Վեոլիա Ջուր. Ջրատարի վթարը շատ ավելի բարդ է, քան կարելի էր պատկերացնել
Կորեայի ձորով անցնող «Արզնի 2-Երևան» 900-1000 մմ-ոց մայրուղային ջրատարից են ջուր ստանում Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանն ու Կենտրոնի 25%-ը:  Այս մասին հայտնում են «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից ու մանրամասնում, որ վթարի վերացումը խիստ բարդ է, քանի որ հողի շերտի փլուզման հետևանքով փոխվել է Հրազդան գետի հունը, ինչի հետևանքով անանցանելի է ջրատարին մոտեցող ճանապարհը:
«Այսինքն՝ նախ պետք է իրականացնել մեծ ծավալի գրունտային աշխատանք և տեղափոխել գետի հունը, ապա նոր անցնել բուն վթարի վերացմանը:
«Վեոլիա ջուր» ընկերությունը դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության  Ջրային կոմիտե՝ տեխնիկա և անհրաժեշտ ռեսուրսներ տրամադրելու հարցով և արդեն իսկ ստացել է անհրաժեշտ աջակցությունը՝ համընդհանուր շահերից բխող այս խնդիրը հնարավորինս շուտ լուծելու համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ տեղեկացնում ենք, որ մինչև խնդրի վերջնական կարգավորումը, այս օրերին վարչական շրջանների ջրամատակարարումը կիրականացվի փոքր-ինչ այլ գրաֆիկով»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

«Веолиа джур»: Авария на снабжающем 2 района Еревана водопроводе сложнее, чем это представлялось ранее
15:31 11/03/2024
Воду из магистрального водопровода «Арзни 2 – Ереван», пролегающего через ущелье Кореи, получают ереванский административный район Арабкир и 25% административного района Кентрон (Центр) армянской столицы, сообщает национальный оператор водоснабжения Армении «Веолиа джур».
Согласно информации, магистральный водопровод повредился в ночь на 11 марта, ликвидировать аварию  – крайне сложно, поскольку в результате обвала грунтового слоя изменилось русло реки Раздан, в результате чего дорога к водопроводу стала непроходимой.
«То есть сперва необходимо провести большой объем грунтовых работ и изменить русло реки, и только после этого приступить к ликвидации самой аварии.
Компания «Веолиа джур» обратилась в Водный комитет Министерства территориального управления и инфраструктур Армении с просьбой предоставить технику и необходимые ресурсы и уже получила необходимую поддержку для скорейшего решения этого вопроса.
Принимая во внимание вышеизложенные обстоятельства, сообщаем, что до окончательного решения проблемы водоснабжение административных районов в эти дни будет осуществляться по несколько иному графику», – говорится в сообщении.