Դատարանը որոշեց Վազգեն Սաղաթելյանին 2 ամսով կալանավորել
«Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանը երկու ամսով կալանավորվեց։ Այս մասին լրագրողներին հայտնեց նրա փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Նրան տեղափոխում են Արմավիր քրեակատարողական հիմնարկ։ Կստանանք դատական ակտը, կպատրաստենք համապատասխան բողոք»,- ասաց փաստաբանը։
Ա. Բաբայանի խոսքով, իրենք խոսել էին այլընտրանքային խափանման միջոցների հնարավորությունների մասին. «Պնդում էինք՝ եթե նույնիսկ համարենք, որ այդ հանցագործությունը խուլիգանությանը նման է, բազմաթիվ այլընտրանքային խափանման միջոցների հնարավորություն կա։ Սակայն դատարանը չանդրադարձավ այլընտրանքային խափանման միջոցներին, չքննարկվեց, այլ դատարանը ուղիղ քննիչի բերած միջնորդությունը դակեց ու ամբողջությամբ բավարարեց»։
Հիշեցնենք, որ Վ. Սաղաթելյանին կալանավորելու միջնորդությունը մակագրվել էր Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին։ Փափանման միջոցի քննարկումը սկսվել էր մարտի 22-ին ու ավարտվել ուշ գիշեր։ Հայտարարվել էր, որ որոշումը կհրապարակվի այսօր ժամը 11։00-ին։
Հիշեցնենք, որ  «Իմնեմնիմի» պոդքասթի հեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանին ու Վազգեն Սաղաթելյանին ազատությունից զրկել են հաղորդման ժամանակ հայհոյանքներ հնչեցնելու համար։ Փաստաբանները նշում են, որ սա ծանր վիրավորանքի քրեականացման վերածնունդն է, իսկ իրականում՝ քաղաքական հետապնդում Նիկոլ Փաշինյանի ընդդիմախոսների նկատմամբ։

Вазген Сагателян арестован на 2 месяца
Задержанный накануне, 22 марта, соавтор и ведущий подкаста «Imnemnimi» Вазген Сагателян арестован на 2 месяца. Об этом сообщил журналистам его адвокат Арсен Бабаян.
«Вазгена Сагателяна перевозят в Уголовно-исполнительное учреждение «Армавир». Получим судебный акт – подготовим соответствующую жалобу», – указал адвокат.
По словам А.Бабаяна, они предложили суду рассмотреть возможность применения в отношении Вазгена Сагателяна альтернативных мер пресечения.
«Мы настаивали: если даже предположить, что инкриминируемое Вазгену Сагателяну деяние действительно про хулиганство, есть возможность применения многочисленных альтернативных мер пресечения. Однако суд не стал обращаться к этим мерам, они не были рассмотрены. При этом суд полностью удовлетворил ходатайство следователя», – сказал адвокат.
Напомним, накануне соавторов и ведущих подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна задержали «за непристойные выражения в адрес членов правительства и представителей власти» во время выпуска подкаста, который вышел на Youtube 20 марта 2024 года. В Отделе расследования тяжких преступлений Следственного управления города Ереван 21 марта было инициировано уголовное производство – по признакам пп. 1 и 3 ч.2 статьи 297 УК Армении (хулиганство, совершенное группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий).