Ընթացակարգերի խախտումով սահմանազատում/սահմանագծում իրականացնելն դավաճանական պահվածք է ժողովրդի նկատմամբ. Օհանյան
12:24 21/03/2024
«Առանց վերջնական համաձայնության և փոխադարձության սկզբունքի պահպանման, հատվածական սահմանազատումն ու սահմանագծումը ամբողջությամբ բխում է Ադրբեջանի շահերից»,- խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով, հատվածական սահմանազատման, հատկապես Տավուշի մարզից սկսելը, հանգեցնելու է ՀՀ ամենանախապատրաստված  առաջնագծի հնարավորությունների նվազեցմանը և այդ հատվածում հավելյալ վտանգներ են առաջանալու։
«Ռազմավարական  նշանակություն ունեցող այդ ճանապարհատվածի նկատմամբ վերահսկողությունը Ադրբեջանի կողմից բազմապատկելու է Հայաստանի անվտանգության սպառնալիքները։
Մտահոգության համար հիմք են հանդիսանում այն, որ սահմանազատում և սահմանագծում գործընթացի իրականացման համար նախապայմաններ չկան և այդ ընթացակարգերը խախտվում են, քանի որ չկա Ադրբեջանի հետո որևէ համաձայնագիր»,- ասաց ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը։
Նա ընդգծեց, որ այս գործընթացն անօրինական է, ընթացակարգերի խախտում է, ինչը «հանցագործություն է, դավաճանական պահվածք է սեփական ժողովրդի նկատմամբ»։
«Այս գործընթացի մեջ ներառված մարդիկ պետք է պատասխանատվություն կրեն։  Կարծում եմ՝ Հայաստանում սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչները, նույն բանակում կան խելացի մարդիկ, որոնք այս անօրինական գործընթացից կարող են հրաժարվեն։ Ոչ թե պաշտպանությունից պետք է հրաժարվել, այլ անօրինական տրվող հրամաններից հետ կանգնել»,- ասաց Ս. Օհանյանը։

Оганян: Проведение делимитации/демаркации границы с нарушением процедур – предательство по отношению к народу
13:30 21/03/2024
Частичная делимитация и демаркация армяно-азербайджанской границы, без окончательного согласования и соблюдения принципа взаимности, полностью в интересах Азербайджана. Об этом во время брифинга в Национальном Собрании 21 марта заявил руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
По его словам, частичная делимитация, особенно, если ее начинать с Тавушской области Армении, приведет к снижению возможностей наиболее подготовленной передовой в РА: возникнут дополнительные угрозы на этом участке.
«Получение Азербайджаном контроля над этой стратегически важной дорогой умножит угрозы безопасности Армении.
Причиной для беспокойства служит то, что нет никаких предварительных условий для осуществления процесса делимитации и демаркации, эти процедуры нарушаются, потому что нет соглашения с Азербайджаном», – сказал глава оппозиционной фракции парламента Армении.
По его словам, одностороннее выполнение азербайджанских предусловий в этом процессе является «преступлением, предательским поведением по отношению к собственному народу».
«Люди, участвующие в этом процессе, должны нести ответственность», – указал он.