«Աբսուրդ», «ապուշություն», «ախմախություն». Քաղաքացիները՝ Կոնսերվատորիան տեղափոխելու մասին
Արվեստի բուհերի միավորման և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան ակադեմիական քաղաքի մաս դարձնելուն, տեղափոխելուն դեմ են ուսանողները, Կոնսերվատորիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, Կոմպոզիտորների միությունը, երաժիշտներ ու երգիչներ։ Նրանք արդեն մի քանի օր է իրենց դժգոհությունն են արտահայտում, կոնսերվատորիայում նաև ստորագրահավաք է կազմակերպվել։
Քաղաքացիները նույնպես դեմ են այդ ծրագրին, գաղափարին՝ այն «ապուշություն», «ախմախություն» համարելով։
«Ո՞վ է տեսել նման բան»,- նշում են շատ քաղաքացիներ։
«Միանշանակ դեմ եմ։ Աբսուրդ է, որ ուզում են տեղափոխեն»,-ասաց քաղաքացիներից մեկը՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցադրմանը, թե արդյո՞ք դրական են վերաբերվում Կոնսերվատորիան տեղափոխելու ծրագրին։
«Շատ վատ բան է, Կոնսերվատորիան արդեն ճիշտ տեղում է գտնվում, մոտ է երաժշտական, մշակութային օջախներին, դպրոցներին։ Հարված է հասցվում մշակութային, երաժշտական կյանքին»,- ասաց մի երիտասարդ, ով ավարտել էր Կոնսերվատորիան։
«Պատկերացրեք՝  մշակույթը քաղաքի միջից հանեն, ի՞նչ կստացվի»,- նշեց մեկ այլ քաղաքացի։
Քաղաքացիներն այն կարծիքին են, որ այդ տեղափոխության, ակադեմիական քաղաքի կառուցման համար նախատեսված բյուջեն կարելի է ավելի կարևոր խնդիրների լուծման վրա ծախսել։

«Абсурд», «глупость», «идиотизм»: о переносе Консерватории в академгородок
Против объединения специализирующихся в области искусства вузов и переноса Ереванской государственной консерватории имени Комитаса в академгородок выступают студенты и профессорско-преподавательский состав музыкального учебного заведения, Союз композиторов, музыканты и певцы. Вот уже несколько дней они выражают свое недовольство, а в Консерватории также был организован сбор подписей.
Граждане также выступают против этой инициативы, называя ее «идиотизмом», «абсурдом».
Вот что говорят участники проведенного Panorama.am на улицах Еревана опроса:
«Где это видано, где это слыхано?»
«Я однозначно против. Перенос консерватории в другое место – абсурд».
«Очень плохое решение. Здание Консерватории уже расположено в правильном месте, оно близко к музыкальным и культурным очагам, школам. Таким решением наносится удар культурной, музыкальной жизни страны».
«Представьте, что произойдет, если очаг культуры перенесут из города?»
Респонденты придерживаются мнения, что предусмотренный на перенос вузов и строительство академгородка бюджет можно потратить на решение более важных проблем.