Փաշինյան. Հայաստանը հարձակման է ենթարկվել որոշ արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից
«Հիմնարար հարցը, որ մեր օրերում ծագում է ժողովրդավարական երկրներում, այն է՝ արդյոք ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել անվտանգություն և կայունություն: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք բազմիցս ենք զգացել, թե ինչպես կարող են ժողովրդավարական ինստիտուտները ներքին կայունություն ապահովել»,-հայտարարելէ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երրորդ գագաթնաժողովին։
Նա նշել է՝ մյուս կողմից, Հայաստանը հարձակման է ենթարկվել որոշ արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից ռազմական և հիբրիդային միջոցներով, որոնք ուղղված են ոչ միայն ընդդեմ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը, այլև ժողովրդավարությանը։
«Եվ մենք որոշեցինք միանալ Միջազգային քրեական դատարանին՝ պաշտպանելու համար մեր անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ժողովրդավարությունը:
Հավատարիմ լինելով Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին՝ Հայաստանն իր անվտանգությունն առաջին հերթին տեսնում է տարածաշրջանում իր հարևանների հետ և դրա սահմաններից դուրս խաղաղ գոյակցության և համագործակցության մեջ: Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը նպատակ ունի նպաստել Հարավային Կովկասի անվտանգությանը, կայունությանը և խաղաղությանը։ Այս նախագիծը համագործակցության միջոցով տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու իմ կառավարության հանձնառության ևս մեկ ցուցիչ է»,-մասնավորապես նշել է նա։

Pashinyan: Armenia has been attacked by some external undemocratic forces
The fundamental question that arises among democracies nowadays is whether democracy can deliver security and stability, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said, addressing the Summit for Democracy held online on Wednesday.
"Over the past several years we have experienced multiple times how democratic institutions can ensure internal stability," Pashinyan noted. "On the other hand, Armenia has been attacked by some external undemocratic forces through military and hybrid means that targeted not only the territorial integrity and independence of our country, but democracy as well."
Pashinyan said Armenia decided to join the International Criminal Court to protect its independence, territorial integrity and democracy.
"Being committed to the peace process with Azerbaijan, Armenia views its security primarily in peaceful coexistence and cooperation with its neighbors in the region and beyond. Hence, the project “Crossroads of Peace” introduced by the Government of the Republic of Armenia aims to contribute to the security, stability and peace in the South Caucasus. This project is another indicator of my government’s commitment to contribute to the lasting peace and security in the region by means of cooperation," the premier remarked.