Զախարովա. «Զվարթնոցում» սահմանապահների աշխատանքի դադարեցումը չի նպաստում Հայաստանի անվտանգությանը
««Զվարթնոց» օդանավակայանում գտնվող ռուս սահմանապահների և նրանց աշխատանքի դադարեցման մասին Հայաստանի հայտարարությունները չեն նպաստի հանրապետության անվտանգությանը»։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք տեսել ենք Հայաստանի ղեկավարության մեկնաբանությունն այս թեմայով, համապատասխան ծանուցումն ուղարկվել է գերատեսչական գծով, դիվանագիտական խողովակներով ոչինչ չենք ստացել։ Բոլոր որոշումները կկայացվեն միջգերատեսչական ուսումնասիրության արդյունքում»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
Միաժամանակ նա նշեց, որ նշված հայտարարությունը «հայկական կողմն արել է պաշտոնական Երևանի ոչ բարեկամական քայլերի և հայտարարությունների ֆոնին»:
«Քիչ հավանական է, որ նման նախաձեռնությունը համապատասխանի Հայաստանի և նրա քաղաքացիների անվտանգությանը, հատկապես հաշվի առնելով այն խնդիրները, որ ռուս և հայ սահմանապահները երկար տարիներ արդյունավետ աշխատում են ուս ուսի տված»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Мария Захарова: Прекращение работы пограничников в «Звартноце» не способствует безопасности Армении
Заявления Армении о находящихся в аэропорту «Звартноц» российских пограничниках и прекращение их работы не будут способствовать безопасности республики. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы видели, действительно, комментарии армянского руководства по данной теме. Как мы понимаем, соответствующее уведомление было направлено по ведомственной линии. По дипломатическим каналам мы ничего не получали. Мы исходим из того, что все решения будут приниматься по итогам межведомственной проработки», - сказала Мария Захарова.
При этом она отметила, что упомянутое объявление сделано армянской стороной «на фоне целой серии недружественных шагов и заявлений официального Еревана».
«Вряд ли подобная инициатива отвечает интересам безопасности Армении и ее граждан, особенно с учетом тех задач, которые плечом к плечу эффективно отрабатывали российские и армянские пограничники в течение многих лет», - добавила официальный представитель МИД России.