«Ստեփանակերտի կենտրոնում գտնվող Ազգային ժողովի շենքը Արցախի Հանրապետության քաղաքական ինքնության խորհրդանիշներից մեկն էր, ուստի պատահական չէ, որ քաղաքի օկուպացիայից հետո ադրբեջանական կողմը քանդեց այն: Բացի այդ, այս շենքը իր ծավալներով Ստեփանակերտ քաղաքի յուրօրինակ խորհրդանիշներից էր, որն երևում էր քաղաք դեռ չհասած, երբ բացվում էր Ստեփանակերտի տեսարանը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է Ստեփանակերտի ապահայկականացման, Արցախի ինքնության և ինքնուրույնության խորհրդանիշների ոչնչացումը»,- այս մասին գրված է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքում։
Անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Արցախի Ազգային Ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքերը քանդելուն՝ կայքը գրում է.
«2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի տարածքի ամբողջական օկուպացիայից հետո սոցիալական ցանցերի ադրբեջանական տիրույթում կարելի է հանդիպել տասնյակ տեսանյութերի, որոնք նկարահանվել են ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված Արցախում: Արցախի Ազգային ժողովի շենքի քանդման աշխատանքները ցուցադրող տեսանյութերը հգամացանց են ներբեռնվել է 2024 թվականի մարտի 3-ին: Տեսանյութերից կարող ենք տեսնել, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի շենքի ծավալի զգալի մասը քանդված է: Տեսանյութերից մեկում փաստվում է շենքի քանդման աշխատանքների մեկնարկը, իսկ մյուսում՝ արդեն վերջնարդյունքը: Արցախի Ազգային ժողովի շենքի միտումնավոր քանդումը պետք է որ եղած լինի փետրվարի վերջին, քանի որ տեսանյութերը ներբեռնվել են համացանց մարտի 3-ին և 4-ին։
Ազգային ժողովի շենքի քանդման մասին ինֆորմացիայի տարածումից հետո, ադրբեջանական հեռուստատեսությամբ ցուցադրվեց շենքի քանդման մասին պաշտոնական տեսանյութը, որտեղ քանդման աշխատանքները մեկնաբանվեցին որպես անջատողականության խորհրդանիշների ավերում, ինչի մեկնարկը տվել էր Իլհամ Ալիևը։
Ազգային ժողովի շենքը կառուցվել է 2003-2007 թվականներին ճարտարապետ Համլետ Խաչատրյանի նախագծով: Խորհրդային տարիներին այստեղ էր գտնվում Ստեփանակերտի թիվ 1 միջնակարագ դպրոցը, որի ծավալի մի մասը վերակառուցվեց և ներառվեց Ազգային ժողովի շենքի ծավալում:
Ստեփանակերտի կենտրոնում գտնվող Ազգային ժողովի շենքը Արցախի Հանրապետության քաղաքական ինքնության խորհրդանիշներից մեկն էր, ուստի պատահական չէ, որ քաղաքի օկուպացիայից հետո ադրբեջանական կողմը քանդեց այն: Բացի այդ, այս շենքը իր ծավալներով Ստեփանակերտ քաղաքի յուրօրինակ խորհրդանիշներից էր, որն երևում էր քաղաք դեռ չհասած, երբ բացվում էր Ստեփանակերտի տեսարանը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է Ստեփանակերտի ապահայկականացման, Արցախի ինքնության և ինքնուրույնության խորհրդանիշների ոչնչացումը:
Ադրբեջանական լրատվական ալիքները ևս անդրադարձան այս թեմային, միայն թե հրճվանքով՝ շեշտելով, որ շենքը անջատողականության խորհրդանիշ է։
Ադրբեջանական կողմը ավերել է նաև Արցախի Ազատամարտիկների միության շենքը, որը շահագործման է հանձնվել և պաշտոնապես բացվել 2014 թվականին։ Շենքի ճարտարապետն է Անահիտ Վարդանյանը:
Արցախի ազատամարտիկների միությունը հիմնվել է 2000 թվականին, այն ուներ ավելի քան 10 հազար անդամ: Միությունը հասարակական կազմակերպություն էր, որի նպատակն էր միավորել Արցախյան պատերազմի մասնակիցներին, օգնել և օժանդակություն ցույց տալ զոհված և հաշմանդամ դարձած ազատամարտիկների ընտանիքներին, աջակցել սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Միության կարևորագույն նպատակներից էր սատար կանգնել Արցախի Հանրապետությանը:
Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը միջազգային ռազմական հանցագործություն է համարում․ «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների, վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն:
Օկուպացիայի ընթացքում տեղի ունեղող ամենատարբեր հարաբերություններն ու գործընթացները կարգավորվում են Միջազգային հումանիտար (մարդասիրական) իրավունքով ։ Մշակութային արժեքների պաշտապնությանն են վերաբերում միջազգային մարդասիրական կրավունքի 38-րդ, 39-րդ, 40-րդ և 41-րդ կանոնները։
Զինված բախումների ժամանակ և դրանից հետո՝ օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության պաշտպանության սկզբունքներ է առաջարկում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզում տեղի ունեցած 33-րդ նստաշրջանի Գլխավոր կոնֆերանսի կողմից 2003 թ. ընդունված «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման մասին հռչակագիրը։ Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունն իր 9-րդ հոդվածով նույնպես արգելում է մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողությունները թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում»:

Азербайджан продолжает процесс деарменизации Степанакерта
«Расположенное в центре Степанакерта здание Национального собрания было одним из символов политической идентичности Республики Арцах (НКР), посему неслучайно, что после оккупации города азербайджанская сторона снесла его», – указано на сайте независимой академической платформы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (monumentwatch.org).
«Кроме того, это здание по своим масштабам было одним из уникальных символов города Степанакерт: его можно было увидеть еще на подступах к городу, когда открывался вид на Степанакерт.
Азербайджанская сторона продолжает деарменизацию Степанакерта, уничтожение символов идентичности и независимости Арцаха», – подчеркивает monumentwatch.org.
Касаясь сноса азербайджанцами зданий Национального собрания Арцаха и Союза воинов-освободителей (азамартиков), сайт пишет:
«После полной оккупации территории Арцаха в сентябре 2023 года в азербайджанском сегменте социальных сетей можно найти десятки видеороликов, снятых в оккупированном азербайджанцами Арцахе. Демонстрирующие снос здания Национального собрания Арцаха видео были выложены в Сеть 3 марта 2024 года. На них видно, что значительная часть здания Национального собрания Республики Арцах снесена. На одном из видео запечатлено начало сноса здания, на другом – конечный результат. Преднамеренный снос здания Национального собрания Арцаха, по всей видимости, был осуществлен в конце февраля, видеоролики были выложены 3 и 4 марта.
После распространения информации о сносе здания Национального собрания по азербайджанскому телевидению был показан официальный репортаж о сносе здания, где работы по демонтажу были интерпретированы как уничтожение «символов сепаратизма», старт чему дал Ильхам Алиев.
Здание Национального собрания Республики Арцах было построено в 2003-2007 годах по проекту архитектора Гамлета Хачатряна. В советские годы здесь располагалась средняя школа №1 Степанакерта, часть которой была реконструирована и включена в состав здания Национального собрания».
«Азербайджанские СМИ также коснулись данной темы, только с восторгом, подчеркивая, что здание является символом сепаратизма.
Азербайджанская сторона разрушила также здание Союза воинов-освободителей (азамартиков) Арцаха, сданное в эксплуатацию и официально открытое в 2014 году. Архитектор здания – Анаит Варданян.
Союз воинов-освободителей (азамартиков) Арцаха был основан в 2000 году и объединял десять тысяч участников войны. Союз являлся неправительственной организацией, целями которой были объединение участников Арцахской войны, помощь и поддержка семей погибших и получивших инвалидность воинов-освободителей, содействие решению социальных проблем. Одной из важнейших целей Союза была поддержка Республики Арцах», – говорится в публикации.
Реакция Monument Watch:
«Согласно статье 8 МУС, «запрещается умышленное нанесение ударов по зданиям, предназначенным для целей религии, образования, искусства, науки или благотворительности, историческим памятникам, госпиталям и местам сосредоточения больных и раненых, при условии, что они не являются военными целями».
Самые различные отношения и процессы, происходящие во время оккупации, регулируются международным гуманитарным правом. Защиты культурных ценностей касаются нормы 38, 39, 40 и 41 международного гуманитарного права.
Принципы защиты культурного наследия во время и после вооруженных конфликтов – на оккупированных территориях предлагает Декларация ЮНЕСКО, касающаяся преднамеренного разрушения культурного наследия (Принята 17 октября 2003 года Генеральной конференцией  ООН).
Статья 9 Второго протокола к Гаагской Конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта 1954 года (Гаага, 26 марта 1999 года) также запрещает любые акты уничтожения культурных ценностей на территориях, находящихся под контролем врага».