Բաքուն ռազմական է հռչակում Ստեփանակերտի մարզամշակութային համալիրը
Ադրբեջանական Baku TV հեռուստաալիքով օրեր առաջ հեռարձակված ռեպորտաժի ժամանակ Ստեփանակերտ քաղաքի Հայկավան թաղամասի բարձունքում դեռևս 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ կառուցվող մարզամշակութային համալիրը ներկայացվել է որպես «Ստեփանակերտի մոտ գտնվող հայերի գաղտնի ռազմական համալիր»: Այս մասին է գրում  Այս մասին նշված է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
«Ըստ լրագրողի՝ այդտեղ կային ժայռի մեջ փորված թաքստոցներ, գաղտնի սենյակներ, պահեստներ և տարածքը հարմար էր Ստեփանակերտը, Շուշին, անգամ Իվանյանը վերահսկելու համար: Լրագրողը որպես «ապացույց» ներկայացնում է ինչ-որ թղթեր, անվանելով դրանք հատուկ փաստաթղթեր և ցուցադրելով տարածքից գտնված ավտոմեքենաների մի քանի համարանիշներ, որոնք բավականին լավ են երևում և ակնառու է դրանց քաղաքացիական ավտոհամարանիշ լինելը:
Իսկ իրականում Ստեփանակերտի այս հատվածում կառուցվում էր մեծ մարզամշակութային հուշահամալիր, որը հավերժացնելու էր ազգային պայքարի բոլոր զոհերի հիշատակը: Այս կառուցվում էր Սիմոն Պետրոսյանի ներդրումներով:
Շինարարությունը մեկնարկել էր դեռևս 2007 թվականին: Համալիրի կազմում նախատեսվում էր լինել նաև թանգարան: Վերջինս պետք է լիներ առաջին հարկում, ունենար նաև ժայռափոր հատված, որի պատեը պետք է զարդարվեին հայոց պատմությունը ներկայցնող բարձրաքանդակներով, պատկերներով: Թանգարանում պետք է ներկայացվեր հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարը, երկրամասի պատմությունը, Արցախի ազատագրական պայքարը: Այստեղ պետք է լիներ նաև մեծ դահլիճ՝ նախատեսված տարբեր միջոցառումների՝ այդ թվում և գիտաժողովների համար: Տարածքում պետք է լիներ նաև հյուրանոց և ռեստորան: Այս համալիրը պետք է նպաստեր Ստեփանակերտում զբոսաշրջության զարգացմանը։
Աշխատանքները 2019 թվականի դրությամբ դեռևս շարունակվում էին և անավարտ մնացին 44-օրյա պատերազմի հետևանքով:
Այսպիսով, անհիմն են ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե այս համալիրը ունեցել է ռազմական նշանակություն»,- գրել է կայքը։

Monumentwatch.org: Баку выдает спортивно-культурный комплекс в Степанакерте за «военный объект»
В репортаже, показанном несколько дней назад по азербайджанскому телеканалу Baku TV, возводимый еще до 44-дневной войны 2020 года на возвышенности в районе Айкаван города Степанакерт спортивно-культурный комплекс был представлен как «секретный армянский  военный комплекс». Об этом сообщает независимая академическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH).
«По словам азербайджанского журналиста, там якобы были вырытые в скале укрытия, секретные комнаты, склады, и территория была удобна для контроля над Степанакертом, Шуши и даже Иваняном.
В репортаже в качестве «доказательства» представляются какие-то бумаги, которые называются  специальными документами, демонстрируется несколько обнаруженных на территории автомобильных номеров. Примечательно, что это гражданские номера., их можно довольно хорошо разглядеть.
В действительности же в этом районе Степанакерта строился большой спортивно-культурный мемориал, который увековечил бы память всех павших в национальной борьбе.
Строительство было начато еще в 2007 году. В состав комплекса должен был входить и музей. Он должен был располагаться на первом этаже, иметь высеченную в скале секцию, стены которой должны были быть украшены скульптурами и изображениями, представляющими армянскую историю.
В музее планировалось представить освободительную борьбу армянского народа, историю края, освободительную борьбу Арцаха.
Здесь также должны были располагаться большой зал, предназначенный для различных мероприятий, в том числе научных конференций, а также гостиница и ресторан. Комплекс должен был способствовать развитию туризма в Степанакерте. Строительные работы продолжались до 2019 года и не были завершены из-за 44-дневной войны.
Таким образом, утверждения азербайджанской стороны о том, будто бы комплекс имел военное значение, безосновательны», – подчеркивает monumentwatch.org.