«ՀՀ-ում ապրող ցանկացած հայ պետք է գիտակցի՝ վաղը իշխանությունը հենց իր տունը կարող է հռչակել ադրբեջանական ու հանձնել թշնամուն»
10:05 26/03/2024
«Իշխանությունն իր քարոզչական ողջ ռեսուրսը դրել է ապացուցելու, որ Ադրբեջանին հանձնվող գյուղերը հայկական չեն, իսկ իրենք պայքարում են բացառապես ՀՀ տարածքների համար:
Իսկ Սոթքի, Ջերմուկի, Սև Լճի, Իշխանասարի, Տեղ գյուղի, Ներքին Հանդի ու ՀՀ մյուս հատվածները հայկակա՞ն են, թե՞ ոչ: Եթե այո, ապա դա ինչու զիջեցիք, դա էլ ըստ ձեր ձեզ ՀՀ ինքնիշխան տարածքն էր:
Հայաստանում ապրող ցանկացած հայ պետք է գիտակցի, որ վաղը իշխանությունը հենց իր համայնքը, տունը կարող է հռչակել ադրբեջանական ու հանձնել թշնամուն:
Մինչև այս գիտակցումը չլինի, մինչև յուրաքանչյուրը ցանկացած հայկական բնակավայրի կորուստն իր անձնական ողբերգությունը չհամարի, անընդհատ հող էլ կհանձնվի, մարդիկ էլ կնահատակվեն»:

Opposition Pativ Unem faction MP Tigran Abrahamyan has hit out at Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his government for their readiness to cede more territory to Azerbaijan and urged people to stand up against the planned concessions.
"The government is using all its propaganda resources to prove that the villages to be surrendered to Azerbaijan are not Armenian, while that they are fighting exclusively for Armenian territories,” he posted on Facebook on Tuesday.
“Are Sotk, Jermuk, Sev Lich (Black Lake), Ishkhanasar, Tegh, Nerkin Hand and other areas Armenian or not? If yes, why did you cede them to Azerbaijan? After all, according to your claims, they are part of Armenia’s sovereign territory.
“Everyone in Armenia needs to understand that the authorities may declare their community and house as part of Azerbaijan and hand them over to the enemy some day.
“As long as they fail to realize this, as long as everyone does not consider the loss of any Armenian settlement as their personal tragedy, more lands will be surrendered and people will be killed,” Abrahamyan stated.