Օրբելյան. Փորձում եմ ակտիվ պահել իմ կապը հայազգի իմ բոլոր ընկերների հետ, մշտապես նորանոր գաղափարներ ենք իրագործում
11:14 28/03/2024
«Այս տարին նույնպես անչափ հագեցած է հյուրախաղերով, աշխարհի տարբեր բեմերում ելույթներով։ Ուրախ եմ, որ իմ մասնակցությամբ կարողանում եմ նպաստել  աշխարհի տարբեր երկրներում մշակութային նախագծերի իրագործմանը»,- ասել է Նյու-Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր, հայազգի մեծանուն երաժիշտ Կոնստանտին Օրբելյանը։
Նա նշել է, որ ձայնագրություններն են կարևոր տեղ զբաղեցնում իմ գործունեության ընթացքում. «Անցյալ տարի մեր տաղանդաշատ արտիստներ Լիպարիտ Ասետիսյանի և Գևորգ Հակոբյանի մաանակցությամբ ունեցանք ձայնագրություններ, իսկ այս տարեսկզբին Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախմբի և շնորհալի թավջութակահարուհի Քրիստինա Ռեյկո Կուպերի  մասնակցությամբ «Delos Music»-ում ունեցանք նոր ձայնագրություն։ Հուսամ հայ արտիստների մասնակցությամբ առաջիկայում դարձյալ կունենանք նոր ալբոմների ձայնագրություններ։
Կ. Օրբելյանն ասել է, որ բոլոր հնարավոր առիթներով փորձում է ակտիվ պահել իր կապը հայազգի իր բոլոր ընկերների, բարեկամների հետ, մշտապես նորանոր գաղափարներ ենք իրագործում, քննարկում տարատեսակ ստեղծագործական ծրագրեր։
Կոնստանտին Օրբելյանի PR խմբի տարածած հարցազրույցի համաձայն, օրերս Կ.Օրբելյանի ղեկավարությամբ Ռումինիայում շքեղ համերգային տոն է կայացել, որի մասին նա ասել է. «Ռումինիայի Կլուժ Նապոկայում կայացավ ամենամյա Մեծ Օպերային պարահանդեսը, որը կազմակերպվում էր արդեն 29-րդ անգամ։ Հանդես եկան տենոր Սթիվեն Կոստելլոն, սոպրանո Եկատերինա Սյուրինան և սաքսոֆոնահար Ֆեդերիկո Մոնդելչին՝ մասնակցությամբ Ռումինիայի օպերայի և բալետի թատրոնի նվագախմբի։ Ի դեպ, Սթիվեն Կոստելլոն և Ֆեդերիկո Մոնդելչին իմ հրավերով հանդես են եկել նաև Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնում նույնպես։ Անչափ հետաքրքիր ձևաչափ էր. հանդիսատեսին նույնպես հնարավորություն է տրվում անմիջական մասնակցություն ունենալ այս համերգային ներկայացմանը։ Հանդիսատեսի հետ միասին մենք նույնպես շատ վառ տպավորություններ ստացանք»։

Константин Орбелян: Стараюсь в меру своих возможностей не упускать случая и поддерживать активную связь с Родиной
12:45 28/03/2024
«Текущий год чрезвычайно насыщен гастролями, выступлениями по всему миру. Я рад, что своим участием могу внести вклад в реализацию культурных проектов в разных странах. Мне удается совмещать гастроли со своей работой в Нью-Йоркском оперном театре и с Каунасским симфоническим оркестром», –  рассказал музыкальный руководитель и главный дирижер Нью-Йоркской городской оперы, известный армянский музыкант Константин Орбелян.
По его словам, в его творческой деятельности очень важное место занимают также записи альбомов.
«В прошлом году у нас были записи с участием наших талантливых артистов – Липарита Аветисяна и Геворга Акопяна, а в начале этого года мы записали альбом с участием Каунасского симфонического оркестра и талантливой виолончелистки Кристины Рейко Купер.  Надеюсь, в ближайшем будущем у нас будет возможность записать новые альбомы с участием наших талантливых армянских исполнителей», – отметил он.
«Я стараюсь в меру своих возможностей не упускать случая и поддерживать активную связь с Родиной», – подчеркнул Константин Орбелян в интервью, текст которого приводит его PR-группа.
Коснувшись состоявшегося на днях под его руководством в Румынии концерта, Константин Орбелян рассказал: «Большой оперный бал – уникальное событие национального значения, широкомасштабное универсальное художественно-культурное мероприятие стало традицией в Клуж Напока с 1992 г. И в этом году он проводился в 29-ый раз. Были приглашены такие артисты с мировым именем, как тенор Стивен Костелло, сопрано Екатерина Сюрина и саксофонист Федерико Мондельчи, которые выступили с оркестром Румынского театра оперы и балета. Кстати, Стивен Костелло и Федерико Мондельчи по моему приглашению выступали и на сцене нашего ереванского оперного театра.  Это был действительно очень интересный формат, где и зрителям предоставляется возможность непосредственного участия. Это был незабываемый концерт, от которого не только зритель унес массу ярких впечатлений, но и мы, артисты».