Տիգրան Աբրահամյանը՝ Միրզոյանին. Որևէ մեկը բարոյական իրավունքն չունի գնահատելու արցախցիների կյանքի ամենածանր որոշումը
10:39 16/03/2024
«ՀՀ ԱԳ նախարարը, խուսափելով արցախցիների վերադարձի իրավունքի ապահովմանն ուղղված գործընթացի մեկնաբանությունից, նշել է, թե իրենք ամեն ինչ արել են որպեսզի ԼՂ հայությունը կարողանա մնալ Լեռնային Ղարաբաղում։
Վերջինս նշել է, որ իրենք ամեն ինչ արել են, որ հայաթափում չլինի և քաղաքական էլիտան ի տարբերություն իրենց, ԼՂ-ում իշխանություն փոխեց և հանձնեց Արցախը:
Դուք սրա ցածրորակ ու էժանագին խոսքին նայեք` լրիվ հատուկ գործող իշխանության անարժեք գոյությանն ու անփառունակ վարքագծին:
Ժամանակին «Արցախը Հայաստան է և վերջ» գոռացողները, պատերազմ պարտվածները, երկիր հանձնածները, կապիտուլյացիոն փաստաթուղթ ստորագրողները, Արցախին բլոկադայի ու հարձակմանը միայնակ թողնողները և վերջնարդյունքում Արցախն Ադրբեջան հռչակածները այսօր եկել են ու արցախցիներին մեղադրում են Արցախից բռնի տեղահանվելու համար:
Արցախից մարդիկ բռնագաղթել են 10-ամսյա ծանր շրջափակման, չվերջացող հարձակումների և ՀՀ իշխանությունների` արցախցիներին նկատմամբ դավաճանական կեցվածքի պատճառով:
Ով այդ պահին Արցախում չի եղել, իր երեխային սոված չի տեսել, իր ընկերոջը վիրավոր/անօգնական վիճակում չի տեսել, ադրբեջանցիների մուտքը խաղաղ բնակավայրեր չի տեսել և վերջապես իր ընտանիքի մահացած անդամին կողքին դրած մեքենայով 34 ժամ «մահվան միջանցքով» չի անցել, երբեք չի կարող ու դրա բարոյական իրավունքն էլ չունի գնահատելու արցախցիների կյանքի ամենածանր որոշումը:
Ու սրանք դեռ երես ունեն մարդամեջ մտնելու և պետություն ներկայացնելու»։

Абрамян – Мирзояну: Никто не имеет морального права давать оценки самому трудному в жизни арцахцев решению
12:26 16/03/2024
Министр иностранных дел Республики Армения, уклонившись от комментариев по поводу процесса по обеспечению права арцахцев на возвращение, отметил, что они сделали все, чтобы армянство Нагорного Карабаха могло остаться в Нагорном Карабахе, пишет на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Глава МИД отметил, что они сделали все, чтобы не допустить деарменизации, а политическая элита, в отличие от действующих в Армении властей, произвела в Нагорном Карабахе смену власти и сдала Арцах.
Посмотрите только на его дешевую риторику, типичную для никчемного существования и бесславного поведения нынешней власти.
Когда-то вопившие «Арцах – это Армения и точка», потерпевшие поражение в войне, сдавшие страну, подписавшие акт о капитуляции, оставившие Арцах один в блокаде и при нападении Азербайджана и, наконец, провозгласившие Арцах Азербайджаном сегодня обвиняют арцахцев в насильственном перемещении из Арцаха.
Люди вынужденно переселились из Арцаха из-за 10-месячной тяжелой блокады, непрекращающихся нападений и предательского поведения властей Армении по отношению к арцахцам», – подчеркивает Абрамян.
«Кто не был в тот момент в Арцахе, не видел своего ребенка голодным, не видел своего друга раненым/беспомощным, не видел вторжения азербайджанцев в мирные населенные пункты и, наконец, не проезжал через «коридор смерти» в течение 34 часов, везя в машине умершего члена семьи, никогда не может и не имеет морального права давать оценки самому трудному в жизни арцахцев решению.
И эти еще осмеливаются выходить в люди и представлять государство», – резюмирует Абрамян.