4 գյուղերի հանձնումը ոչ միայն դե յուրե, այլև դե ֆակտո հանգեցնելու է տարածքային փոփոխությունների, ինչը հնարավոր է միայն հանրաքվեով. Գևորգ Դանիելյան
10:50 21/03/2024
«Հայաստանին պատուհասած ճակատագիրը, կարծում եմ,  ինչպես սեփական քաղաքականության, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական օբյեկտիվ զարգացումների անխուսափելի հետևանք է: Ցավոք, դրանց զուգադիպությունը խիստ անպատեհ, բայց կանխատեսելի էր:
2014 թ. հետո, երբ Ղրիմն անցավ Ռուսաստանին և հասունացավ ռուս-ուկրաինական բախումը, Թուրքայի նշանակությունը Ռուսաստանի քաղաքական կյանքում կտրուկ աճեց և դարձավ գրեթե անփոխարինելի: Թուրքիան կարողացավ միաժամանակ և ՆԱՏՕ-ի առանցքային անդամի և Ռուսաստանի հետ աննախադետ տնտեսական և ռազմական դաշնակցի դեր ստանձնել:
Առանց Թուրքիայի Ադրբեջանը գործնականում ոչնչի հասնել չէր կարող, ուստի ընտրվեց հարմար պահը, ինչին կարող էր ողջամտորեն խոչընդոտել միայն Հայաստանի խելամիտ քաղաքականությունը, արդյունքում Ադրբեջանն ստացավ անհամեմատ ավելին և դեռ շարունակում է ակնկալել: Ներկայումս որևէ արտաքին քաղաքական ուժ այլևս շահագրգռված չէ Ադրբեջանի հետագա ծավալապաշտական ու ռազմատենչ քայլերի մեջ, մասնավորապես արևմուտքի շահը գազի, նավթի անխափան մատակարարումն ու ոսկու հանքերի շահագործումն է, ինչին արդեն հասել են:
Հետագա տարածքային փոփոխությունները, բացառությամբ Մեղրու միջանցքի, չի շոշափում նաև Ռուսաստանի շահերը: Այդ երկրի նախագահը նույնիսկ հայտարարում է, որ հարկ է ղեկավարվել ՌԴ գլխավոր շտաբում պահվող 1926 թ. քարտեզով, որի համաձայն՝ Հայաստանն ունի 31 հազար քկմ և չկա որևէ անկլավ, բացառությամբ՝ Արծվաշենի:
Բոլոր դեպքերում, ներկայումս 4 գյուղերի հանձնումը ոչ միայն դե յուրե, այլև դե ֆակտո հանգեցնելու է տարածքային փոփոխությունների, ինչը հնարավոր է միայն հանրաքվեով ...»։

Даниелян: Сдача 4 сел не только де-юре, но и де-факто приведет к территориальным изменениям, что возможно только путем референдума
13:05 21/03/2024
Постигшая Армению судьба, на мой взгляд, является неизбежным следствием как ее собственной политики, так и объективных геополитических процессов. К сожалению, их совпадение было крайне неуместным,  но предсказуемым. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook экс-министр юстиции Армении, доктор юридических наук Геворг Даниелян.
«После 2014 года, когда Крым перешел к России и назрел российско-украинский конфликт, значение Турции в политической жизни РФ резко возросло и стало практически незаменимым. Турция смогла одновременно взять на себя роль ключевого члена НАТО и беспрецедентного экономического и военного союзника России.
Без Турции Азербайджан на практике ничего не смог бы добиться, поэтому был выбран удобный момент, чему разумно можно было воспрепятствовать лишь разумной политикой Армении, в результате чего Азербайджан получил несравнимо больше и еще продолжает иметь ожидания.
В настоящее время ни одна внешнеполитическая сила более не заинтересована в дальнейших экспансионистских и милитаристских шагах Азербайджана, в частности, интересы Запада заключаются в бесперебойных поставках газа, нефти и эксплуатации месторождений золота, чего он уже добился», – отметил Геворг Даниелян.
Дальнейшие территориальные изменения, за исключением Мегринского коридора, не затрагивают и интересов России. Президент этой страны даже заявляет, что необходимо руководствоваться картой 1926 года, хранящейся в российском Генштабе, согласно которой у Армении 31 000 кв. км и нет ни одного анклава, за исключением Арцвашена.
В любом случае, в настоящее время сдача 4 сел не только де-юре, но и де-факто приведет к территориальным изменениям, что возможно только путем референдума...» – резюмировал он.