Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական թիրախում է հայտնվել Արցախի պետական համալսարանը: Այս մասին ահազանգում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
«Բռնազավթված Արցախում Ադրբեջանի պետական վարչակարգը շարունակում է ոչնչացնել հայկական հետքը։ Այս քաղաքականությամբ Ադրբեջանը դարձել է վանդալիզմի տիպիկ խորհրդանիշ` գերազանցելով մարդկության պատմության ընթացքում գոյություն ունեցած բոլոր բարբարոս ցեղերին։
Օրերս Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական թիրախում է հայտնվել Արցախի պետական համալսարանը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած հաղորդագրության մեջ հստակ նշվում է, որ փոխվելու է համալսարանի շենքի արտաքին տեսքը։ Ակնհայտ է, որ իր ձեռագրին հավատարիմ Ադրբեջանը շինարարական աշխատանքների քողի տակ վերացնելու է հայկական հետքը։
Հատկապես վտանգված է համալսարանի հանուն հայրենիքի զոհված ուսանողների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը։
Արցախի պետական համալսարանը հիմնադրվել է 1969 թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի կենտրոն Ստեփանակերտ քաղաքում: Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի տարիներին` 1992թ. հոկտեմբերին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում ընդունեց միավորել Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի բաժանմունքը Երևանի ճարտարագիտական համալսարանի` Ստեփանակերտի մասնաճյուղի հետ` միավորված նորաստեղծ բուհն անվանելով Արցախի պետական համալսարան` ԱրՊՀ: Արցախի մայր բուհը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել հայրենիքի պաշտպանության գործում։
Հարկ ենք համարում նշել, որ Արցախի պետական համալսարանը ադրբեջանական ահաբեկչական խմբավորումների թիրախում հայտնվել է նաև 1990 ական թվականներին։1992 թ. օգոստոսի 22-ին ադրբեջանական օկուպացիոն զորքերը 500 կգ կշռող ավիառումբ են նետել համալսարանի վրա, հաջորդ թիրախավորումը եղել Է 1993թ.-ին։ Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները»,- գրել է Ավանեսովը։

Арцахский госуниверситет – очередная мишень совершаемого Азербайджаном культурного геноцида
Очередной мишенью совершаемого Азербайджаном культурного геноцида стал Арцахский государственный университет. Об этом сообщает «Омбудсмен культуры Айка» Овик Аванесов.
«Государственный режим Азербайджана продолжает уничтожать армянский след в оккупированном Арцахе. Своей политикой Азербайджан стал типичным символом вандализма, превзойдя все существовавшие на протяжении всей истории человечества варварские племена.
На днях очередной мишенью совершаемого Азербайджаном культурного геноцида стал Арцахский государственный университет. В тиражируемом азербайджанскими СМИ сообщении четко отмечается, что будет изменен внешний вид здания университета. Очевидно, что верный своему почерку Азербайджан под видом строительных работ сотрет армянский след.
Под угрозой находится особенно мемориальный комплекс, увековечивающий память студентов университета, павших за Родину.
Арцахский государственный университет был основан в 1969 году в столице НКАО – городе Степанакерт. В годы развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, 13 октября 1992 года, правительство Республики Армения приняло решение о создании в Степанакерте собственно Нагорно-Карабахского государственного университета на базе местных филиалов Кироваканского педагогического института и Государственного инженерного университета Армении. Альма-матер Арцаха принял активное участие в деле защиты Родины.
Считаем нужным отметить, что Арцахский государственный университет стал мишенью азербайджанских террористических группировок и в 1990-х годах. 22 августа 1992 г. азербайджанские оккупационные войска сбросили на университет 500-килограммовую авиабомбу. Вуз еще раз стал мишенью азербайджанской стороны в 1993 году. Все это еще раз демонстрирует, что культурное наследие Арцаха – под угрозой уничтожения и присвоения.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 14 мая 1954 года, запрещены любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма в отношении указанных ценностей.
Согласно Первому протоколу (Гаага, 1954 г.) к Гаагской конвенции 1954 г. о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, запрещается уничтожать культурные или духовные ценности на захваченных территориях», – написал Аванесов.