ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Վերջին շաբաթների ընթացքում Նիկոլ Փաշինեանն ու իր վարչակազմը ևս մէկ անգամ ցնցել են Հայաստանն ու հայոց աշխարհը՝ բացայայտելով իրենց հերթական միակողմանի զիջումների պատրաստակամութիւնը։ Այս անգամ հերթը Տաւուշի մարզինն է։ ՀՀ ներկայ իշխանութեան վարած ազգագործան քաղաքականութեան հետևանքով թշնամուն են յանձնւում ռազմավարական նշանակութեան տարածքներ, ինչը առաջացնելու է անվտանգային լրջագոյն սպառնալիքներ։
Արցախի յանձնումը միայն սկիզբ էր։ ՀՀ իշխանութիւնը ամէն կերպ մոռացութեան է տալիս Արցախն ու Արցախի հարցը։ Արցախի իրաւունքների բարձրացման և հետապնդման բացառիկ լիազօրութիւն ունեն Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրուած պետական մարմինները։ Այդ մարմինները վարկաբեկելը և նրանց գործունէութեանը խոչընդոտելը նշանակում է հրաժարուել այդ իրաւունքներից։
Արցախի կարգավիճակի և արցախահայերի հաւաքական վերադարձի իրաւունքի հարցերը հայութեան օրակարգի վրայ են և մինչև չլուծուեն այդ հարցերը՝ չի կարող լինել արժանապատիւ և իրական խաղաղութիւն։
Հ.Յ.Դաշնակցութիւնը անցնող տարիների ընթացքում բազմիցս զգուշացրել է Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ թշնամիներից եկող վտանգների ու սպառնալիքների մասին, որոնց առջև գիտակցաբար և համոզումով տեղի է տալիս ՀՀ իշխանութիւնը։
Անհրաժեշտ է վերջ դնել ազգային արժէքների ու կառոյցների դէմ պայքարելու քաղաքականութեանը և կենտրոնանալ Հայոց բանակի մարտունակութեան բարձրացման ու հզօրացման վրայ։
Համոզուած ենք՝ Հայաստանում և Սփիւռքում, բոլոր առողջ, ազգային ուժերի համախմբումը հրատապ անհրաժեշտութիւն է։ Օրակարգը մէկն է՝ հայկական պետականութեան փրկութիւնը։

ARF calls for consolidation to save Armenian statehood
The Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D) Bureau issued the following statement on Thursday:
"In recent weeks, Nikol Pashinyan and his administration once again shocked Armenia and the Armenian world by expressing their readiness for another unilateral concession. This time it is the turn of the Tavush region. As a result of the calamitous policies of the current government of the Republic of Armenia, strategically important territories are being handed over to the enemy, which will cause serious security threats.
The surrender of Artsakh was only the beginning. The government of Armenia disregards Artsakh and the Artsakh issue in every possible way. The state bodies elected by the people of Artsakh have exclusive authority to promote and pursue the rights of Artsakh. Discrediting those bodies and hindering their activities means relinquishing those rights.
The issues of the status of Artsakh and the right of collective return of Artsakh Armenians are on the Armenian people’s agenda, and until these issues are resolved, there cannot be a dignified and real peace.
Over the past years, the A.R.F.-Dashnaktsutyun has repeatedly warned about the dangers and threats coming from the enemies of Armenia and Artsakh, to which the Republic of Armenia government consciously and with conviction gives in.
It is necessary to put an end to the policy of fighting against national values and structures and to focus on increasing the combat capability of the Armenian Army and strengthening it.
We are convinced that the consolidation of all healthy national forces in Armenia and the Diaspora is an urgent necessity. The agenda is one: the salvation of the Armenian statehood."