Այսօր Պրահայի Սուրբ Հոգի եկեղեցում տեղի կունենա հիշատակի միջոցառում՝ նվիրված Սողոմոն Թեհլիրյանին (Թեհլերյանին)։ Ելույթներին կհաջորդի փաստավավերագրական ֆիլմի ցուցադրություն՝ նվիրված Թեհլիրյանի դատավարությանը։
orer.eu-ն հայտնում է, որ այսօր ժամը 11։00-ին, Մարսելի հայաշատ Պոմոն թաղամասի Pasteur հրապարակում հանդիսավորությամբ տեղի կունենա հայ ժողովրդի արդարահատույց անհատի՝ Սողոմոն Թեհլիրյանի կիսանդրու բացումը։ Բացումից հետո, Պոմոնի Հայ Առաքելական եկեղեցու սրահում տեղի կունենա հիշատակի ձեռնարկ։
Հայ ազգային- ազատագրական շարժման գործիչ է, հայ վրիժառու, Հայոց ցեղասպանության վերապրող Թեհլիրյանը ծնվել է 1896թ ապրիլի 2-ին Բագառիճում՝ Օսմանյան կայսրությունում և մահացել է 1960թ մայիսի 23-ին Սան Ֆրանցիսկոյում։
1921 թվականին Թեհլիրյանը մասնակցել է Դաշնակցության Նեմեսիս գործողությանը՝ առաջադրանք ստանալով սպանել Եղեռնի գլխավոր կազմակերպչին՝ Թալեաթ փաշային։ Նույն տարվա մարտի 15-ին Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասի Հարդենբերգ փողոցում նա գնդակահարել է Թալեաթին և ձերբակալվել։ Սակայն 1921 թվականի հունիսի 2-ին գերմանական դատարանը անպարտ է ճանաչել նրան։

«Я убил человека. Но я – не убийца». В Марселе откроется бюст Согомона Тейлеряна
В Церкви Святого Духа в Праге сегодня, 15 марта, состоится мемориальное мероприятие, посвященное деятелю армянского национально-освободительного движения, мстителю Согомону Тейлеряну. После выступлений состоится показ документального фильма о суде над Тейлеряном, пишет orer.eu.
Кроме того, сегодня в армянонаселенном квартале Beaumont Марселя, на площади Pasteur торжественно откроется бюст Тейлеряна. После открытия в зале местной Армянской Апостольской церкви состоится памятное мероприятие.
15 марта 1921 года деятель армянского национально-освободительного движения, армянский мститель, потерявший в 1915 году семью в результате Геноцида армян в Османской империи 1915 года Согомон Тейлерян в Берлине застрелил Мехмета Талаат–пашу – министра внутренних дел Османской империи и одного из вдохновителей и главных организаторов Геноцида армян.
После убийства, произошедшего в Берлине, Тейлеряна задержали, судили в немецком суде, 2 июня того же года суд оправдал его и отпустил.
После суда Тейлерян около тридцати лет прожил в Сербии, несколько лет в Валево, затем в Белграде. Женился на армянке Анаит Татикян, стал отцом сына и дочери. В 50-х годах семья Тейлерянов эмигрировала в Америку. Умер Согомон Тейлерян в Сан-Франциско, похоронен во Фресно.