Տեռորի հերթական դրսևորում և գնալով էլ ավելի շատ դեպքերի ենք ականատես լինելու. Արման Սաղաթելյան
«Հերթական խայտառակության և ամենաթողության դրսևորում»,- Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դիմաց լրագրողներին հետ զրույցում «Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի եղբայրը՝ Արման Սաղաթելյանն այնպես գնահատեց դատարանի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ դատարանի որոշմամբ Վազգեն Սաղաթելյանը երկու ամսով կալանավորվել է։ Նախօրեին կալանավորվել է նաև պոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանը։
«Կարծում եմ՝ սպասելի էր դատարանի որոշումը։ Քանի որ պրոցեսն ամբողջությամբ, ըստ էության, քաղաքական է և հասկանում ենք, թե այս ամենի դրդապատճառն ինչ է, ինձ մոտ այլ ակնկալիքներ չկար, չնայած կար որոշակի վստահություն դատական համակարգի նկատմամբ, բայց այսօր ևս տեսանք, որ այն տեղին չէ, ունեցանք նույնը, ինչը Նարեկ Սամսոնյանի պարագայում։
Սա այլակարծության, այլ տեսակետների, խոսքի նկատմամբ տեռորի հերթական դրսևորումն է»,- ասաց Ա.Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա, այս պրոցեսը շարունակական է լինելու. «Սա առաջին դեպքը չէ, ավաղ, կարծում եմ, ոչ վերջինը։ Գնալով էլ ավելի շատ դեպքերի ականատեսն ենք լինելու, որովհետև գնալով էլ ավելի բարձր են բոլոր այն մարդկանց ձայները՝ և քանակությամբ, և հռետորաբանությամբ, որոնք բացարձակ այլ կարծիք ունեն երկրում տիրող վիճակի, գործող իշխանությունների վարքագծի վերաբերյալ»։

Арман Сагателян: Очередное проявление террора, и мы будем свидетелями все новых и новых случаев
«Очередное проявление позора и вседозволенности», – так оценил решение суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван (резиденция в Шенгавите) об аресте соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна сроком на 2 месяца его старший брат Арман Сагателян.
Отметим, суд накануне также удовлетворил ходатайство следствия об аресте на два месяца оппозиционного общественного деятеля, главы организации «Гражданское сознание», соавтора подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна.
«Думаю, решение суда было ожидаемым, поскольку весь процесс, по сути, политический и мы понимаем, чем все это мотивировано. Других ожиданий у меня не было, хотя и присутствовало определенное доверие к судебной системе. Но сегодня мы тоже увидели, что такое доверие неуместно. Суд принял такое же решение, что и в случае с Нареком Самсоняном», – сказал в беседе с журналистами у здания суда Арман Сагателян.
«Это очередное проявление террора по отношению к инакомыслию, другим точкам зрения, свободе слова», – подчеркнул А.Сагателян.
По его словам, наблюдаемый сегодня процесс будет продолжительным. «Это не первый и, увы, не последний случай. Их число будет расти, поскольку все громче голоса людей (и по количеству, и по риторике), которые придерживаются совершенно иного мнения о положении дел в стране, о курсе действующей власти», – указал Арман Сагателян.