Արևմուտքը հետապնդում է իր շահերը և իրեն չի հետաքրքրում՝ Հայաստան կլինի, թե ոչ. Կարեն Բեքարյան
«Արևմուտքին պետք է ժամ շուտ այստեղ լինի խաղաղության պայմանագիր։ Իրեն ընդհանրապես չի հետաքրքրում՝ Հայաստանի որ տարածքով»,- 168 TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում ասել է  «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ Կարեն Բեքարյանը։
Նրա խոսքով, Արևմուտքի մոտիվացիան առավել քան  հստակ է՝ նրա նպատակն է ՌԴ ազդեցությունը հնարավորինս մինիմիզացնել, հնարավորության դեպքում զրոյացնել տարածաշրջանում։
«Ի՞նչ է պետք դրա համար։ Կոնֆլիկտ չլինի։ Հիմա այդ կոնֆլիկտը  չլինելը իր հետ կբերի՝ մի կողմն էլ չլինի, դա Արևմուտքի համար  կարմիր գիծ չէ և կարևոր չէ։
Հաջորդ փուլում Արևմուտքը դնելու է խնդիր՝ պետք է չունենանք կոնֆլիկտային ոչ մի վիճակ Թուրքիայի հետ։ Թուրքիան հարկադրանքով ինչեր կստիպի, այս նույնի ավելի խորը, ավելի կոշտ պատկերն ենք ունենալու, որովհետև ամեն ինչին գումարած, նաև, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է ու իրենց հիմնական գործընկերն է տարածաշրջանում։
Այդ ժամանակ ինչ ենք տալու, ինչքան ենք տալու, ում ենք տալու... Դրանով արդեն ռուսների գոյությունը մեր երկրում, տարածաշրջանում դառնում է որևէ կերպ չմոտիվացված»,- ասել է Կարեն Բեքարյանը։
Դիտարկմանը՝ Հայաստան չի մնում, նա պատասխանել է. «Դա իրեն չի հետաքրքրում։ Այդ մարդիկ իրենց շահերն այդպես են հաշվարկել և իրենց շահերն են առաջ մղում»։

Карен Бекарян: Запад преследует свои интересы, его не волнует судьба Армении
Западу нужно, чтобы Армения и Азербайджан как можно скорее заключили «мирный договор», при этом его вообще не интересует, за счет каких армянских территорий это произойдет, заявил в эфире программы Review на 168 TV аналитик Карен Бекарян.
По его словам, мотивация Запада более чем ясна: его цель – минимизировать влияние РФ в регионе, по возможности свести его к нулю.
«Что для этого нужно? Чтобы не было конфликта. Какие последствия повлечет за собой обеспечение отсутствия конфликта – для Запада не важно, для него это не красная линия.
На следующем этапе Запад поставит задачу: у Армении не должно быть какой-либо конфликтной ситуации с Турцией. Что тогда Турция будет навязывать путем принуждения?  У нас будет более жесткая картина, чем сейчас. Ведь, помимо всего прочего, в отличие от Азербайджана, Турция является членом НАТО и их основным партнером в регионе», – сказал Бекарян.
На замечание о том, что тогда Армении не останется просто, аналитик указал: «Запад это не интересует. Эти люди продвигают свои интересы только».