Աննոմալ շոգ եղանակն և ջերմային ալիքները մոտ 50-60%-ով մեծացնում են վաղաժամ ծննդաբերության վտանգը
Ջերմային ալիքներն ամենևին էլ զվարճանք չեն արևի տակ: Ծայրահեղ շոգն ու խոնավությունը կարող են չափազանց տհաճ և վտանգավոր լինել հատկապես նորածինների, երեխաների, հղիների և տարեցների առողջության համար: Այս մասին զգուշացնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Ջերմային ալիքները զգալիորեն մեծացնում են վաղաժամ ծննդաբերության վտանգը: Ավստրալացի բժիշկները պարզել են, որ աննոմալ շոգ եղանակի և ջերմային ալիքների դրվագները մոտ 50-60%-ով մեծացնում են վաղաժամ ծննդաբերության վտանգը, ինչը հատկապես վերաբերում է կանաչապատ տարածքներում ապրող հղիներին: Այս մասին հայտնում է Մոնաշի համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
երջին երկու տասնամյակների ընթացքում Ավստրալիայում 1,2 միլիոն հղի կանանց դիտարկումները ցույց են տվել, որ վաղաժամ ծննդաբերության հավանականությունը զգալիորեն կախված է նրանից, թե որքան հաճախ և որքան ժամանակ են կանայք ենթարկվել ծայրահեղ շոգին հղիության վերջին եռամսյակում: Հավաքված գիտական տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ այս ազդեցությունը կարող է կրճատվել կանաչ տարածքի շնորհիվ:
Վերլուծված հղիություններից մոտ 63000-ն ավարտվել են վաղաժամ ծննդաբերությամբ՝ թույլ տալով գիտնականներին ուսումնասիրել, թե ինչպես են այս արդյունքի հավանականության վրա ազդում եղանակային տարբեր գործոններ, ներառյալ ջերմային ալիքները, որոնք հաճախակի են հարվածել Ավստրալիային վերջին մի քանի տասնամյակներում: Հետազոտության ընթացքում գիտնականները հաշվի են առել ոչ միայն եղանակային պայմանները, այլև այն տարածքը, որտեղ ապրել են հղի կանայք։ Գիտնականների կողմից անցկացված վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ցերեկային և գիշերային շոգին երկարատև ազդեցությունը զգալիորեն մեծացնում է վաղաժամ ծննդաբերության հավանականությունը, եթե հղիության վերջին եռամսյակում անոմալ տաք եղանակ է տիրում: Միջին հաշվով, հղիության նման ելքի հավանականությունն աճել է 61%-ով ցերեկային տենդի դեպքում և 51%-ով՝ գիշերային տենդի երկարատև դրվագների դեպքում:
Միևնույն ժամանակ, գիտնականները նշում են, որ վաղաժամ ծննդաբերության վտանգը հատկապես ուժեղ է աճել այն կանանց շրջանում, ովքեր ապրում էին Ավստրալիայի այն շրջաններում, որտեղ կանաչապատման և բուսականության բազմազանության ցածր մակարդակ կա: Այս ցուցանիշների բարելավումը 14-21%-ով կնվազեցնի ցերեկային և գիշերային շոգից առաջացած վաղաժամ ծննդաբերության լրացուցիչ ռիսկը, եզրակացրել են գիտնականները։

Австралийские медики обнаружили, что эпизоды аномально жаркой погоды и волны жары повышают риск преждевременных родов примерно на 50-60%, что в особенности характерно для беременных, проживающих в районах с низким уровнем озеленения. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на пресс-службу Университета Монаша.
«Наблюдения за 1,2 млн рождениями детей в Австралии на протяжении последних двух десятилетий показали, что вероятность преждевременных родов значительным образом зависит от того, как часто и долго женщины подвергались действию экстремальной жары на последнем триместре беременности. Собранные учеными сведения указывают в пользу того, что этот эффект можно сделать менее выраженным при помощи зеленых посадок», - говорится в сообщении.
К такому выводу пришла группа австралийских медиков под руководством доцента Университета Монаша (Австралия) Ли Шаньшань при изучении данных, собранных медицинскими службами Сиднея во время наблюдений за жизнью и здоровьем 1,2 млн беременных австралийских женщин, проживавших в этом городе на момент вынашивания ребенка.
Примерно 63 тыс. этих случаев беременности закончились преждевременными родами, это позволило ученым изучить, как на вероятность подобного исхода событий влияли различные погодные факторы, в том числе волны жары, часто поражающие Австралию в последние несколько десятилетий. В ходе этого анализа ученые учитывали не только особенности погоды, но и то, в какой местности жили беременные.
Проведенный учеными анализ показал, что длительное воздействие дневной и ночной жары значительным образом повышало вероятность преждевременных родов, если аномально теплая погода господствовала во время последнего триместра беременности. В среднем, шансы на подобный исход беременности повышались на 61% для дневной жары и на 51% для продолжительных эпизодов ночной жары.
При этом ученые отмечают, что риск преждевременных родов особенно сильно вырастал для тех женщин, которые жили в регионах Австралии с низким уровнем озеленения и разнообразия растительного покрова. Улучшение этих показателей позволит на 14-21% снизить дополнительный риск преждевременных родов, который несут за собой волны дневной и ночной жары, подытожили ученые.