных действий:
• Инвестиции в женщин — это вопрос прав человека. Гендерное равенство — величайшая задача в области прав человека, от решения которой выигрывают все.
• Покончить с бедностью. Из-за пандемии COVID-19 и вооруженных конфликтов начиная с 2020 года еще 75 млн человек оказались в условиях крайней нищеты. Для того чтобы к 2030 году более 342 млн женщин и девочек не оказались в нищете, необходимо принять срочные меры.
• Планирование бюджета с учетом гендерных вопросов. Вооруженные конфликты и рост цен могут привести к тому, что к 2025 году 75% стран сократят государственные дотации, что негативно скажется на женщинах.
• Переход к «зеленой» экономике и обществу, в котором заботятся о всех. Нынешняя экономическая система имеет непропорционально отрицательное влияние на женщин.
• Поддержка лидеров перемен из числа женщин. Несмотря на активные усилия, феминистские организации получают лишь 0,13% официальной помощи на цели развития.