Խաչանովի ու Ռուբլյովի բարեգործական հանդիպմանը 100 հազար դոլար է հավաքվել՝ ի աջակցություն արցախցի տեղահանված ընտանիքների
10:21 18/03/2024
Հայազգի ռուս թենիսիստ Կարեն Խաչանովը և ռուս թենիսիստ Անդրեյ Ռուբլյովը բարեգործական խաղ անցկացրել Լոս Անջելեսում Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար: thearmenianreport.com-ի հաղորդմամբ,  բարեգործական խաղին 100 հազար դոլար է հավաքվել է։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել UCLA թենիսի համալիրում (Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարան), կազմակերպիչն է Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր միության Գլենդելի «Արարատ» մասնաճյուղը։
«Խաչանովը հաղթեց 6-3, 4-6, 10-8 հաշվով։ Այնուամենայնիվ, օրվա իսկական հաղթանակը  ավելի քան 100,000 ԱՄՆ դոլար հանգանակությունն է՝ ի աջակցություն Արցախից բռնի տեղահանված հայ ընտանիքների»,- գրել է կայքը։

Khachanov and Rublev play exhibition match to raise $100,000 for Artsakh refugees
On Saturday March 16, the Los Angeles Tennis Center at UCLA held an exhibition match featuring world-renowned tennis stars Karen Khachanov and Andrey Rublev, hosted by Homenetmen Glendale Ararat, a local non-profit organization dedicated to supporting youth through sports and scouting programs, The Armenian Report said.
The match kicked off with a heartwarming display as the Ararat Homenetmen Scouts proudly paraded the flags of the USA, Armenia, Artsakh, and California, with Khachanov and Rublev joining them. The crowd erupted with applause as the champions took to the court.
In the end, Khachanov won with a hard-fought 6-3, 4-6, 10-8 win. However, the true triumph of the day transcended the scoreboard as over $100,000 was raised to support Armenian families forcibly displaced from Artsakh in Armenia.
Reflecting on the event, Homenetmen Glendale Ararat Chairwoman Roobina Arshakian expressed gratitude for Khachanov's ongoing support. She highlighted his commitment to inspiring young members through his success story and personal engagement with the community.
Khachanov, currently ranked #15 among the world's male tennis players, boasts an impressive record, including five ATP Tour singles titles and an Olympic silver medal.