Բաքվից հարձակվել են ԵԽ-ի վրա Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդման բանաձևի  ընդունման պատճառով
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն հարձակվել է Եվրախորհրդարանի վրա՝ կապված մարտի 13-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևի հետ, որում խորհրդարանականները գործադիր կառույցներին խորհուրդ են տվել ամրապնդել հարաբերությունները Եվրամիության և Հայաստանի միջև։
«Եվրախորհրդարանի 2024 թվականի մարտի 13-ի բանաձևը, լինելով անհիմն և կողմնակալ, նաև երկակի ստանդարտների վառ օրինակ է մեր երկրի նկատմամբ»,- նշել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Բաքուն Եվրախորհրդարանին առաջարկել է «Եվրոպայում լուծել ավելի լուրջ խնդիրներ ՝ ռասայական խտրականության, իսլամաֆոբիայի, այլատյացության, ծայրահեղականության և միգրանտների նկատմամբ անմարդկային վարքագծի»:
«Այնպիսի բանաձևերը, ինչպիսին ընդունվել է, ոչ մի կապ չունեն այն արժեքների հետ, որոնք նրանք հռչակում են, ինչպես նաև ամբողջությամբ զրոյացնում են Եվրախորհրդարանի՝ որպես ինստիտուտի դերը»,-հավելել է Հաջիզադեն։
Հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանը (ԵԽ) բանաձև է ընդունել Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդման մասին։ Խորհրդարանականները գործադիր կառույցներին խորհուրդ են տվել ամրապնդել հարաբերությունները Եվրամիության և Հայաստանի միջև։ Պատգամավորները նաև կոչ են արել ուսումնասիրել Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու առաջարկը։ Բանաձևի հեղինակները կարծում են, որ Եվրամիությունը պետք է պատրաստ լինի սահմանափակող միջոցներ կիրառել ինքնիշխանությանը սպառնացող երկրների դեմ։

В Баку обрушились с обвинениями на Европарламент из-за резолюции об укреплении связей с Арменией
Пресс-секретарь азербайджанского МИД Айхан Гаджизаде обрушился с обвинениями на Европарламент (ЕП) в связи принятой ЕП 13 марта резолюцией, в которой парламентарии рекомендовали исполнительным структурам укрепить отношения Евросоюза с Арменией.
«Резолюция Европарламента от 13 марта 2024 года, являясь беспочвенной и предвзятой, также представляет собой наглядный пример двойных стандартов по отношению к нашей стране», - отметил официальный представитель азербайджанского внешнеполитического ведомства.
В Баку рекомендовали Европарламенту «заняться более серьезными проблемами в Европе - расовой дискриминацией, исламофобией, ксенофобией, экстремизмом и бесчеловечным поведением по отношению к мигрантам». «Резолюции, подобные принятой, не имеют ничего общего с заявляемыми в них ценностями, а также полностью сводят на нет роль Европейского парламента как института», - добавил Гаджизаде.
Отметим, Европейский парламент (ЕП) принял резолюцию об укреплении связей с Арменией. Парламентарии рекомендовали исполнительным структурам укрепить отношения Евросоюза с Арменией. Депутаты также призвали изучить предложение о предоставлении Армении статуса кандидата на вступление в ЕС. Авторы резолюции считают, что Евросоюз должен быть готов ввести ограничительные меры против стран, которые угрожают суверенитету Армении.