Մարտի 22-ին հայտնի պոդքասթի երկու հեղինակներ բռնությամբ ձերբակալվեցին Երևանում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ռեժիմի հասցեին հայհոյանք հնչեցնելու մեղադրանքով։ Քննչական կոմիտեն շատ արագ քրեական վարույթ հարուցեց, դատարանները յուրաքանչյուրի համար երկամսյա կալանք կիրառեցին։
Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը «Իմնեմնիմի» հայտնի պոդքասթի հաղորդավարներն են, որն ունի կայուն՝ մինչ 50 հազար լսարան։
Սա առաջին դեպքը չէ, որ Հայաստանում ընդդիմադիր հայացքներով ակտիվիստներ ու քաղաքական գործիչներ են կալանավորվում իրենց հրապարակային խոսքի համար։ Արևմտյան կառույցների կողմից ֆինանսավորվող փաստաբանական խմբերը և արևմտյան երկրների դեսպանատները լուռ են, և երբեմն նկատում են «ժողովրդավարական առաջընթաց» գործող ռեժիմի կողմից։
Այս իրավիճակում արժե ուշադրություն դարձնել մի քանի հանգամանքի.
1. Անհարկի դաժանությունը, որը կիրառվեց մեդիա ներկայացուցիչներից մեկի նկատմամբ, ուժի ցուցադրություն է բոլոր նրանց, որոնք կարող են մտածել Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությանն անհամաձայնություն հայտնելու մասին։
2. Քրեական գործը, ըստ Դատախազության, հիմնված է «ծանր վիրավորանք» հոդվածի վրա, որն ընդունվել է խորհրդարանի կողմից 2020 թվականի պատերազմից հետո՝ քննադատներին լռեցնելու նպատակով, բայց այնուհետև ապաքրեականացվել է Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի և այլ դերակատարների ճնշումներից հետո (նախկին Քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդված): Այժմ նույն հոդվածի բովանդակությունը ՔՕ 297-րդ հոդվածում փաթեթավորված է որպես «խուլիգանություն»։ Զավեշտալի է, որ Իլհամ Ալիևի՝ տասնամյակներ տևած բռնապետությունը հաճախ օգտագործում էր այս նույն հոդվածը՝ իր քննադատներին լռեցնելու համար:
3. Այս դաժանությունը և ընդդիմադիրների կալանավորումը հոգեբանական ճնշման շարունակությունն է բնակչության այն մեծամասնության դեմ, ովքեր ոչ միայն դեմ են Փաշինյանի՝ դավաճանաբար ինքնիշխան տարածքները Ադրբեջանին զիջելուն, այլ բարձրաձայնում են դրա մասին։
4. Լեգիտիմ ներքաղաքական գործընթացի գրեթե իսպառ բացակայության պայմաններում հիմնականում ակտիվիստներն ու սոցիալական ցանցերի օգտատերերն են անհամաձայնություն հայտնում այդ քաղաքականությանը: Հետևաբար, նրանց լռեցնելն ուղղակի կապ ունի Փաշինյանի վարչակարգի՝ շատ քննադատվող ներքին, արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հետ։
5. Քաղաքական բռնաճնշումների այս նոր ալիքը հետևում է Տավուշի մարզի մի քանի գյուղ Ադրբեջանին զիջելու քայլին՝ նրա պահանջով։ Փաշինյանը նախորդ շաբաթ հանդիպել է գյուղացիներին, սպառնացել նրանց պատերազմով, եթե չենթարկվեն։ Պոդքասթի հեղինակները և նրանց հյուրերը դեմ էին այս, ինչպես իրենք են որակում, դավաճանական քաղաքականությանը:
6. Հայաստանում խմբակցությունների մեծ մասը, որոնք չեն առնչվում Քաղաքացիական պայմանագրին, բաց կերպով հայտարարել են անվտանգության հետ կապված այն վտանգների մասին, որոնք առաջանում են տարածքներն Ադրբեջանին շարունակաբեր զիջելու հետևանքով։ Մեդիայի այս երկու ներկայացուցիչների ձերբակալությունը, հնարավոր է, դաս լինի բոլորի համար, որոնք պատրաստվում են խոսել։ Բայց դա դժվար ստիպի բոլորին լռել։ Համակարգի փոքր բեկումը, հավանաբար, կհանգեցնի Փաշինյանի իշխանության ուղղահայաց փլուզմանը։
7. Եվ վերջապես, Փաշինյանը վերջին տարիներին հաջողությամբ կառուցել է մի համակարգ, որը նախկին իշխանությունից քննադատողները հաճախ բնութագրում էին որպես «պետության գրավում»։ Բոլոր դատավորները, ողջ դատական համակարգը, գործադիր համակարգը, օրենսդիր մարմինը, ու նաև արևմուտքի կողմից ֆինանսավորվող «քաղաքացիական հասարակության» դերակատարները, բոլորն էլ ծառայում են Փաշինյանի` հարևանների հետ խաղաղություն փնտրելու օրակարգին՝ հայկական պետության հիմքերը կտրուկ թուլացնելու հաշվին։ Եթե IRI-ի հարցումները ճիշտ են արտացոլում սոցիալական վերաբերմունքը, ապա հնարավոր է խոսքն առաջին բեկման մասին է, ինչի դեպքում համակարգը կդառնա չափազանց թույլ՝ ոտքի մնալու համար։ Պոդքաստի երկու հեղինակները, հավանաբար, մոտ էին բեկում առաջացնելուն:

22 марта в Ереване были задержаны популярные видеоблогеры по обвинению в использовании ненормативной лексики в адрес премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его режима. Прокуратура и суд поспешили арестовать обоих сроком на 2 месяца.
Нарек Самсонян и Вазген Сагателян – соавторы и ведущие популярного подкаста «Imnemnimi», аудитория которого составляет до 50 тысяч человек. Однако их арест – не первый случай, когда в Армении за публичные выступления арестовывают оппозиционных активистов и политических деятелей. Между тем, финансируемые Западом правозащитные группы и организации, а также западные посольства хранят молчание на фоне происходящего и иногда отмечают «демократический прогресс» действующего режима.
В сложившейся ситуации стоит обратить внимание на ряд ключевых выводов:
1. Ненужная жестокость, с которой был задержан один из ведущих подкаста «Imnemnimi», является демонстрацией силы для всех тех, кто может задуматься о выражении несогласия с политикой Никола Пашиняна.
2. Уголовное дело, как считает прокуратура, основано на статье о «тяжком оскорблении, т.е. нецензурной брани» ( ст. 137.1 прежнего Уголовного кодекса РА), которая была принята парламентом Армении после войны 2020 года, чтобы заставить замолчать критиков, но затем декриминализирована под давлением Совета Европы, ОБСЕ и других акторов. Теперь содержание той же статьи упаковывают в статью 297 нового Уголовного кодекса РА как «хулиганство». По иронии судьбы, на протяжении десятилетий диктатура Ильхама Алиева в Азербайджане часто использовала эту же статью, чтобы заставить замолчать критиков.
3. Продемонстрированная при задержании жестокость и последовавшее за этим заключение под стражу оппонентов – продолжение психологического давления на большинство населения Армении, которое не только выступает против предательской сдачи Пашиняном суверенных территорий Республики Армения Азербайджану, но и высказывается открыто по этому поводу.
4. В условиях практически полного отсутствия легитимного внутриполитического процесса, в основном свое несогласие выражают активисты социальных сетей и деятели. Таким образом, подавление их голосов напрямую связано с широкой критикой проводимой режимом Пашиняна внутренней и внешней политики, а также политики в сфере безопасности.
5. Новая волна политических репрессий в Армении последовала за решением сдать Азербайджану требуемых им нескольких сел в Тавушской области РА. На прошлой неделе Пашинян встретился с жителями сел и пригрозил им войной, если они не подчинятся. Ведущие подкаста «Imnemnimi» и их гости выступили против этой, по их словам, предательской политики.
6. Большинство неаффилированных с партией Пашиняна «Гражданский договор» политсил в Армении открыто заявили о рисках безопасности, возникающих в результате сдачи территорий Азербайджану. Арест Самсоняна и Сагателяна, возможно, станет уроком для тех, кто собирается поднимать голос протеста. Но это вряд ли заставит замолчать всех. Небольшой перелом в системе, скорее всего, приведет к коллапсу вертикали власти Пашиняна.
7. И, наконец, Пашинян за последние годы успешно построил систему, которую до 2018 года критики прежней власти часто характеризовали как «захват государства». Все судьи, вся судебная, исполнительная система, законодательная власть, и, прежде всего, финансируемые Западом субъекты «гражданского общества» обслуживают программу Пашиняна по поиску мира с соседями за счет резкого ослабления основ армянского государства. Если опросы Международного республиканскиого института США (International Republican Institute’s (IRI)) правильно отражают общественные настроения, то речь действительно идет о первом переломе, и тогда система станет слишком слабой, чтобы устоять. Арестованные ведущие подкаста «Imnemnimi», возможно, были близки к тому, чтобы стать причиной перелома.