Հայաստանն Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում 9-րդն է ստալկերային գրոհների ենթարկվածների թվով. «Կասպերսկի»
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մտել են Արևելյան Եվրոպայի (բացի Եվրամիության երկրներից), Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի՝ 2023-ին ստալկերային գրոհների ենթարկվածների թվով առաջատար 10 երկրների մեջ։ «Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ ընկերության մոբայլ պաշտպանական լուծումները Ադրբեջանում հայտնաբերել են 243 նման դեպք (5-րդ տեղ), Հայաստանում՝ 43-ը (9-րդ տեղ): 2022-ին Ադրբեջանում գրանցվել է 130 նման դեպք (5-րդ տեղ), Հայաստանում՝ 27 (10-րդ տեղ)։ Վրաստանն նշված տարիների ընթացքում այդ ցուցակում չի հայտնվել։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության հաղորդմամբ, Kaspersky Security Network-ի տվյալներով՝ 2023-ին աշխարհում ամենաշատ տուժած երկրների եռյակում են Ռուսաստանը (9 890), Բրազիլիան (4 186) և Հնդկաստանը (2 492): Իրանը նախորդ տարի մտել է առաջատարների հնգյակի մեջ և մնում է այնտեղ։ 2022-ի համեմատ տուժած երկրների թոփ 10-ը քիչ է փոխվել։ Մինչ Գերմանիան յոթերորդից իջել է 10-րդ հորիզոնական, Սաուդյան Արաբիան (2022 թվականին զբաղեցնում էր 8-րդ տեղը) լքել է ցանկը։
Ընկերությունը պարզաբանում է, որ հետևելու ծրագրերը սովորաբար քողարկվում են որպես սմարթֆոնների, պլանշետների և համակարգիչների գողությունից պաշտպանվելու կամ ծնողական վերահսկողության օրինական ծրագրեր, բայց դրանք իրականում շատ տարբեր են: Սովորաբար տեղադրվելով առանց լրտեսվող անձի համաձայնության և իմացության՝ դրանք գրոհողին տրամադրում են զոհի կյանքի նկատմամբ վերահսկողություն ձեռք բերելու միջոցներ։ Ստալկերային ԾԱ-ի հնարավորությունները տարբերվում են՝ կախված հավելվածից:
The State of Stalkerware-ը «Կասպերսկի» ընկերության ամենամյա զեկույցն է, որի նպատակն է ավելի լավ պատկերացում տալ աշխարհում թվային հետապնդումից տուժած մարդկանց թվի մասին։ Ընկերության տվյալներով՝ 2023-ին ամբողջ աշխարհում 31 031 եզակի օգտատեր Է տուժել ստալկերային ԾԱ-ից, ինչը գրեթե վեց տոկոսով (5,8%) ավելի է 2022-ին տուժած 29 312 օգտատերերի համեմատ: Թվերը հակադարձ են 2021-ի անկման միտմանը՝ հաստատելով, որ թվային հետապնդումը շարունակում է մնալ գլոբալ հիմնախնդիր:
Դաժան վերաբերմունքի սպեկտրը բազմազան է. ամբողջ աշխարհում հարցվածների ավելի քան մեկ երրորդը (39%) հայտնել է ներկա կամ նախորդ զուգընկերոջ կողմից բռնության կամ անարգանքի դեպքերի մասին: Զեկույցի համար ամբողջ աշխարհում հարցվածների 23%-ը հայտնել է, որ բախվել է առցանց հետապնդման ինչ-որ ձևի այն մեկի կողմից, ում հետ վերջերս հանդիպել է: Բացի այդ, ընդհանուր առմամբ, 40%-ը հայտնել է, որ բախվել է հետապնդումների, կամ կասկածում է, որ հետապնդվում է:
Մյուս կողմից, 12%-ը խոստովանել է, որ պարամետրեր է տեղադրել կամ կարգավորել իր զուգընկերոջ հեռախոսում, մինչդեռ ինը տոկոսը խոստովանել է, որ ճնշում է գործադրել իր զուգընկերոջ վրա՝ լրտեսող ծրագրեր տեղադրելու համար: Այնուամենայնիվ, զուգընկերոջը առանց նրա իմացության հետևելու գաղափարը մարդկանց մեծամասնության կողմից հավանության չի արժանանում (54%), ինչն արտացոլում է գերակշռող կարծիքը նման վարքի դեմ: Ինչ վերաբերում է զուգընկերոջ առցանց ակտիվության կամավոր դիտարկման նկատմամբ վերաբերմունքին, ապա հարցվածների 45%-ը դժգոհություն է հայտնում՝ ընդգծելով մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքների կարևորությունը: Եվ հակառակը, 27%-ը լիակատար թափանցիկություն է պահպանում հարաբերություններում՝ երկկողմ համաձայնությամբ դիտարկումը համարելով տեղին, մինչդեռ 12%-ը դա ընդունելի է համարում միայն փոխադարձ համաձայնության հասնելու դեպքում:
«Այս արդյունքները ընդգծում են այն փխրուն հավասարակշռությունը, որը մարդիկ պահպանում են մտերմության և անձնական տեղեկատվության պաշտպանության միջև: Դրական է դիտարկել աճող զգուշությունը, հատկապես գաղտնի տվյալների հետ կապված, ինչպիսին է սարքի գաղտնաբառի անվտանգությունը: Նման կարևոր հասանելիությամբ կիսվելու դժկամությունը համապատասխանում է կիբեռանվտանգության սկզբունքներին: Հոսքային ծառայությունների գաղտնաբառերն ու լուսանկարները կիսելու պատրաստակամությունը նշանակում է մշակութային տեղաշարժ, չնայած մարդիկ պետք է գիտակցեն հնարավոր ռիսկերը նույնիսկ տեղեկատվության թվացյալ անվնաս փոխանակման ժամանակ: Այս եզրակացություններն ընդգծում են հարաբերությունների շրջանակներում բաց հաղորդակցությանը, հստակ սահմանների հաստատմանը և թվային գրագիտության խթանմանն աջակցելու կարևորությունը: Անվտանգության մասնագետների համար սա ամրապնդում է կիբեռանվտանգության լավագույն փորձի շարունակական ուսուցման և հարաբերությունների շրջանակներում անձնական տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ հիմնավորված որոշումներ կայացնելու անհատների կարողությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը», - ասել է «Կասպերսկի» ընկերության տվյալների անվտանգության և գաղտնիության հարցերով փորձագետ Դեյվիդ Էմմը:

Армения 9-я в Восточной Европе и Центральной Азии по числу подвергшихся сталкерским атакам
Армения и Азербайджан вошли в 10-ку стран, лидирующих в Восточной Европе (кроме стран Европейского союза), России и Центральной Азии по числу сталкерских атак в 2023 году.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что мобильные защитные решения компании в Азербайджане обнаружили 243 таких случаев (5-е место), в Армении – 43 (9-е место). В 2022 году в Азербайджане было 130 таких случаев (5-е место), в Армении – 27 (10-е место). Грузия за эти годы в этот список не входила.
По данным Kaspersky Security Network, в 2023 году в тройку наиболее пострадавших в мире стран вошли Россия (9 890), Бразилия (4 186) и Индия (2 492). Иран вошел в пятерку лидеров в предыдущем году и остается там. По сравнению с 2022 годом топ-10 пострадавших стран мало изменилась. В то время как Германия опустилась с семи до 10 место, Саудовская Аравия (занимающая восьмое место в 2022 году) покинула список.
Компания поясняет, что программы для слежки обычно маскируются под легитимные приложения для защиты от краж или родительского контроля на смартфонах, планшетах и компьютерах, но на самом деле они сильно отличаются. Устанавливаясь обычно без согласия и ведома отслеживаемого лица, они предоставляют злоумышленнику средства для получения контроля над жизнью жертвы. Возможности сталкерского ПО варьируются в зависимости от приложения.
The State of Stalkerware - ежегодный отчет «Лаборатории Касперского», цель которого – дать лучшее представление о количестве людей в мире, пострадавших от цифрового преследования.
По данным компании, в 2023 году 31 031 уникальный пользователь по всему миру пострадал от сталкерского ПО, что почти на шесть процентов (5,8%) больше по сравнению с 29 312 пользователями, пострадавшими в 2022 году. Цифры обращают вспять тенденцию к снижению в 2021 году, подтверждая, что цифровое преследование по-прежнему остается глобальной проблемой.
Спектр жестокого обращения разнообразен: более трети (39%) респондентов по всему миру сообщили о случаях насилия или надругательств со стороны нынешнего или предыдущего партнера. Из числа опрошенных для отчета 23% людей по всему миру сообщили, что сталкивались с той или иной формой онлайн-преследования со стороны кого-то, с кем они недавно встречались. Кроме того, в целом 40% сообщили, что сталкивались с преследованием или подозревали, что их преследуют.
С другой стороны, 12% признались, что устанавливали или настраивали параметры на телефоне своего партнера, в то время как девять процентов признали, что оказывали давление на своего партнера с целью установки приложений для слежки. Тем не менее, идея слежки за партнером без его ведома не одобряется большинством людей (54%), что отражает преобладающее мнение против такого поведения. Что касается отношения к добровольному мониторингу онлайн-активности партнера, 45% респондентов выражают неодобрение, подчеркивая важность прав на неприкосновенность частной жизни. И наоборот, 27% поддерживают полную прозрачность в отношениях, рассматривая мониторинг по обоюдному согласию как уместный, в то время как 12% считают его приемлемым только при достижении взаимного согласия.
«Эти результаты подчеркивают хрупкий баланс, который люди соблюдают между интимностью и защитой личной информации. Позитивно наблюдать повышенную осторожность, особенно в отношении конфиденциальных данных, таких как безопасность паролей устройств. Нежелание делиться таким важным доступом соответствует принципам кибербезопасности. Готовность делиться паролями от потоковых сервисов и фотографиями означает культурный сдвиг, хотя люди должны осознавать потенциальные риски даже при, казалось бы, безобидном обмене информацией. Эти выводы подчеркивают важность содействия открытому общению в рамках взаимоотношений, установления четких границ и продвижения цифровой грамотности. Для специалистов по безопасности это усиливает потребность в постоянном обучении передовым практикам кибербезопасности и расширении возможностей отдельных лиц принимать обоснованные решения об обмене личной информацией в рамках взаимоотношений», - сказал Дэвид Эмм, эксперт по безопасности и конфиденциальности данных «Лаборатории Касперского».