Չալաբյան. Փաշինյանը հաստատեց՝ պատրաստվում է հանձնել Տավուշի սահմանագծի կարևոր մի հատված՝ քողարկել դա «խաղաղության օրակարգի» կեղծ թեզերով
09:55 13/03/2024
«Երեկ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, իր իսկ խոսքերով «ռադը քաշելու» փոխարեն, փորձեց մեր ժողովրդին կրկին կերակրել ստերի և մանիպուլացիաների մի նոր տարափով, փորձելով հող նախապատրաստել թշնամուն հերթական միակողմանի զիջումների համար»,- գրել է «ՀայաՔվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Նա նշել է, որ, ի թիվս այլոց, նա հաստատեց, որ պատրաստվում է հանձնել Տավուշի սահմանագծի կարևոր մի հատված, որով ներկայումս անցնում է Երևան-Իջևան-Նոյեմբերյան-Թբիլիսի միջպետական ճանապարհը, փորձելով քողարկել դա «խաղաղության օրակարգի» մասին կեղծ և արդեն զզվելի դարձող թեզերով։
«Մենք համոզված ենք, որ այս ամենի նպատակը ոչ թե խաղաղությունն է, այլ Հայաստանի մաս-մաս հանձնումը թշնամուն, Արցախը միայն դրա ողբերգական սկիզբն էր։ Երեկ մեր «Հայաքվե» նախաձեռնության խորհուրդը հստակ գնահատական տվեց այս հերթական դավաճանական գործողությանը, առաջիկա օրերին մենք հավելյալ քայլեր կձեռնարկենք՝ ի պաշտպանություն մեր հայրենիքի և նրանում ապրող մարդկանց։ Մինչ այդ, ստորև կիսվում եմ հայտարարությամբ, և կոչ անում բոլոր արժանապատիվ մարդկանց՝ տեր կանգնել մեր հայրենիքին, նրա հող ու ջրին»,- գրել է նա ու հրապարակել «ՀայաՔվեի» հայտարարությունը Տավուշի մարզից գյուղերի զիջման անթույլատրելիության մասին:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանագծման ու սահմանազատման հարցերի հանձնաժողովի` մարտի 7-ի հանդիպումից երկու օր անց Բաքվի բռնապետական վարչակարգն ապօրինի ու վերջնագրային պահանջ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ Ադրբեջանին հանձնելու Տավուշի մարզի չորս գյուղեր՝ որպես սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների շարունակման նախապայման։
Հերթական անգամ ականատեսն ենք լինում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության վրա հարկադրանքի, ուժի գործադրմամբ սպառնալիքի կիրառման, այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներ, ռազմավարական նշանակության բարձունքներ, միջպետական նշանակության ճանապարհների հատվածներ գտնվում են Բաքվի օկուպացիայի ներքո և, ի լուր ամբողջ աշխարհի, ցինիկաբար հայտարարվել է, որ ադրբեջանական զորքերը մեկ սանտիմետր անգամ հետ չեն քաշվելու իրենց զբաղեցրած դիրքերից։
Ադրբեջանի այս լկտի գործելակերպն ուղղակի հետևանք է Հայաստանում գործող հակազգային վարչախմբի պարտվողական քաղաքականության և միակողմանի զիջումների։
Հերթական անգամ համոզվեցինք, որ գործող իշխանությունների կողմից Արցախն Ադրբեջանին հանձնելը դուռ է բացել Հայաստանի հանդեպ նորանոր ագրեսիաներ գործելու համար։ Բավքի այս սանձարձակությունը ցույց է տալիս նաև, որ Փաշինյանի վարչախմբի իշխանության ներքո Հայաստանը չի դիմակայում ադրբեջանական ագրեսիային և ոչ էլ ապահովում է այդ ագրեսիան կանխելու ունակ դաշնակից կամ գործընկեր երկրների աջակցությունը։
Այս վարչախումբը ծրագրված կերպով մեր երկիրը ներքաշել է աշխարհաքաղաքական խարդավանքների ու բախումների ոլորտ՝ այն կանգնեցնելով նոր ու ավերիչ պատերազմի շեմին, որից խուսափելու համար պատրաստ է նորանոր, ոչ պակաս կործանարար զիջումների գնալ։ Այսպիսի զիջումները կմասնատեն Հայաստանը և նրա տարբեր մասերը կդարձնեն հետագա ագրեսիայի հեշտ թիրախ։
Ուստի վերահաստատում ենք մեր համոզմունքն առ այն, որ Փաշինյանի վարչախումբն այլևս որևէ իրավունք չունի Հայաստանի անունից բանակցություններ վարելու և պետք է օր առաջ հեռանա՝ ճանապարհ բացելով ազգային պրագմատիկ իշխանության ձևավորման համար, որը կհամախմբի մեր ժողովրդին՝ հայրենի հողի յուրաքանչյուր սանտիմետրը պաշտպանելու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Аветик Чалабян: Пашинян подтвердил, что собирается сдать Азербайджану важный участок границы в Тавуше
13:38 13/03/2024
Вчера занимающий пост премьер-министра Армении человек, вместо того, чтобы, как он сам выразился, «убраться», вновь обрушил на наш народ новый шквал лжи и манипуляций, пытаясь подготовить почву для очередных односторонних уступок врагу. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook координатор инициативы «АйаКве» Аветик Чалабян.
«Он, в числе прочего, подтвердил, что собирается сдать Азербайджану важный участок границы в Тавуше, через который сейчас проходит межгосударственная трасса Ереван – Иджеван – Ноемберян – Тбилиси, пытаясь замаскировать это под фиктивными и уже вызывающими отвращение тезисами «повестки мира».
Мы убеждены, что целью всего этого является не мир, а сдача Армении по частям врагу, Арцах же был лишь трагическим началом этого процесса. Вчера совет инициативы «АйаКве» представил четкую оценку этому очередному предательскому поступку, а в ближайшие дни мы предпримем дополнительные шаги – в защиту нашей Родины и проживающих на ней людей», – написал Чалабян и привел текст указанного заявления, в котором говорится:
«Через два дня после встречи государственных комиссий по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном 7 марта бакинский диктаторский режим предъявил Республике Армения незаконное и ультимативное требование – сдать четыре села Тавушской области Азербайджану в качестве предварительного условия для продолжения  работ по делимитации и демаркации границы.
Мы в очередной раз становимся свидетелями применения Азербайджаном принуждения и угрозы силой в отношении Армении – и это в то время, когда суверенные территории, стратегические высоты, участки дорог межгосударственного значения Республики Армения находятся под оккупацией Баку и при этом на весь мир цинично заявляется о том, что азербайджанские войска не будут отведены ни на миллиметр от занимаемых позиций.
Такое наглое поведение Азербайджана – прямое следствие пораженческой политики и односторонних уступок антинационального режима в Армении.
Мыв очередной раз убедились, что сдача Арцаха Азербайджану нынешней властью открыла дверь для новых агрессий против Армении. Эта наглость Баку также показывает, что под властью режима Пашиняна Армения не противодействует азербайджанской агрессии и не обеспечивает поддержку стран-союзников или стран-партнеров, способных предотвратить данную агрессию.
Этот режим спланированно втянул нашу страну в сферу геополитических интриг и столкновений, поставив ее на порог новой и катастрофической войны, во избежание которой он готов пойти на новые, не менее разрушительные уступки. Подобные уступки расчленят Армению и сделают различные ее части легкой мишенью для дальнейшей агрессии.
Посему подтверждаем нашу уверенность в том, что режим Пашиняна более не имеет права вести переговоры от имени Армении и должен уйти как можно скорее, открыв путь к формированию прагматичной национальной власти, которая объединит наш народ для защиты каждого сантиметра нашей родной земли».