«Գերեվարված և ապօրինի կալանավորված Արցախի նախկին ղեկավար այրերի հետ Ադրբեջանի պետական հեռուստալիքի անոնսավորած հարցազրույցը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտման հերթական դրսևորում էր և ուժի ցուցադրություն»,-նման հայտարարություն է տարածել «Մենք կանք» նախաձեռնությունը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և ապօրինի կալանավորված Արցախի նախկին ղեկավար այրերի հետ Ադրբեջանի կողմից անոնսավորած հարցազրույցին։
«ԱՀ բարձրագույն իշխանության ութ ներկայացուցիչ այսօր փաստացի պատանդառված է Ադրբեջանում։ Գերիների հետ հարցազրույցն անթույլատրելի է, քանզի ակնհայտ է, որ այն տարվում է ճնշման տակ և չի կարող արտահայտել հարցվողների իրական մտքերն ու զգացմունքները։ Ավելին, նման հարցազրույցները հակասում են միջազգային մի շարք կոնվենցիաների ու համաձայնագրերի պահանջներին։
«Մենք կանք» նախաձեռնությունը, խստորեն դատապարտելով գերության փաստը ու Արցախի նախկին ղեկավարների նկատմամբ ցուցաբերվող անհամաչափ քայլերը, դիմում է միջազգային համապատասխան կառույցներին, պահանջելով իրականացնել անհետաձգելի գործողություններ Ադրբեջանի հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ։
Միջազգային հումանիտար իրավունքի Ադրբեջանի կողմից կոպտագույն խախտումը պետք է արժանանա համարժեք գնահատականի։
Կոչ ենք անում ՄԱԿ,ԿԽՄԿ, ԵԱՀԿ,ԵՄ, ԵԽ` անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել կալանավորված անձանց միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Инициатива «Мы есть»: Интервью с удерживаемыми в Азербайджане пленными неприемлемы
Анонсированные Баку интервью с удерживаемыми в азербайджанском плену представителями властей Республики Арцах (они были похищены и затем незаконно арестованы азербайджанским руководством) – очередной акт попрания прав человека и демонстрации силы. Об этом говорится в заявлении инициативы «Мы есть».
«8 армян, которые занимали высокие государственные должности в Нагорном Карабахе, сегодня, фактически, являются заложниками в Азербайджане. Общеизвестно, что интервью с заложниками неприемлемо, оно проводится под давлением и никак не отображает реальные мысли и чувства интервьюируемого. Более того, подобные интервью нарушают ряд международных конвенций и соглашений», – подчеркивается в заявлении.
Инициатива «Мы есть», решительно осуждая факт пленения и неподобающего обращения с бывшими и действующими представителями военно-политического руководства Арцаха, обращается к международным структурам, имеющим соответствующие полномочия, с требованием принять срочные меры по предотвращению преступных действий со стороны Азербайджана.
«Грубейшие нарушения международного гуманитарного права со стороны Азербайджана должны немедленно получить соответствующую оценку.
Призываем ООН, МККК, ОБСЕ, Совет Европы, ЕС и другие структуры предпринять действенные шаги по защите гарантированных на международном уровне прав удерживаемых лиц», – указывается в заявлении.
Отметим, среди удерживаемых в азербайджанском плену – в том числе 8 бывших и действующих представителей военно-политического руководства Арцаха. Это бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, а также спикер парламента Давид Ишханян, экс-командующий Армией обороны Арцаха, генерал Левон Мнацаканян, генерал Давид Манукян и экс-госминистр Арцаха Рубен Варданян.