Տեռորի հերթական դրսևորում և գնալով էլ ավելի շատ դեպքերի ենք ականատես լինելու. Արման Սաղաթելյան
«Հերթական խայտառակության և ամենաթողության դրսևորում»,- Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դիմաց լրագրողներին հետ զրույցում «Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի եղբայրը՝ Արման Սաղաթելյանն այնպես գնահատեց դատարանի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ դատարանի որոշմամբ Վազգեն Սաղաթելյանը երկու ամսով կալանավորվել է։ Նախօրեին կալանավորվել է նաև պոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանը։
«Կարծում եմ՝ սպասելի էր դատարանի որոշումը։ Քանի որ պրոցեսն ամբողջությամբ, ըստ էության, քաղաքական է և հասկանում ենք, թե այս ամենի դրդապատճառն ինչ է, ինձ մոտ այլ ակնկալիքներ չկար, չնայած կար որոշակի վստահություն դատական համակարգի նկատմամբ, բայց այսօր ևս տեսանք, որ այն տեղին չէ, ունեցանք նույնը, ինչը Նարեկ Սամսոնյանի պարագայում։
Սա այլակարծության, այլ տեսակետների, խոսքի նկատմամբ տեռորի հերթական դրսևորումն է»,- ասաց Ա.Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա, այս պրոցեսը շարունակական է լինելու. «Սա առաջին դեպքը չէ, ավաղ, կարծում եմ, ոչ վերջինը։ Գնալով էլ ավելի շատ դեպքերի ականատեսն ենք լինելու, որովհետև գնալով էլ ավելի բարձր են բոլոր այն մարդկանց ձայները՝ և քանակությամբ, և հռետորաբանությամբ, որոնք բացարձակ այլ կարծիք ունեն երկրում տիրող վիճակի, գործող իշխանությունների վարքագծի վերաբերյալ»։

Detention of Armenian opposition activists slammed as yet another effort to 'terrorize the dissent'
The detention of two Armenian opposition activists is “yet another disgrace and indication of impunity" in the country, claims Arman Saghatelyan, the brother of arrested activist Vazgen Saghatelyan.
Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan, who co-host the Imnemnimi Podcast, were detained in Yerevan on Friday for using slur language against Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his regime. They have been charged with “hooliganism” and remanded in pre-trial custody for two months.
The criminal case, according to the prosecutor’s office, is based on the “slur language” article, which was adopted by the parliament in the aftermath of the 2020 war to silence critics, but then decriminalized following pressure from Council of Europe, OSCE and other players. Now the content of the same article is wrapped in Article 297 of the Penal Code as “hooliganism”.
"I think the court order could be expected, as the whole process is essentially politically motivated,” Arman Saghatelyan told reporters outside the Yerevan court which ordered his brother’s confinement.
“I had no other expectations, although there was some trust in the judicial system, which was misplaced. The court made the same decision as in Narek Samsonyan’s case. This is yet another effort to terrorize the dissent and stifle free speech," Saghatelyan underscored.
He expects the politically motivated cases to grow further in Armenia as more people are voicing criticism of the government.