Ոսկան Սարգսյան. Ոսկեպարում Նիկոլ Փաշինյանին շատ սառն  են ընդունել, Փաշինյանը վախեցրել է պատերազմով
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր՝ մարտի 18-ին Ոսկեպարի մշակույթի տանը հանդիպում է ունեցել Ոսկեպարի , Բաղանիսի, Ոսկեվանի բնակիչների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Նոյեմբերյան խոշոր համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը, Ոսկեվանի, Ոսկեպարի, Բաղանիսի վարչական ղեկավարները։ Նախկինում Նիկոլ Փաշինյանին Ոսկեպարում ջերմ էին ընդունում.. այս անգամ  Փաշինյանին ընդունել են շատ սառը, նույնիսկ՝ անբարյացակամ։ Երբ Փաշինյանը դահլիճ է մտել, ներկաներից կեսը ոտքի չի կանգնել։ Հանդիպման մասնակիցները հայտնեցին, որ երբ Նիկոլ Փաշինյանը  ցուցադրել է Հայաստանի Հանրապետության քարտեզի փոքր մակետը, ոսկեպարցիներից մեկը դժգոհել է, ասելով, որ այդ «ժեշտի կտորը» նորից է ցուցադրել։
Նիկոլ Փաշինյանը  հայտարարել է, որ  Տավուշի սահմանագոտում նախկինում ադրբեջանաբնակ 4 գյուղերի տարածքները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին, այլապես Ադրբեջանը պատերազմ է սկսելու։
Նրան հարցրել են, թե  այդ 4 գյուղերի տարածքները հանձնելուց հետ  ի՞նչ երաշխիք կա, որ դրանից  հետո  Ադրբեջանը  նորից առաջխաղացում չի ունենալու սահմանում,  կամ պատերազմ  չի սկսելու , Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ երաշխիքներ չկան, սակայն հույս կա,որ Ադրբեջանը այդպես չի վարվի։
Փաշինյանին ասել են, որ  Հայաստանի 31 գյուղերի տարածքներ ներկայումս Ադրբեջանի զինուժի կողմից օկուպացված  են, ինչո՞ւ սահմանագծումն ու սահմանազատումը դրանցից չի սկսվում։ Նիկոլ Փաշինյանը  այդ հարցին տրամաբանական պատասխան չի տվել։
Նիկոլ Փաշինյանը մասնավորապես հայտարարել է, որ այդ  4 գյուղերի պարագայում 3 տարբերակ կա՝ դրանք հանձնել, չհանձնել, Ադրբեջանի հետ պատերազմել, վերջին դեպքում Թուրքիան պատերազմի մեջ կմտնի Ադրբեջանի կողմից։ Հանդիպման մասնակիցները կարծում են, որ Թուրքիայի անունը տալով՝ Նիկոլ Փաշինյանը փորձել  է  ոսկեպարցիներին վախ ներշնչել,  համոզել, որ 4 գյուղերը պետք է անպայման հանձնել։ Ոսկեպարցիները մտահոգություն են հայտնել, որ  հիշյալ 4 գյուղերի տարածքներն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Հայաստան-Վրաստան, Իջևան-Նոյեմբերյան  երթևեկը  խափանվելու է, վարչապետն ասել է , որ հարկ եղած դեպքում Ոսկեպարում ավտոմոբիլային թունել կփորվի, կառուցվելու է  Ենոքավան-Ջուջևան  սարերով ձգվող ճանապարհը։
Ոսկեպարի բնակիչ Ռոբերտ Մելիքյանն  ասել է, որ  անցած շաբաթ ինքը Ոսկեպարում հանդիպել է  ՊՆ Սուրեն Պապիկյանին, վերջինս իրեն ասել է, որ իրենք այդ 4 գյուղերի տարածքները  չեն հանձնելու, քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է Բերքաբեր գյուղից ավելի քան 700 հեկտար ևայլ հողեր։ Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան հայտարարել է, որ  թող Սուրեն Պապիկյանն իր գործով զբաղվի»։

Воскан Саркисян: В Воскепаре Пашиняну оказали холодный прием, тот стал пугать сельчан войной
«Сегодня, 18 марта, премьер-министр Никол Пашинян в Доме культуры Воскепара провел встречу с жителями Воскепара, Баганиса и Воскевана.
Во встрече приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, губернатор Тавушской области Айк Галумян, глава укрупненной общины Ноемберян Арсен Агабабян, административные руководители Воскевана, Воскепара, Баганиса. Если раньше в Воскепаре Никола Пашиняна принимали тепло, то на этот раз Пашиняна приняли очень холодно, даже недружелюбно.
Когда Пашинян вошел в зал, половина присутствующих не поднялась на ноги. Участники встречи сообщили, что когда Никол Пашинян продемонстрировал маленький макет карты Республики Армения, один из жителей Воскепара выразил свое недовольство в связи с показом «куска металла».
Никол Пашинян заявил, что в приграничной зоне Тавушской области территории четырех  ранее населенных азербайджанцами сел должны быть сданы Азербайджану, иначе Азербайджан начнет войну».
«На вопрос, есть ли какие-либо гарантии, что после сдачи 4-х сел Азербайджан снова не продвинется на границе или не развяжет войну, Никол Пашинян ответил, что гарантий нет, однако есть надежда, что Азербайджан так не поступит.
Пашиняна также спросили:  территории в 31 селе Армении в настоящее время оккупированы вооруженными силами Азербайджана, почему делимитацию не начинают с них? Никол Пашинян не дал логического ответа на данный вопрос.
Никол Пашинян, в частности, заявил, что в случае с этими четырьмя селами есть 3 варианта: сдать их, не сдавать, вступить в войну с Азербайджаном. В последнем случае Турция вступит в войну на стороне Азербайджана.
Участники встречи считают, что, упоминанием Турции Никол Пашинян попытался внушить страх жителям Воскепара, убедить их в том, что эти 4 села обязательно должны быть сданы. Жители Воскепара выразили обеспокоенность тем, что после сдачи Азербайджану территорий 4 сел будет нарушено движение между Арменией и Грузией, Иджеваном и Ноемберяном. Премьер же сказал, что при необходимости в Воскепаре сделают автомобильный тоннель, будет построена дорога Енокаван-Джуджеван, проходящая через горы.
Житель Воскепара Роберт Меликян указал, что на прошлой неделе он встречался в селе с министром обороны Суреном Папикяном, и последний сказал ему, что они не сдадут территории 4-х сел, пока Азербайджан удерживает более 700 гектаров села Беркабер и другие земли. Никол Пашинян в ответ заявил: пусть Сурен Папикян занимается своим делом», – рассказал журналист.