Աթանեսյան. Արմեն Դանիելյանը պետք է որոշում կայացնի քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանին կալանքի դեմ բերված բողոքի վերաբերյալ
Անազատության մեջ պահվող հասարակական գործիչ Նարեկ Մալյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը գրում է.
«ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը պետք է որոշում կայացնի քաղաքական բանտարկյալ Նարեկ Մալյանին կալանքի տակ պահելու որոշման դեմ բերված մեր վերաքննիչ բողոքի վերաբերյալ:
Ես փորձեցի մտաբերել, թե արդյոք դատավոր Արմեն Դանիելյանը երբևէ որևէ հնչեղ գործով կայացրած լինի մի որոշում, որ մարդուն ազատի կամ արդարացնի: Եվ, ճիշտ ասած հիշեցի՝ սրանից 18 տարի առաջ Արմեն Դանիելյանը կալանքից ազատել է իմ նախկին ընկեր, ներկայումս կարկառուն նիկոլական ՍԴ դատավոր և սահմանադրական հեղաշրջման համահեղինակ Վահե Գրիգորյանին:
Տեսնես, միգուցե Ա.Դանիելյանի արևելյան տոմարը 18 տարուց է, և միգուցե այսօր էլ նման որոշում կայացնի, եթե իհարկե հիշում է, թե ինչպես կարելի է կայացնել ազատելու մասին որոշում: Եթե նման որոշումների ձևերը մոռացվել է, ես ու Ռուբենը հաճույքով կօգնենք կազմել այն»։
Խոսելով նույն բողոքի մասին՝ Մալյանի մյուս փաստաբանը՝ Ռուբեն Մելիքյանը նշել է.
«Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի կալանքը երկարաձգելու դեմ առաջին ատյանի որոշումը բողոքարկել էինք Վերաքննիչ։
Հիշեցնեմ, որ սա այն որոշումն է, որով դատարանը մերժել էր բարձր հեղինակություն ունեցող մի քանի անձանց երաշխավորությունը, գրավը, տնային կալանքը, և Մալյանին հետագա անազատության անհրաժեշտությունը պատճառաբանել էր «վատ պահելով» - չլսված-չտեսնված մի պատճառաբանություն։
Ինչևէ, առաջին ատյանի որոշումը բողոքարկել էինք Վերաքննիչ, ու Վերաքննիչը որոշել էր, որ որոշումը կայացնելու է մարտի 18-ին՝ առաջիկա երկուշաբթի օրը։
Չգիտեմ՝ կա՞ հեռանկար, թե չկա։ Մի կողմից, դատավորն Արմեն Դանիելյանն է, բայց մյուս կողմից՝ Առաջին ատյանի որոշումն այնքան արտառոց է, որ է՛լ դու սուս։ Չգիտեմ։
Մի քանի օր սպասենք ու տեսնենք՝ ինչ կորոշի դատավոր Արմեն Դանիելյանը - իր անազատության 6-րդ ամիսը լրանալու օրը Մալյանը կգնա՞ տուն, թե՞ կմնա «Վարդաշենում»»։

Меликян: Отправится ли Малян домой после 6 месяцев ареста или останется в УИУ «Вардашен»?
«Судья Апелляционного уголовного суда Республики Армения Армен Даниелян 18 марта должен вынести решение по нашей апелляционной жалобе в связи решением об оставлении политзаключенного Нарека Маляна под арестом», – сообщил адвокат содержащегося под арестом лидера движения «Вето», общественного деятеля Нарека Маляна – Тигран Атанесян.
«Я попыталась вспомнить, принимал ли когда-нибудь судья Армен Даниелян по какому-либо громкому делу решение об освобождении  или оправдании человека. И, если честно, вспомнил: 18 лет назад Армен Даниелян освободил из-под стражи моего бывшего друга, ныне ярого сторонника Никола Пашиняна –  судью Конституционного суда и соавтора конституционного переворота Ваге Григоряна.
Интересно, быть может, восточный календарь А.Даниеляна состоит из 18 лет, и, возможно, он примет подобное решение и сегодня, если, конечно, еще помнит, как выносить решения об освобождении из-под стражи. Если формы таких решений подзабыл, мы с Рубеном Меликяном с радостью поможем ему его составить».
В свою очередь другой адвокат Маляна – Рубен Меликян – написал:
«Мы обжаловали решение суда первой инстанции о продлении ареста политзаключенному Нареку Маляну в Апелляционном суде.
Напомню, речь о решении, которым суд отказал в освобождении Маляна под поручительство нескольких пользующихся авторитетом лиц, под залог и под домашний арест, мотивируя необходимость  дальнейшего содержания Маляна под стражей "плохим поведением": невиданная, неслыханная причина.
Так или иначе, мы обжаловали решение суда первой инстанции в Апелляционном суде, и суд решил вынести решение 18 марта, в ближайший понедельник.
Не знаю, есть ли перспектива. С одной стороны – судья Армен Даниелян, с другой – неординарное решение суда первой инстанции. Не знаю.
Подождем несколько дней и посмотрим, что решит судья Армен Даниелян: отправится ли Малян домой в день окончания 6-го месяца своего пребывания под арестом или останется в УИУ "Вардашен"?»