Դուք դիտե՞լ եք իմ ձերբակալության կադրերը. Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի բաց նամակը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
18:05 28/03/2024
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից բաց նամակ–հարցում է հղել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Նամակը հրապարակել է AntiFake.am կայքը.
«Տիկին դեսպան,
Ձեզ գրում եմ ժողովրդավարության բաստիոնի «Արմավիր» ՔԿՀ-ից: Վստահ եմ` տեղյակ եք, որ ինձ և ընկերոջս` «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանին, Հայաստանի իշխանությունները երկու ամսով կալանավորել են բացառապես մեդիագործունեության համար: Գործի մանրամասները չներկայացնեմ, Դուք վստահաբար տիրապետում եք:
Ձեզ բաց նամակ գրելուս հիմնական պատճառը մի քանի` ինձ և հանրության զգալի հատվածի համար կարևոր հարցերի պատասխանները ստանալն է` կուզեք հրապարակային, կուզեք` ոչ: Տիկին դեսպան, փետրվարի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Սան Ֆրանցիսկոյում տեղի ունեցած դրամահավաքի ժամանակ, արտահայտվելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասին, բառացի ասաց «that crazy son of a bitch» (թերևս սա հայերեն թարգմանելու կարիք չունի): Նախագահ Բայդենի այս բնորոշումը լսեց և կարդաց ողջ աշխարհը, կամ չչափազանցնելու համար ասենք` միլիարդավոր մարդիկ: Նախագահ Բայդենից առաջ պակաս «պերճախոս» չէր նախագահ Թրամփը, որն էլ հայտնի էր իր հակառակորդների մասին հանրային հայհոյաբանությամբ: Մի քանի օրինակներ էլ` Ձեր նախորդ նախագահի բառապաշարից. «stupid son of a bitch», «dumb son of a bitch», «sleeping son of a bitch», «fuck you son of a bitch», «that bitch» և այլն:
Հիմա, տիկին դեսպան, մենք երկրի նախագահ չենք և ոչ էլ ունենք հետաքրքության այն աստիճանի 5 տոկոսը, որն ունեին Ձեր նախագահները և մենք մեր մեդիագործունեությամբ ազատ ենք եղել մեր նեղ լսարանում մեր երկրի փաստացի կառավարչի մասին ասել ճիշտ նույն բանը, ինչ Ձեր գործող նախագահն ասաց միլիարդավոր լսարանի առաջ ՌԴ նախագահին, և դրա պատճառով կալանավորված ենք «ժողովրդավարության բաստիոնում»: Ի դեպ, մեղադրանքի տեքստում հենց այդպես էլ գրված է` «…հայհոյել են երկրի վարչապետին և իշխանության ներկայացուցիչներին…»: Հիմա, ստացվում է, որ «ժողովրդավարության բաստիոնի» կառավարչի համար ես, Վազգենը, Դոնալդ Թրամփն ու Ջո Բայդենը խուլիգաններ ենք, և հաշվի առնելով լսարանների ծավալների բացահայտ տարբերություններն, ըստ փաշինյանական ռեժիմի, Ձեր նախագահները շատ ավելի վտանգավոր խուլիգաններ են: Ելնելով վերոգրյալից` առաջին հարցս. տիկին դեսպան, Դուք նու՞յնպես կարծում եք, որ մեր արածը խուլիգանություն է, եթե ոչ, ապա ի՞նչ եք պատրաստվում անել այդ կապակցությամբ:
Շարադրեմ հաջորդ հարցս. վերջին տասնամյակում սոցիալական մեդիայի տարածման արդյունքում ավանդական մեդիա հարթակներին փոխարինելու են եկել նոր ձևաչափով մեդիա պրոդուկտներ: Դրանցից ամենատարածված ձևաչափերից մեկը փոդքասթն է, որը ենթադրում է ավելի անմիջական և երկար շփում լսարանի հետ: Վերոգրյալին զուգահեռ (ըստ մասնագետների պնդման)` նույն սոցիալական մեդիայի զարգացումը բերել է քաղաքականության հանրայինացման (popularisation), և դրա հետևանքով էլ քաղաքական դիալեկտիկան ողջ աշխարհում որակական ռեգրես է ապրել: Քաղաքականության հանրայինացման հետևանքով էլ իրենց հերթին քաղաքականությամբ զբաղվող անհատներին (հատկապես իշխանություն կրողներին) հանդուրժողականության ավելի բարձր աստիճանով են կաշկանդել, իսկ ժողովրդավարություններում, հատկապես «ժողովրդավարության բաստիոնում», հանդուրժողականության աստիճանը պետք է անգամներով բարձր լինի: Հիմա, մեզ` մեդիա գործունեությամբ զբաղվող անհանտներիս, որոնց փոդքասթն արդեն մեկ տարի է եթերում է, որն ունեցել է շուրջ 90 թողարկումներ և ավելի քանի 100 հյուր, երկու ամսով կալանավորել են իշխանության ներկայացուցիչներին և անձամբ վարչապետին «son of a bitch» ասելու համար: Ձևակերպեմ հարցս. տիկին դեսպան, վարչակազմի ո՞ր տարատեսակին է հատուկ նման ամենաթողությունը, ի՞նչ եք կարծում,  սա ժողովրդավարակա՞ն, թե՞ կայուն զարգացող ավտորիտարիզմին բնորոշ պահվածք է: Ո՞րն է Ձեր գնահատականը:
Եվ ձևակերպեմ թերևս վերջին հարցը. տիկին դեսպան, Դուք դիտե՞լ եք իմ ձերբակալության կադրերը  (եթե ոչ, նամակս Ձեզ փոխանցելիս անպայման կրիչով կտրամադրեն այդ կադրերը), եթե այո, ապա կխնդրեի պատասխանել, եթե, օրինակ, Ձեր աշխարհաքաղաքական հակառակորդ երկրներից ցանկացածում նման կերպ բերման ենթարկեին որևէ մեդիա գործիչի, Դուք ինչպե՞ս կարձագանքեիք: Կարծում եմ, որ անգամ Սպիտակ տանը նրա կնոջն ընդունելության կարժանացնեին: Իսկ ինչու՞մ է կայանում մեր պարագայում Ձեր քար լռությունը: Չե՞ք կարծում, որ հենց այս պատճառով է նաև, որ լիբերալ դեմոկրատիայի արժեքային և գաղափարական մասը վերջին երկու տասնամյակում տոտալ ֆիասկոյի է հանդիպում:

«Вы видели кадры моего задержания?» Открытое письмо политзаключенного Нарека Самсоняна послу США в Армении
14:33 29/03/2024
Председатель общественной организации «Гражданское сознание», основатель сайта AntiFake.am, политзаключенный Нарек Самсонян из уголовно-исполнительного учреждения (УИУ) «Армавир» направил открытое письмо-запрос послу США в Республике Армения Кристине Квин.
В письме, текст которого опубликовал сайт AntiFake.am, говорится:
«Г-жа посол!
Пишу вам из УИУ «Армавир» бастиона демократии. Уверен, Вы в курсе, что меня и моего друга –  соавтора подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна – власти Армении арестовали на два месяца исключительно за медийную деятельность. Подробностей дела излагать не буду, уверен, Вы с ними знакомы.
Основная причина, по которой я обращаюсь к Вам с открытым письмом, – получить ответы на несколько важных для меня и значительной части общественности вопросов, хотите публично, хотите – нет.
Г-жа посол, 22 февраля президент США Джо Байден во время предвыборного сбора средств в Сан-Франциско, говоря о президенте России Владимире Путине, сказал буквально следующее: «that crazy son of a bitch» (пожалуй, в переводе нет необходимости). Эту характеристику Байдена услышал и прочитал весь мир, или, дабы не преувеличивать, миллиарды людей.  Не менее «красноречив», чем президент Байден, был президент Трамп, который также известен публичными ругательствами в адрес своих конкурентов. Вот несколько примеров из лексикона экс-президента США: «stupid son of a bitch», «dumb son of a bitch», «sleeping son of a bitch», «fuck you son of a bitch», «that bitch» и пр..
Итак, г-жа посол, мы не являемся президентом страны, у нас нет и 5 процентов того уровня интереса, который был у Ваших президентов, и мы в своей медийной деятельности были свободны своей узкой аудитории о фактическом управленце нашей страны говорить ровно то же самое, что Ваш нынешний президент сказал президенту России перед многомиллиардной аудиторией. И из-за этого мы арестованы в «бастионе демократии».
Кстати, в тексте обвинения именно так и написано: "...они озвучили ругательства в адрес премьер-министра страны и представителей власти...". Теперь получается, что для управленца "бастиона демократии" я, Вазген, Дональд Трамп и Джо Байден – хулиганы, а учитывая явные различия в размерах аудитории, согласно пашиняновскому режиму, Ваши президенты – куда более опасные хулиганы. Исходя из вышеизложенного, мой первый вопрос: г-жа посол, Вы тоже считаете, что мы совершили хулиганство? Если нет, то что Вы намерены предпринять в связи с этим?»
«Изложу следующий вопрос: с распространением социальных медиа за последнее десятилетие на замену традиционным медиаплатформам пришли медиапродукты нового формата. Одним из самых популярных форматов  среди них является подкаст, предполагающий более непосредственное и длительное общение с аудиторией. Параллельно вышеизложенному (по мнению экспертов) развитие тех же социальных медиа привело к популяризации (popularisation) политики, в результате чего политическая диалектика испытала качественный регресс во всем мире. В результате популяризации политики же занимающиеся политикой (особенно власть имущие) лица ограничены более высокой степенью толерантности. А в демократиях, особенно в «бастионе демократии», степень толерантности должна быть во много раз выше.
Теперь нас, занимающихся медийной деятельностью лиц, чей подкаст выходит в эфир уже год, насчитывает около 90 выпусков и более 100 гостей, арестовали на два месяца за то, что мы назвали представителей власти и  лично премьер-министра «son of a bitch».
Теперь вопрос: г-жа посол, какому виду администрации присуща такая вседозволенность? Как Вы думаете, такое поведение типично для демократии или стабильно набирающего силу  авторитаризма? Какова Ваша оценка?» – написал Самсонян.
«И позвольте мне сформулировать, пожалуй, последний вопрос: г-жа посол, видели ли Вы кадры моего задержания (если нет, то Вам обязательно предоставят эти кадры на флешке при передаче Вам моего письма)? Если да, то я хотел бы попросить Вас ответить: если бы, например, в какой-либо из стран, являющихся вашими геополитическими конкурентами, подобным образом задерживали медиадеятеля, как бы Вы отреагировали? Думаю, что даже его супруга удостоилась бы приема в Белом доме. А с чем связано Ваше каменное молчание в нашем случае? Вам не кажется, что в том числе и по этой причине ценностная и идеологическая часть либеральной демократии терпит  тотальное фиаско за последние два десятилетия?
P.S. Я не уверен, что на заданные вопросы будут даны ответы таким же образом, но пишу это ради истории.
Политзаключенный УИУ "Армавир" "бастиона демократии", соавтор подкаста«Imnemnimi»
Нарек Самсонян
27.03.2024»,– резюмировал он.