Վ. Ոսկանյան. Իրանցիները դեմ չեն, որպեսզի Հայաստանն ավելի սերտ կապեր ունենա Արևմուտքի հետ, բայց...
Եվրամիության օրենսդիր մարմինն անցած շաբաթ գործադիր իշխանությանն առաջարկեց դիտարկել Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը: Հայաստանում դրան հաջորդեցին առավել արևմտամետ ու հակառուսական հայտարարություններ, տրամադրություններ։
Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի հետ, որ օրերս է վերադարձել հարևան Իրանից, պարզելու, թե ինչպես են իրանական փորձագիտական, պաշտոնական շրջանականերն արձագանքում Հայաստանի՝ Արևմուտքի հետ առավել սերտ հարաբերություններ կառուցելու վերաբերյալ հայտարարություններին։
Վարդան Ոսկանյան-Իրանցիները դեմ չեն, որպեսզի Հայաստանն ավելի սերտ կապեր ունենա Եվրամիության հետ, հավաքական Արևմուտքի հետ։ Բայց կա մի կարևոր պայման՝ այդ հարաբերությունները որևէ պարագայում չպետք է օգտագործվեն հակաիրանական նպատակներով։ Այսինքն, եթե խոսքը վերաբերում է Եվրամիության հետ հարաբերությունների սերտացմանը, ապա իրանցիները դա համարում են իրենց շահերի տեսանկյունից նորմալ։ Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է, դիցուք, ՆԱՏՕ-ի հետ ռազմական հարաբերությունների խորացմանը, ապա այստեղ իրանցիներն այդ խնդիրը դիտարկում են որպես իրենց համար մարտահրավեր։
Մեկ այլ կարևոր ուղղություն. Հայաստանի հետ ԵՄ հնարավոր քաղաքական ու տնտեսական առումով զարգացումն իրանցիները համարում են իրենց համար հնարավորություն, եթե Հայաստանը կարողանա մեր պետությունն օգտագործել որպես հարթակ, որտեղ կարող են ԵՄ-Իրան հարաբերությունների որոշակի դրական տեղաշարժեր դիտարկվել, խոսքը վերաբերում է հատկապես Ֆրանսիայի հետ հարաբերություններին։ Այլ խնդիր է, թե որքանով է այն օգտագործվում Հայաստանի կողմից, այսինքն դա մեզ համար կարևոր հնարավորություն է և կարող է զգալիորեն ամրապնդել թե մեր աշխարհքաղաքական դերակատարությունն ու կշիռը, թե մեր տնտեսական հարաբերություններն Իրանի հետ մի կողմից, ԵՄ-ի հետ մյուս կողմից։
Panorama.am-Իսկ Իրանում հակվա՞ծ են Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես անվտանգության։
Վարդան Ոսկանյան-Կարծում եմ՝ միանշանակ է պատասխանը, այո։ Իրանական կողմը ոչ միայն հակված է, այլև խիստ շահագրգիռ, որպեսզի Հայաստանի հետ ունենա անվտանգային սերտ համագործակցություն ու սերտ հարաբերություններ, քանի որ խոսքը վերաբերում է իրանական կենսական շահին։ Ակնհայտ է, որ Հարավային Կովկասում թուրքական ներկայության ամրագրումը չի կարող բխել իրանական շահից ու իրանցիներն այստեղ տեսնում են սպառնալիք իրենց անվտանգությանը, խոսքը վերաբերում է հատկապես «Զանգեզուրյան միջանցքին», որն իրականում թուրանական միջանցք է, և որի նպատակներից մեկն Իրանը հյուսիս-արևմուտքից շրջափակելն է՝ միասնական ադրբաջանաթուրքական տարածքով։
Այս հարթության մեջ իրանցիները Հայաստանի հետ պատրաստ են գնալ լայն համագործակցության, խոսքը վերաբերում  է անվտանգային անխտիր բոլոր տիրույթներին, և հատկապես համատեղ դաշինքի կնքմանը, որը կարող է և չլինել պայմանագրային ձևակերպմամբ։ Առնվազն լռելյայն կերպով իրանցինեը կարող են լրջագույն աջակցություն տրամադրել Հայաստանին հատկապես մեր պետության անվտանգությանն առնչվող զանազան խնդիրներում՝ կրկնեմ, խոսքը վերաբերում է  ոչ միայն նրան, որ Հայաստանն ու Իրանն ունեն ջերմ բարեկամական հարաբերություններ, այլ խոսքը վերաբերում է Իրանի կենսական շահերին, ուստի այդ պետությունը փորձելու է ապահովել նախ և առաջ բնականաբար իր կենսական շահը, և այդ շահերը համընկնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային հեռանկարնրեի հետ։

Вардан Восканян: Иранцы не против более тесных связей Армении с Западом, но...
Европейский парламент (ЕП) на минувшей неделе принял резолюцию об укреплении связей с Арменией. Парламентарии рекомендовали исполнительным структурам укрепить отношения Евросоюза с Арменией. Депутаты также призвали изучить предложение о предоставлении Армении статуса кандидата на вступление в ЕС. В Арменией за резолюцией ЕП последовали более прозападные и антироссийские заявления, настроения.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с недавно вернувшимся из Ирана заведующим кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Варданом Восканяном, чтобы узнать, как иранские экспертные и официальные круги реагируют на заявления руководства Армении о построении более тесных отношений с Западом.
«Иранцы не против того, чтобы у Армении были более тесные связи с Евросоюзом, с коллективным Западом. Но есть одно важное условие: ни при каких обстоятельствах эти отношения не должны использоваться в антииранских целях. Иными словами, если речь идет о сближении отношений с Евросоюзом, то иранцы считают это нормальным с точки зрения своих интересов. А если речь идет об углублении военных отношений с НАТО, то иранцы расценивают это как вызов для себя.
Еще одно важное направление: возможное развитие политических и экономических связей Еревана с ЕС иранцы рассматривают как возможность для Тегерана – если Армения сумеет стать платформой, где могут наблюдаться определенные позитивные подвижки в отношениях Иран с ЕС, особенно в отношениях с Францией. Другой вопрос, насколько такая возможность используется Арменией.  Другими словами, для нас это важная возможность, которая может существенно усилить как нашу геополитическую роль и вес, так и наши экономические связи с Ираном с одной стороны, и с ЕС – с другой», – указал Вардан Восканян.
В ответ на вопрос, склонны ли в Иране к углублению отношений с Арменией в различных сферах, особенно в сфере безопасности,  Вардан Восканян отметил:
«Думаю, ответ однозначный – да. Иранская сторона не только склонна, но и крайне заинтересована в тесном сотрудничестве с Арменией и тесных отношениях в сфере безопасности, поскольку это касается жизненных интересов Ирана. Очевидно, что закрепление турецкого присутствия на Южном Кавказе не может исходить из интересов Ирана, и иранцы видят здесь угрозу своей безопасности, речь идет в частности о так называемом «Зангезурском коридоре». Он на самом деле является туранским коридором, одна из целей которого – блокировать Иран с северо-запада, единой азербайджано-турецкой территорией.
В этой плоскости иранцы готовы на широкое сотрудничество с Арменией, речь идет обо всех аспектах безопасности без исключения, и особенно заключения совместного альянса, который может и не иметь формулировку договора. По крайней мере, негласно иранцы могут оказать серьезнейшую поддержку Армении, особенно в различных вопросах, связанных с безопасностью нашего государства: повторяю, речь идет не только о теплых и дружественных отношениях Армении и Ирана, но и жизненных интересах Тегерана. Посему Иран постарается обеспечить, прежде всего, конечно же, свои жизненные интересы, и эти интересы совпадают с перспективами Республики Армения в сфере безопасности».