Թուրքիան ուսումնասիրում է «Crocus City Hall»-ի երկու ահաբեկիչների՝ իր տարածք ժամանեկու փաստը
Թուրքիայում ուշադիր ուսումնասիրել են Կրասնոգորսկի «Crocus City Hall»-ում հարձակվողների տվյալները։ Անկարան Մոսկվային տեղեկացնում է բոլոր իրադարձությունների մասին։ «ՌԻԱ նովոստի»-նհայտնում է, որ այդ մասին գրում է թուրքական Hurriyet թերթը։
«Անկարան ուշադրությամբ ուսումնասիրել է Թուրքիա ժամանած և Մոսկվա վերադարձած այդ երկու անձանց հետ կապված բոլոր հարցերը և Մոսկվային տեղեկացնում է բոլոր իրադարձությունների մասին»,-ասվում է նյութում։
Ըստ Hurriyet-ի՝ չորս ահաբեկիչներից երկուսը Մոսկվայից ժամանել են Թուրքիա, որտեղ գրանցված չեն։
Ըստ պարբերականի, այս երկու անձանց վերաբերյալ Մոսկվայից նախազգուշացումներ չեն եղել։
Անկարան ակնկալում է Մոսկվայի հետ տեղեկատվության և փաստաթղթերի փոխանակման ընդլայնում, ինչպես նաև ԻՊ-ի դեմ պայքարի ընդհանուր շրջանակի սահմանում:
«Crocus City Hall»-ում ահաբեկչության կասկածանքով ձերբակալվածներից մեկը խոստովանել է, որ մարտի 4-ին ժամանել է Թուրքիայից։ Նա նաև ասել է, որ իրեն կես միլիոն ռուբլի են առաջարկել մարդկանց սպանելու համար։ Մեկ այլ մեղադրյալ՝ Շամսիդին Ֆարիդունին, փետրվարին Instagram-ում լուսանկարներ է հրապարակել Ստամբուլից։ Նրա սոցցանցից տեղեկություններով՝ նա մեկ օրում՝ փետրվարի 23-ին, ութ հրապարակում է արել։ Գրեթե բոլոր լուսանկարներում նշվում է «Աքսարայ, Ստամբուլ» աշխարհագրական դիրքը։ Հրապարակված նկարների մեջ կա անձամբ Ֆարիդունիի լուսանկարը, ինչպես նաև լուսանկարներ, որոնք ենթադրաբար արված են Ֆաթիհ մզկիթում։

Ankara provides Moscow with information on Crocus terrorists' stay in Turkey
Two gunmen involved in the terrorist attack on a crowded event at the Crocus City Hall music venue in a Moscow suburb visited Turkey, but Moscow did not give any advance warning about these individuals, the Hurriyet newspaper reported, citing sources.
According to the newspaper, two of the four arrestees had previously traveled from Russia to Turkey and back, arriving in the country from Moscow. At the same time, they had no registration on the territory of the country: no residence permits or any other documents allowing legalization in Turkey, TASS reported.
The sources added that Moscow had not given any advance warning about these individuals. The facts of their stay in Turkey "are being thoroughly investigated" and will be reported to the Russian side.
The newspaper also said that "Ankara has thoroughly investigated all the issues regarding these two individuals and has informed Moscow about everything."
The Hurriyet newspaper added that the Turkish side expects Russia to increase the exchange of information on the activities of the Islamic State terrorist group (IS, outlawed in Russia) and its offshoot, IS-Khorasan, as they pose an equal threat to Turkey.