Ոչ մի երաժիշտ աշխատավարձի համար չի աշխատում. Արամ Թալալյան
«Հանդիպման ժամանակ փայլուն ելութներ ունեցան ուսանողները, դասախոսները։ Բոլոր հարցերին գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը նույնն պատասխանն էր տալիս՝ կլաստերներ, ավելի լավ կլինի»,- Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում փակ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց թավջութակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Կոնսերվատորիայի դասախոս Արամ Թալալյանը։
Նա նշեց, իրենց դուր չեկավ, երբ սկսել է խոսել աշխատավարձերի բարձրացումից. «Մենք այստեղ աշխատավարձի համար չենք աշխատում։ Սա պատմական բան է. ոչ մի երաժիշտ աշխատավարձի համար չի աշխատում, մենք ծառայում ենք, ինչպես ծառայում են թատրոնում։ Մերն աշխատանք չի կոչվում»։
Արամ Թալալյանն ասաց, որ հանդիպման ընթացքում նախարարության ներկայացուցչից այդպես էլ հստակ պարզաբանում չլսեցին, հստակ պատասխան չտրվեց հարցին՝ Կոնսերվատորիան միանալո՞ւ է այլ բուհերի, թե ոչ։
«Ուսանողներից մեկը հստակ հարց բարձրացրեց՝ միավորում լինելո՞ւ է, թե՞ ոչ։ Ուղիղ 20 րոպե չկարողացավ ոչ այն ասել, ոչ՝ այն»,- նշեց վաստակավոր արտիստ Արամ Թալալյանը։

«Во время состоявшейся в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса закрытой встречи с представителем министерства образования, науки, культуры и спорта Армении встречи блестяще выступили студенты, преподаватели вуза. А председатель Комитета по высшему образованию и науке МОНКС РА Саргис Айоцян на все вопросы давал один и тот же ответ: мол, кластеры, дескать, будет лучше», – заявил в беседе с журналистами после встречи виолончелист, Заслуженный артист РА, преподаватель Консерватории Арам Талалян.
Он отметил, что им не понравилось, когда представитель министерства заговорил о повышении зарплат. «Мы здесь работаем не ради зарплаты. Это скорее нечто историческое: ни один музыкант не работает ради зарплаты, мы служим, как служат в театре. То, что мы делаем, не называется работой», – указал Арам Талалян.
По его словам, в ходе встречи они так и не услышали внятных объяснений от представителя министерства, не было дано четкого ответа на вопрос, планируется ли объединять Консерваторию с другими вузами.
«Один из студентов задал четкий вопрос: произойдет ли объединение? Ровно 20 минут он не мог сказать ни того, ни другого», – отметил Заслуженный артист Арам Талалян.